link576 link577 link578 link579 link580 link581 link582 link583 link584 link585 link586 link587 link588 link589 link590 link591 link592 link593 link594 link595 link596 link597 link598 link599 link600 link601 link602 link603 link604 link605 link606 link607 link608 link609 link610 link611 link612 link613 link614 link615 link616 link617 link618 link619 link620 link621 link622 link623 link624 link625 link626 link627 link628 link629 link630 link631 link632 link633 link634 link635 link636 link637 link638 link639 link640 link641 link642 link643 link644 link645 link646 link647 link648 link649 link650 link651 link652 link653 link654 link655 link656 link657 link658 link659 link660 link661 link662 link663 link664 link665 link666 link667 link668 link669 link670 link671 link672 link673 link674 link675 link676 link677 link678 link679 link680 link681 link682 link683 link684 link685 link686 link687 link688 link689 link690 link691 link692 link693 link694 link695 link696 link697 link698 link699 link700 link701 link702 link703 link704 link705 link706 link707 link708 link709 link710 link711 link712 link713 link714 link715 link716 link717 link718 link719
Салимова Ләззат Наримановна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан ЗКО Уральск
Регион:не указан
Ыбырай Алтынсарин- қазақ әдебиетінің атасы

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

М.Б.Ықсанов атындағы №36 орта жалпы білім беретін мектеп

Салимова Ләззат Нариманқызы

бірінші санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин — қазақ балалар

әдебиетінің атасы

Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Ыбырай өмірі мен шығармашылығын қалай меңгергендігін пысықтау; әңгімелерінің мазмұнын, идеясын оқушылардың өз бетімен меңгерулеріне жағдай жасау;

ә)дамытушылық:оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту, ойын ашық айта білуге және өз пікірін қорғай білуге баулу;

б)тәрбиелік: оқушыларды адалдыққа, еңбексүйгіштікке, адамгершілік қасиеттерге, білімді болуға тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: шығармашылық ізденіс сабағы

Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, кестелер

Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру бөлімі.

Психологиялық дайындық, оқушыларды топқа бөлу.

І.Қызығушылықты ояту

Кіріспе.

«Басқа халықтан кем болмас үшін біз бай, күшті, білімді болуымыз керек.Бай болу үшін кәсіп керек, күшті болу үшін бірлік керек, білімді болу үшін оқу керек,осы керектердің жолында жұмыс істеу керек»

А.Байтұрсынов

ІІ.Үй жұмысын тексеру.

Білу және түсіну.

Ыбырай шығармашылығының антологиясы

Оқушылыр Ыбырай шығармашылығы бойынша айтады.

оқулық авторы шешен

ағартушы жазушы

этнограф

«Деректер сөйлейді»

Топқа сандар жазылған қағаздар беріледі.Жазылған жыл тұсына Ыбырай өміріне қатысты деректер жазу керек. Топтар жұмыстарын ауыстырып,интерактивті тақтада көрсетілген дұрыс жауаптармен тексереді.

ІІ.Мағынаны тану.

Қолдану және талдау.

- Балалар, бүгін осы алған білімдерімізді толықтыру мақсатында «Ыбырай әңгімелерімен» танысамыз.

Алдымен әңгіме дегеніміз не? ( Дәптерлеріне түртіп алу.)

- Әңгіме — адам өмірінің бір сәтін бейнелейтін сюжеті бар шығарма.

Ыбырай Алтынсарин — қазақ балалар әдебиетінің атасы, әңгіме жанрының негізін салушы. Шығармалары қысқа мазмұнға құрылады. Аз сөзге көп мағына сыйғызу, мақал-мәтел қолдану, әр әңгіменің тәлім-тәрбиелік мәніне ерекше көңіл бөлу — Ыбырай шығармаларының ерекшелігі деп айтуға болады.

Ыбырай — шағын әңгіме шебері

Ыбырай әңгімелерінен үзінді беріледі. Үзінді бойынша шығармаға сатылай кешенді талдау жүргізіледі.

1)… күн сайын өз бейнетіммен тапқан бір-екі пұлға нан сатып алып жесем де, бойыма сол тамақ болып тарайды, еңбекпен табылған дәм тәтті, сіңімді болады екен.

2)Қытай жұртында ескі заң бар, біреуді алдағандығы мойнына түскен кісінің қолын кесе-тұғын.

3)Мен жәшігім ішіне ауырды жеңілдететін бір шөп салдым…

4)Мынау ағаш бағусыз, өз шығу қалыбымен өскен…

5)… аз жұмысты қиынсынсаң-көп жұмысқа тап боласың; азға қанағат ете білмесең-көптен де құры боласың…

6)Жылағанмен еш нәрсе өнбес. Көшкен ауылды іздеп табалық.

Өзекті мәселе — көрікті ой

Топтық жұмыс.

І топқа — «Мейірімді бала» әңгімесін талдайды

ІІ топқа — «Атымтай Жомарт» әңгімесін талдайды.

Жазушы көтеріп отырған маңызды деген мәселелерді ата.

Автор көтеріп отырған маңызды мәселені өз көзқарасыңмен дәлелде.

ІІІ.Толғаныс.

Жинақтау және бағалау.

«Үш жақты күнделік»

Мәтіндегі ең маңызды өзіңізге ұнаған үзінді

Өзінің пікірі

Лайықты мақал

«Тобықтай ой…» (Ыбырай әңгімелерінен алған тәлім-тәрбием) пікір-сын, ойтолғау, эссе жазу.

Бағалау. Топ мүшелері өздерін бағалайды.

Үйге тапсырма:

1. “Қазақ арасынан шыққан тұңғыш кемеңгер”тақырыбына шығарма жазу.

2. “Қазақ хрестоматиясы” оқулығы туралы қосымша мәлімет

Кері байланыс.

Бүгінгі сабақтан алған әсерің қандай?

Әңгімеде не әсер етті?

Несімен әсер етті?

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности