link9638 link9639 link9640 link9641 link9642 link9643 link9644 link9645 link9646 link9647 link9648 link9649 link9650 link9651 link9652 link9653 link9654 link9655 link9656 link9657 link9658 link9659 link9660 link9661 link9662 link9663 link9664 link9665 link9666 link9667 link9668 link9669 link9670 link9671 link9672 link9673 link9674 link9675 link9676 link9677 link9678 link9679 link9680 link9681 link9682 link9683 link9684 link9685 link9686 link9687 link9688 link9689 link9690 link9691 link9692 link9693 link9694 link9695 link9696 link9697 link9698 link9699 link9700 link9701 link9702 link9703 link9704 link9705 link9706 link9707 link9708 link9709 link9710 link9711 link9712 link9713 link9714 link9715 link9716 link9717 link9718 link9719 link9720 link9721 link9722 link9723 link9724 link9725 link9726 link9727 link9728 link9729 link9730 link9731 link9732 link9733 link9734 link9735 link9736 link9737 link9738 link9739 link9740 link9741 link9742 link9743 link9744 link9745 link9746 link9747 link9748 link9749 link9750 link9751 link9752 link9753 link9754 link9755 link9756 link9757 link9758 link9759
Пользователь с логином Алибекова не найден.
Құстарды мүсіндейміз

Қызылорда қаласы
№ 197 қазақ орта мектебінің бейнелеу өнері пәні мұғалімі
Әлібекова Нұргүл Орынтайқызы



Сабақтың тақырыбы:

Құстарды мүсіндейміз.


ІІ. Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: мүсін өнері туралы түсінігін кеңейту, түрлі мүсіндеу тәсілдерімен танысу, бедерлі мүсіндеуді үйрену
ә) дамытушылық: мүсіндеу дағдысы мен біліктілігін жетілдіру; байқағыштығы мен зейінін дамыту; қол ептілігіне жаттықтыру.
б) тәрбиелік: мүсіндеу арқылы эстетикалық тәрбие беру; табиғатты аялауға, құстарды қорғауға тәрбиелеу.
ІІІ. Сабақ типі: жаңа оқу материалын меңгерту.
IV. Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
V. Сабақ көрнекілігі: Слайдтар: құс бейнесі суреттерінің көшірмесі, фотосуреттер, ермексаздан жасалған мүсін үлгілері.
VI. Сабақтың кезеңдері:
1. Ұйымдастыру сәті.
2. Құстар туралы әңгіме.
3. Ермексаздан есілген ширатпалармен мүсіндеу әдісін көрсету.
4. Оқушылардың өзіндік жұмысы.
5. Сабақты қорытындылау.
VII. Сабақ барысы:
Құс суретінің көшірмесі мен фотосуреттеріне қарап, құстар жайлы, құстардың пайдасы туралы әңгімелесу.
Жер бетінде қанша құс бар? Өте көп, тек біздің еліміздің өзінде ғана құстардың мыңдаған түрлері кездеседі. Олар ауылда, қала, тауда, су қоймаларында — барлық өңірде тіршілік етеді. Құстар адамға пайда әкеледі. Құстар болмаса, зиянкес жәндіктердің кесірінен егін шықпай қалады.
Слайд-шоу — құс фотосуреттерін көрсету.





Өткен сабақтарда мүсін өнерімен танысып, мүсін жайлы түсінік алдық.
- Мүсін дегеніміз не?
- Мүсіннің қандай түрлерін білесіңдер?
- Мүсін дегеніміз — тас, ағаш, металл, саз балшық және ермексаздан сомдалған бейнелер.
- Жұмыр мүсін және бедерлі мүсін.
Мүсіннің барлық жағынан көрінетін түрін жұмыр мүсін деп атаймыз.
Жазықтық бетінен жартылай шығыңқы түрін бедерлі мүсін деп атаймыз.

Жұмыр мүсін




Бедерлі мүсін


Слайд-шоу — құстар мүсіндерін көрсету.


Жұмыстың орындалу реті:
система видеоанализа. оформление свадебного стола буквой п.
• Қатырма қағазға құс суретін жай қарындашпен салып аламыз.
• Түрлі-түсті ермексаздан ширатпалар есіп дайындаймыз.
• Ширатпаларды құс бейнеленген сызықтар бойымен жапсырып, оның ішін өз қалауымызша құстардың толық бейнесін беретін әртүрлі өрнектермен толықтырамыз.
Ермексаздан есілген ширатпалармен мүсіндеу әдісін көрсету.

Өзіндік жұмыс
Жұмыс жасауға қажетті құрал-жабдықтарымызды даярлайық: түрлі-түсті ермексаз, жұмыс тақтайшасы, қалақшалар, қатырма қағаз, жай қарындаш, жұмыс соңында қол сүртуге арналған шүберек.

Тапсырма: Ширатылған ермаксаздан құс мүсінін мүсіндейміз.
Жеке жұмыс кезінде оқушыларға мынадай кеңес беру:
- ермексазды қағазға жағып, негіз дайындау кезінде бет біркелкі шығуы үшін ермексазды бірдей қалыңдықта жағамыз, себебі ширатпалар негізге түзу және әдемі орналасуы керек;
- түсі бір-біріне қарама-қарсы екі ермексаз бөлігін араластыра отырып, ермексаз ширатпаларын әр алуан етіп жасауға болады;
- құс денесін өрнектермен толықтырған кезде оның пішінін бүлдіріп алмауға тырыс.

Сабақты қорытындылау.
Қорытынды сұрақтар:
• Қандай құстарды білесіңдер?
• Құстардың қандай пайдасы бар?
• Мүсін түрлерін атаңдар.

Оқушы жұмыстарына талдау жасау, үздік жұмыстарды мадақтау, оқушыларды бағалау.



Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности