link11280 link11281 link11282 link11283 link11284 link11285 link11286 link11287 link11288 link11289 link11290 link11291 link11292 link11293 link11294 link11295 link11296 link11297 link11298 link11299 link11300 link11301 link11302 link11303 link11304 link11305 link11306 link11307 link11308 link11309 link11310 link11311 link11312 link11313 link11314 link11315 link11316 link11317 link11318 link11319 link11320 link11321 link11322 link11323 link11324 link11325 link11326 link11327 link11328 link11329 link11330 link11331 link11332 link11333 link11334 link11335 link11336 link11337 link11338 link11339 link11340 link11341 link11342 link11343 link11344 link11345 link11346 link11347 link11348 link11349 link11350 link11351 link11352 link11353 link11354 link11355 link11356 link11357 link11358 link11359 link11360 link11361 link11362 link11363 link11364 link11365 link11366 link11367 link11368 link11369 link11370 link11371 link11372 link11373 link11374 link11375 link11376 link11377 link11378 link11379 link11380 link11381 link11382 link11383 link11384 link11385 link11386 link11387 link11388 link11389 link11390 link11391 link11392 link11393 link11394 link11395 link11396 link11397 link11398 link11399
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Қималар. Қабаттасқан және оңашаланған қималар ды салудағы келісімдер.

Год: 2013

Страна: Казахстан

Автор: Қалиева Б.Д

Казахстан, Талдыкорган
№9 орта мектептің

Қалиева Бахыт Ділдебайқызы

Сабақтың тақырыбы:

Қималар. Қабаттасқан және оңашаланған қималар ды салудағы келісімдер.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік:Қималар туралы түсінік бере отырып, оңашаланған және қабаттасқан қималарды сызбаға түсіру.

2.Дамытушылық: Оқушылардың өздік жұмысын ұйымдастыру арқылы шығармашылық ізденіске баулу, сызбаны орындау қаблеттерін дамыту.

3. Тәрбиелік:Оқушыларды ақпараттық сауаттылыққа, сызба орындауда ұқыптылыққа тәрбиелеу

Сабақтың көрнекілігі: Компьютер,интерактивті тақта,слайдтар , тапсырма карточкалар, калька, тетікбөлшек моделі.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру.

Сабақтың типі: дәстүрлі

Сабақтың әдісі: Көрсете-түсіндіру, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау, Вазинаның ұжымдық ойлау техналогиясының элементтерін пайдалану.

Сабақтың көрнектілігі: КП, слайдтар, плакаттар, электрондық оқулықтар, бейнетаспа тетікбөлшектер, сұрақ, тапсырмалар атаулары бар карточкалар, тест сұрақтары, биология пәні көрнекіліктер.

Пәнаралық байланыс: өнер,биология, еңбек.Сабақтың барысы

I.Үйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу

3. Психологиялық ахуал туғызу : Қазақ жеріне көктем мерекесі наурыз келіп жер беті күн шуаққа шомылып құлпырып гүлдеп адамдар бір біріне өз қуанышын білдіреді . Бүгінгі сабағымызда біз де бір-бірімізге өз қуанышымызды білдіретін сөз айтып, сабағымызды көтеріңкі көңіл күймен бастайық.

3. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру

4. Хабарлау: сыныпты үш топқа бөліп әр топ тағы топ басшыларына бағалау парағы таратылады

II.Сабақтың тақырыбын,мақсатын,міндетін хабарлау

III. Негізгі білімнің актуальдігі

1. Әр топқа берілген тақырыпқа байланысты ізденіс шығармашылық тапсырмаларды тындап көрейік:

Әр түрлі салада нәрсенің пішінін қалай анықтауға болатыны туралы ізденіс , шығармашылық жұмыс жасау

слайд № 3

1 топ қалалық архитектура орталығына серуен.

слайд № 4, слайд № 5

2 топ : жихаздар фабрикасы- фото суреттер

3топ : медициналық колледжі- фото суреттер

Әр топ дайындаған жұмыстарын слайдттырдан көрсетеді

IV Жаңа білім беру

1. Оқулықпен жұмыс.( № 4-22 слайдтарды ашу) Осы ізденіс , шығармашылық жұмыстарын бүгінгі жаңа тақырыбымызды игеруге көмектеседі. Оқулықтың 111 бетін ашып қима сөзінін анықтамасын іздеп көрейік .

Енді осы анықтамамен ізденіс щығармашылық тапсырманың ұқсастығы неде?

