Қазақстан Республикасы,Оңтүстік Қазақстан облысы,Мақтарал ауданы,Жетісай қаласы
"Тұран" мектеп-гимназия" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Математика пәні мұғалімі
Құдасова Ақмарал
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың түрі: ойын сабақ
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, жеке және топтық жұмысқа арналған карточкалар, сөзжұмбақтар т.б
«Математика - ақыл, ойды тәртіпке келтіреді»
М. В. Ломоносов
«Математика ұлы ғылым, адамның ең бір асыл қасиеттерінің тамаша жемісі»
Д. И. Писарев
Сабақтың барысы:
Мұғалім сөзі: Қайырлы күн, қымбатты ұстаздар мен оқушылар! Бүгін 6 сынып оқушыларынан құралған «Озық ойлы өрендер» атты сайысымызды бастауға рұқсат етіңіздер! Қанекей, озық ойлы өрендерімізді ортаға шақырайық! Қарсыалыңыздар! Болашақ математиктер, алғыр, тапқыр оқушыларымыз ортада. (Оқушылар фонограмманың дауысымен ортаға шығады). Ал, оқушылар көңіл күйлеріңіз қалай?!
Оқушылар: Хормен: Өте жақсы!
Мұғалім сөзі: Жарайсыңдар!
Мұғалім сөзі: Ал, олай болса менің қолымдағы әртүрлі фигураларды алып, түсіне қарай екі топқа бөлінеміз.(Оқушылар екі топқа бөлінеді). Өз топтарыңның атын ойласыңдар.(Оқушылар сол уақытта өз топтарына ат қояды)
1 топ:
Капитан:
Біздің топ: «Өркен»
Ұранымыз:
Топтың аты өркен
Болашағы көркем,
Өркендей бер елім.
Қазақстан жерім!
2 топ:
Капитан:
Біздің топ: «Жас ұлан»
Ұранымыз:
Шаршы алаңға жарысқа
Шықты біздің тобымыз,
Жеңілсек те, жеңсек те,
Ашық болсын жолымыз!
Мұғалім сөзі: Сендерге сәттілік тілейміз! Орындарыңа жайғасыңдар. Осы жерде 2 мұғалімді әділ қазы етіп, ал қалған мұғалімдерді 2 топтың жанкүйерлері етіп бөлу. Өйткені, қазір бізде сіздерге арналған тапсырмаларымыз бар. Ол ұпайлар сіздердің жанкүйер болып отырған топтарыңызға беріліп отырады.
І тур. Жаттығу
Оқушылар допты қағып алу арқылы менің сұрақтарыма жауап береді. Допты ұзақ ұстап, ойланған оқушыға ұпай берілмейді. Әр дұрыс жауап 1 ұпай. Сұрақтары көбейту кестесінен беріледі.
ІІ тур. «Тез есептей білесің бе?» Бұл есепті дұрыс шешсек, математикалық термин сөз шығады.
1 топқа берілетін тапсырмалар:
Б
|
Ө |
Л |
Ш |
Е |
К |
2 топқа берілетін тапсырмалар:
Р |
А |
Д |
И |
У |
С |
ІІ тур бойынша жанкүйерлерге берілетін тапсырма:
С. 37*42-1461=93
А. 728:(617-526)=8
Ұ.1541:23-21*3=4
Ы. 900:15+640:16=100
З. 8*9=72
Т. 1500:125=12
Х. 175+43+347=565
Л. 663:17=39
Н. 110:22=5
Қ. 76+36=112
4 |
93 |
12 |
8 |
72 |
565 |
8 |
39 |
100 |
112 |
8 |
5 |
8 |
93 |
100 |
||
Ұ |
С |
Т |
А |
З |
|
Х |
А |
Л |
Ы |
Қ |
|
А |
Н |
А |
С |
Ы |
ІІІ тур. Логика әлемі
1 топқа берілетін сұрақтар:
Жауабы: 2 сағат
Жауабы: 50 саусақ
Жауабы: 8 туыс
Жауабы: 14
Жауабы: 29 ақпан
Жауабы: бұрыс бөлшек
Жауабы: Пропорция
ІІ топқа берілетін сұрақтар:
Жауабы: 1 сағат, 43 минут
Жауабы 2 сағат
Жауабы: 5 бала
Жауабы: 15 минут
Жауабы: Процент
Жауабы: дұрыс бөлшек
Жауабы: 1:6
ІІІ тур бойынша жанкүйерлерге берілетін сұрақ
Екі сиыр, бес ешкі
Екі қоян, үш түлкі.
Таба алмасаң бос күлкі.
Жауабы: 28
Бұтақ сайын бес алма
Біреуін бер алашқа
Қалады сонда қанша алма?
Жауабы: 24
Сергіту сәті: «Жаңбыр»
IV тур: Үшбұрыштарды сана
Жауабы:12 үшбұрыш бар.
Vтур: Математикалық мақал-мәтелдер .
(Команда мүшелері кезек-кезек айтып жарысады)
Мысалы:
VІ тур: Қатесін тап
Мына кестедегі сандардың ішінен 1 топқа «3» -ке, ал 2 топқа «4» -ке бөлінбейтін сандарды табу керек.
1 топ: «3»-ке бөлінбейтін сандарды тап
21 |
9 |
12 |
36 |
118 |
14 |
24 |
30 |
47 |
33 |
15 |
27 |
19 |
45 |
42 |
Жауабы: 14,19,47,118
2 топ: «4»-ке бөлінбейтін сандарды тап
8 |
24 |
20 |
48 |
64 |
40 |
16 |
22 |
61 |
92 |
32 |
18 |
12 |
72 |
94 |
Жауабы: 18,22,61,94
VІІ тур: Капитандар сайысы. «Жет рет өлшеп, бір рет кес»
Берілген фигураны бір рет қырыққаннан, теңдей екіге бөлу керек. Қайта құрастырғанда бастапқы қалыпқа келетіндей етіп келтіру қажет.
VІІІ тур: Тест тапсырмалары:
ІХ тур Фигуралар. Бұл турда оқушылар алдындағы түрлі-түсті қағаздардан, фигуралардың көмегімен бір зат құрастыру керек.
Логикалық есеп
1. Жолаушының бір ешкісі, бір капустасы, бір қасқыры бар. Ол өзеннің бір жағынан екінші жағына екі орынды қайық арқылы өтуі керек. Жолаушы ешкіні, капуста және қасқырды қалай өткізеді? Қасқырды ешкімен қалдыра алмайды, ал ешкіні капустамен қалдыра алмайтыны белгілі болса?
Шешімі: Ол үшін үшеуін де қадағалаусыз қалмауы керек. Бірінші барғанда өзеннің ар жағына ешкіні апарады. Екінші барғанда жолаушы қасқырды алады, капуста қалады. Өзеннің ар жағына жеткен соң қасқырды қалдырып, ешкіні қайтадан өзеннің бергі жағына ікеледі. Үшінші барғанда ешкіні қалдырып, капустаны өзеннің ар жағына апарады.
2.1 сынып оқитын оқушы 10 дейін санауды және кері санауды ғана біледі? Бірақ оған 9-дың көбейту кестесін шығару керек?
Шешімі: 0-9 дейін санап бір қатарға жазады, ал екінші қатарына 9-0 дейің санап екінші қатарға жазады.
9*1=09
9*2=18
9*3=27
9*4=36
9*5=45
9*6=54
9*7=63
9*8=72
9*9=81
9*10=90