link14490 link14491 link14492 link14493 link14494 link14495 link14496 link14497 link14498 link14499 link14500 link14501 link14502 link14503 link14504 link14505 link14506 link14507 link14508 link14509 link14510 link14511 link14512 link14513 link14514 link14515 link14516 link14517 link14518 link14519 link14520 link14521 link14522 link14523 link14524 link14525 link14526 link14527 link14528 link14529 link14530 link14531 link14532 link14533 link14534 link14535 link14536 link14537 link14538 link14539 link14540 link14541 link14542 link14543 link14544 link14545 link14546 link14547 link14548 link14549 link14550 link14551 link14552 link14553 link14554 link14555 link14556 link14557 link14558 link14559 link14560 link14561 link14562 link14563 link14564 link14565 link14566 link14567 link14568 link14569 link14570 link14571 link14572 link14573 link14574 link14575 link14576 link14577 link14578 link14579 link14580 link14581 link14582 link14583 link14584 link14585 link14586 link14587 link14588 link14589 link14590 link14591 link14592 link14593 link14594 link14595 link14596 link14597 link14598 link14599 link14600 link14601 link14602 link14603 link14604 link14605 link14606 link14607 link14608 link14609 link14610 link14611 link14612 link14613 link14614 link14615
Рахимова Толкын Едылшаиховна
Должность:учитель начальных классов
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:ВКО Бескарагайский район село Бескарагай
Дүниетану пәнінен "Балықтар"ашық сабақ

Дүниетану 3 сынып

Тақырыбы:Балықтар

Мақсаты :1.Балықтардың тіршілігі және олардың сыртқы құрылысы туралы оқушыларға түсінік беру.

2.Дүниетанымдарын,сабаққа деген қызығушылықтарын арттыра отырып,

сөздік қорын байыта отырып,өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру.

Оқушылардың қиялдарын дамыту.

3.Балықтардың маңызын түсіндіре отырып,оларды қорғауға баулу.

Сабақтың түрі:кіріктіру сабағы.дүниетану-бейнелеу өнері.

Сабақтың көрнекіліктері:интерактивті тақта, бейнеролик ,суреттер,сергіту сәті,слайдтар,музыка.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

-Балалар,казір бізде дүниетану сабағы.Қанеки оқу-құралдарымызды реттеп сабаққа дайындалайық.Сабақты бастамас бұрын сендердің назарларыңды интерактивті тақтаға аударамын .

(Психологиялық дайындық.Бейнеролик көрсету)

-Балалар,сендерге ұнады ма?

-Ендеше,бүгінгі сабағымыз қызықты өту үшін сендерге және өзіме сәттілік тілеймін.

-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін біз мына сөзжұмбақты шешуіміз қажет.(интерактивті тақтадағы сөзжұмбақты шеше отырып,жауаптарын балалардың өздеріне жазғызу)

Тапсырмалары :

1. Қосмекенділердің басқаша атауы

2. кенді пайдалы қазбалардың құрамында не бар

3.ең кішкентай құс

4.жердің өсімдік өсетін құнарлы беті.

5.Қорегін ұшып жүріп табатын құс

6. Бунақденелілер мен буынаяқтыларды бір сөзбен не дейміз

7.Суды өткізбейтін тау жынысы

8. Бауырымен жорғалаушылардың екінші атауы

-Тамаша.Қанеки хормен ортада шыққан сөзді оқып жіберейікші.(Балықтар)

-Ендеше біздің бүгін өтетін тақырыбымыз «Балықтар»екен.

ІІ. Жаңа сабақ

Мұғалімнің түсіндірмесі:

Балықтар дүние жүзіндегі кез келген су қоймасында (мұхит, теңіз,көлдер,өзендерде )тіршілік етеді.Балықтар - омыртқалы жануарлар. Балықтар тек суда ғана тіршілік етеді, сондықтан олардың дене пішіні мекен ететін орны мен тіршілік жағдайларына байланысты алуан түрлі болып келеді. Енді балықтың сыртқы құрылысына назар аударайық.(Балықтың суретін көрсету)

1.Балықтардың денесі қабыршықтан тұрады.

2.Балықтар өмір бойы желбезек арқылы тыныс алады.
Бастың артқы және бүйір жағында жалпақ желбезек қақпалары болады. Желбезектер осы қақпақтардың астында орналасқан.

3.Жүзбе қанаттары тепе-теңдікті сақтап,бағытын анықтай алады,яғни балықтың жүзу кезіндегі түрлі қимылдары, олардың қанаттарының түрліше қозғалуына байланысты. Балықтар қос қанаттары арқылы су ішінде денесін бұрып отырады. Егер қос қанаттарын денесіне таяп байласақ, олар бауырын судың бетіне қаратып қалқып су бетіне шығады

4.Балықтардың ілгері қарай қозғалуына құйрық қанаты басты органы болып табылады, ол денені басқару қызметін атқарады.

5.Барлық сүйекті балықтардың торсылдағы болады.Ол судың төмеңгі қабаттарына дейін баруға мүмкіндік жасайды.

Балықтардың адам өміріндегі маңызы өте зор. Балықтан тамақтық продуктылар өндірумен қатар тіршіліктік маңызы бар пайдалы витамин, қоректік ұн тыңайтқыштық түктер де өндіріледі.Жылына миллиондаған балықтар ауланады да,балықтардың саны азаюда.Сондықтан арнайы су қоймаларында балықтар қолдан көбейтіледі.
-Балалар,сендер сендер қандай өзендерді білесіңдер?Ал біздің жақта қандай өзен ағады?

-Қазір Айым Ертіс өзені туралы сендерген әңгімелеп береді. Ал сендер мұқият тыңдап отырыңдар.

-Ертіс өзенінде қандай балықтар бар екен?

-Біздің бірнеше оқушымыз осы балықтар туралы мәлеметтер жинаған еді,енді соларды тыңдап көрейік.(Оқушылар балықтардың суреттерін көрсете отырып, хабарлама жасайды)

-Өте жақсы.Қанеки осы беттерді бір-біріне жапсырайықшы.Бізде балықтар туралы кітапша дайын болды.

ІІІ.Сергіту сәті(Интерактивтік тақта арқылы музыкалық сергіту сәтін жасату)

-Ал енді альбомдары мен бояуларыңды дайындап жіберіңдерші.

Біз сендермен мынадай жұмыс жасап көрейік.Қазір алақандарына бояуды жағып,альбомның бетіне алақандарынды басыңдар.Сендер сол баспаға балықтың қанаты,құйрығын,көзін,мұрнын қосып салуға болады.Ол сендердің қиялдарына байланысты

ІҮ.Практикалық жұмыс.(балалардың суреттерін тақтаға іліп қою)

Ү.Сабақты бекіту

-Балалар,қазір оқулығымыздың 137 бетін ашып,мәтінді бір оқып шығайықшы.

(Тізбек бойынша мәтінді оқыту)

Ү.Қорытындылау.

Сонымен,

1.балықтар қайда өмір сүреді екен?

2.балық қалай тыныс алады.

3.Қанаты,құйрығы қандай қызмет атқарады?

4.қандай балықтармен таныстық?

5,Сендерген бүгінгі сабақ ұнады ма?

6.несімен?

-Бүгінгі сабақтан естелік ретінде мен сендерге алтын балықтар сыйлағым келіп тұр.Сабаққа белсенді қатысқандарын үшін алғысымды білдіремін.

Бағалау.

Үйге тапсырма:137-138 бет.оқу,мазмұны

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности