Год: 2012
Страна: Казахстан
Кызылординская область,Казалинский район,пос Басыкара,школа №182
Учитель технологии
Агибаева Жанагуль Абдиалимовна
Сабақтың тақырыбы:
Наурыз мерекесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылар «Наурыз мерекесі» тақырыбында қазақ халықының салт — дәстүрі, ұлттық киімі, тағамы, ұлттық ойындары туралы білім алады.
Дамытушылық: Ұлттық дәстүріміз бойынша өтетін
наурыз мерекесінің ерекшелігі, салт — дәстүрі, өз ұлтына
деген сүйіспеншілігі артады. Сабаққа қызығушылығы,
белсенділіктері, ізденімпаздық қабілеттері дамиды.
Тәрбиелік: Оқушылар өз ұлтының мәдениетіне, салт –
дәстүрін құрметтеуге, имандылыққа, қонақжайлылыққа, ұжымдық сыйластыққа тәрбиеленеді.
Сабақ түрі: Сайыс сабақ
Әдісі: Тақырып ашу, сахналау, сиқырлы таяқша, топтық.
Көрнекілігі: Көрме бұрышы, ұлттық тағамдар, ұлттық киімдер, үлестірме қағаздар.
Пәнаралық байланыс: Халықтық педагогика, ана тілі, ән.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
1. Сәлемдесу, түгелдеу
2. Топқа бөлу
3. Сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Қызығушылығын ояту
Тақырып ашу.
Жұмбақты дұрыс шешсек, бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы шығады.
Қарныңды тойғызар. (Нан)
Тәтті нәр берер жәндікпін.
Бірде мен
Бөрене тілер әйдікпін. (Ара)
Мұртының тиген жері күлдіреп тұр. (Райхан гүлі мен тікені)
Айналдырып киген тоны бар. (Қозы)
Суға батпайды. (Мұз)
ІІІ. Мағынаны тану.
Наурыз — тоқшылық күні Қазан оттан түспейді.Әр үй Наурыз көже
істейді. Уыз қатырылады. Сорпа сапырылады
3 Халықта батаның түрлері көп. Соның бірі — осы Наурыз бата. Мұнда наурыз мерекесін өткізгендерге осы күнге арнап: «Наурыз көжеге» шақырғандарға, тойда өнер көрсеткен ақын, әнші палуандарға тағы басқа өнерпаздарға, жас талапкерлерге, ақсақалдар мен әжелер, ел ағалары бата береді . Бата жалпы жұртшылыққа, көпшілікке бүкіл қауымға , ауылға да беріледі.
Мысалы :
Өркенің өссін !
Әр күнің Наурыз күніндей берекелі болсын !
Ұлың — оңға , қызың қырға қонсын !
Еліңе елеулі, халқыңа қалаулы бол!
Айың тусын оңыңнан,
Жұлдызың тусын солыңнан.
Бақ берсін, Қыдыр дарысын !
Жастар бұл күні үлкендерден бата алуға тырысады және наурызда алған батаның орны бөлек. Мұндай батаны « уыз бата » деп дәріптейді.
А) Топқа әңгіме бөлігін тарату. (уақыт беріледі, әр топ бір — біріне түсіндіреді)
Ә) Аквариум әдісі (Бұл кезеңде топтан бір - бір оқушыдан мәтін мазмұнын рет — ретімен толық баяндайды ).
Б) Сұрақ — жауап.
1. Наурыз мерекесінің басқа мерекелерден қандай ерекшелігі бар?
2. Наурыз көже қалай дайындалады?
3. Наурыз батаны жатқа айтып бер.
ІV. Топтық тапсырмалар.
Әр топтан топ басшысы қоржыннан топқа қойған аттарын алады.
Топтың аттары:
«Алтыбақан» тобы
«Наурыз көже» тобы
«Киіз үй» тобы
2 — тапсырма: Сурет бойынша әңгіме құрау.
Топтарға ақ қағаз таратылады. Наурыз тойы бейнеленген сурет бойынша әр оқушы 1 сөйлемнен жазып мәні құрайды. Жазылған сөз бір — бірімен байланысы болу керек. Сонда суретке байланысты мағыналы мәтін шығады.
Сергіту сәті: Наурыз туралы ән.
3 — тапсырма: Сахналау.
Әр топ салт — дәстүрге байланысты көрініс қояды. Ол үшін қоржыннан тапсырмаларын алады.
«Наурыз бата», «Бесікке салу», «Тұсаукесер».
4 — тапсырма: «Сиқырлы таяқша»
Наурыз тілек.
V. Қорытынды. 5 жолды өлең.
1. Зат есім
2. Сын есім
3. Сө тіркесі
4. Сөйлем. Етістік. Не істеді?
5. Синоним.
VI. Топтарды марапаттау: Гүлдермен бағалау.
Қызыл гүл, жасыл гүл, сары гүл.
VIІ. Үйге. Наурыз мерекесін түрлі түсті қағаздан жапсыру.
Скачать урок