Екі жерде нәрсенің пішінін анықтау туралы айтылады

Мыйға шабұл: Қиманын пайдасы қандай деп ойлайсындар ? ( оқушылар қиманын пайдасы қандай екенін өз түсініктері бойынша айтады)

Көріністер жеткіліксіз болса нәрсенін пішінін анықтау үшін қиманы пайдаланамыз.

слайд№ - 14 Қиманын пайда болуы

Қиманың пайда болуы

2. Демонстрациялау-слайд жазықтықпен фигураны қиғаннан шыққан фигура кескіні

1. Қиманың пайда болуы модельден анықтап көру. Оқушы модель жасап тақырыпты түсіндіруге көмектеседі.

Демонстрациялау арқылы фигураны қиюшы жазықтықпен қиюды тусіндіру

-Қимадан пайда болған фигура кескіні

-Қиманы сызбада белгілеу

-Қималардың орналасуы: оңашаланған, қабаттасқан қима түрлері, оларды белгілеу

слайд -қиманың пайдасы

слайд-Қималарды белгілеуді, үйрету

Слайд -қималардың орналасуына байланысты оңашаланған және қабаттасқан қималар түрлері болатынын көрсету

Оңашаланған қиманы белгілеу:

1. Қиманы сызбада бос орынға салу

2. Оь симметриясы бойында

3. Қима сызығының созындысына орналасады орналастыруға болады

4. Бұрып салуға болады

Слайд -Қабаттансқан қиманы белгілеу

1. .Қабаттасқан қиманы шектейтін сызық жуандылығы S/3-тен S/2 –ке дейін жіңішке тұтас сызық

2 Қабаттасқан қима детальдың қиылған жерінде көріністін бойында орналасады

Мына сызбадағы қима фигуралардың айырмашылығы неде?-

(Қима фигурасы симметриялы болса, қабаттасқан қимада

нұсқамалары бар үзік сызық жүргізілмейд

Егер нәрсе симметриялы болмаса , онда нұсқамалары

бар үзік сызық жүргізіледі , бірақ әріптермен белгіленбейді.)

слайд№20Сызба ықшам болу үшін оңашаланған қиманы көрініс бөліктерінін аралығындағы үзікке орналастыруға болады

слайд№21Есінде сақта

Қимада тек жазықтықпен қиылған жер ғана көрсетіледі.

Қима деген қимыл әрекеті емес, ол сызбадағы көрінісі.

V Жаттығуларды орындау

1.«Кім жылдам» - жаттығуларды орындау

Осы сабақта алған білімімізді пысықтай отырып жаттығулар орындаймыз: слайд№ «Кім жылдам»

Әр топтан кезекпен екі оқушы шығып тапсырмаларды интерактивті тақтада орындайды

1. Жаттығу Екі көрінісі берілген тетікбөлшекті қимамен алмастырып

қима фигураларын тауып белгілеу.

слайд№24

2. Жаттығу. Қима арқылы тетікбөлшектердің пішінің анықтау атты тапсырма

№1. Тапсырма Орналасуына байланысты қиманың қандай түрлері сызбада берілген.

№2 Тапсырма. Қандай қималарды белгілейді? белгілендер

слайд№25 Тетікбөлшекті қимамен алмастыру үлгісі

слайд№26

слайд№27-Дәптерге трек сызбаны сызып көрсету. Қандай қима түрлерімен бүгін таныстындар? Айтып беріндер .

слайд№13 3 және 4 жаттығу:Тетікбөлшектерді қимамен алмастыра отырып сызбасын сызу

№ 1Тапсырма: көріністе кейбір сызықтар және конструкциялық элементтер жетіспейді. Берілген сызбаларды қолдана отырып, тетікбөлшектің сызбасын сызып аяқтандар

№2 Тапсырма : Берілген сызбаға сүйене отырып қатесіз орындалған қиманы

табындар

3 топқа: карточка тапсырмалар орынандар

VI Білімді, іс әрекетті қорыту, жүйелеу

1. Трек сызба сызу, Венн диаграмманы толтыру

Қорытындылай отырып бүгінгі сабағымызда не білдік трек сызбаға сызып көрсетейік

слайд№13, слайд№22 Трек сызба сызу

Қиманың екі түрін Венн диаграммасын толтырып жазайық .Әр топтан кезектесіп бір оқушы шығады : 1 топ оңашаланған қима туралы ,2 топ қабаттасқан қима туралы, 3 топ екі қима түрлерінін ұқсастығын жазып шығады.

VII. Үй тапсырмасын беру: 113 беттегі №1,№2 жаттығуларды орындау

VIII. Сабақты қорытындылау

Оқушыларды бағалау . Сабаққа ен жақсы қатысқан топты айту

Скачать:

Скачать файл: ima.docx
Посмотреть онлайн файл:


Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности