link0 link1 link2 link3 link4 link5 link6 link7 link8 link9 link10 link11 link12 link13 link14 link15 link16 link17 link18 link19 link20 link21 link22 link23 link24 link25 link26 link27 link28 link29 link30 link31 link32 link33 link34 link35 link36 link37 link38 link39 link40 link41 link42 link43 link44 link45 link46 link47 link48 link49 link50 link51 link52 link53 link54 link55 link56 link57 link58 link59 link60 link61 link62 link63 link64 link65 link66 link67 link68 link69 link70 link71 link72 link73 link74 link75 link76 link77 link78 link79 link80 link81 link82 link83 link84 link85 link86 link87 link88 link89 link90 link91 link92 link93 link94 link95 link96 link97 link98 link99 link100 link101 link102 link103 link104 link105 link106 link107 link108 link109 link110 link111 link112 link113 link114 link115 link116 link117 link118 link119 link120 link121 link122 link123 link124 link125 link126 link127 link128 link129 link130 link131 link132 link133 link134 link135 link136 link137 link138
Мир учителя
Должность:Администратор
Группа:Мир учителя
Страна:Страны СНГ
Регион:не указан
Компьютерлік желі.Компьютердің көмегімен хабар алмасу, жеткізу

Год: 2012

Страна: Казахстан

Класс: 7

Кызылординская область,Казалинский район ,ауыл Жанкожа батыр
Учитель информатики школы №94
Төлебаева Аралкуль Канатовн

Сабақтың тақырыбы:

Компьютерлік желі. Компьютердің көмегімен хабар алмасу, жеткізу

Мақсаты: 1. Білімді игеруіне сәйкес, біліктер мен дағдыларды және

қабілеттерін шыңдау.

2. Білімді жүйелеу, тиянақтау, жаңа сабақты түсіндіру.

3. Сауаттылыққа, ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге үйретуді көздеу.

Сабақтың педагогикалық технологиясы:

Сыни тұрғысынан ойлау, сәйкестендіру, топтастыру.

Әдістері: түсіндіру, ой қозғау, мағынаны ашу, өз бетімен жұмыс,

шығармашылық жұмыс, жеке, топтық, жұптық жұмыстар.

Көрнекіліктер: Сөзжұмбақ, компьютер, карточка, интерактивті тақта

Міндеттері: 1. Логикалық ойлау қабілетін дамыта отырып, білім білік

дағдыларын қалыптастыру.

2. Оқушының өз бетімен жұмыс істеуі, шығармашылық

қабілетін дамыту.

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

А) Оқушыларды сабаққа дайындау, түгендеу

Ә) Ұқыпты, ынталы болуға үйрету

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (5 минут)

ІІІ. Жаңа сабақ (26 минут)

А) қызығушылығын ояту, ой толғау әдісі

ІҮ. Шығармашылық жұмыс (6 минут)

Ү. Сабақты бекіту (3 минут)

ҮІ. Үйге тапсырма

ҮІІ. Бағалау. (3 минут)

Парта бойынша 1,2,3 сандары арқылы бөлу.

1 2 3 1 2 3 1 2 3 1

1 санға сұрақ: Дыбыстық ақпарат және фонограф бағдарламасы дегеніміз не?

2 санға сұрақ: Фонограф бағдарламасының жүктелуі және онымен жұмыс

істеуге қажет құрылғылар?

3 санға сұрақ: Дыбыстық ақпарат пен мәтіндік ақпараттың айырмашылығы?

(5 минут)

«Ой ашар» әдісі:

К

О

М

П

Ь

Ю

Т

Е

Р

Ж

Е

Л

І

  1. Қағаздағы көріністі компьютерге енгізетін құрылғы.
  2. Ақпаратты өңдейтін есептеу құралы
  3. Тышқанның ағылшынша атауы
  4. Ақпаратты қағаз бетіне шығаратын құрылғы
  5. Кескінді құрайтын кішкене нүктелер
  6. Мәзір орысша қалай аталады
  7. Рычагты монипулятор
  8. Компьютердің миы
  9. Адам денсаулығына зиянды құрылғы
  10. Компьютердің есте сақтау құрылғысы
  11. Интернет желісіне шығу үшін қажет құралдың бірі
  12. Принтердің түрі
  13. 13. Шрифтінің қазақша атауы (5 минут)

TCP/IP протоколы

Соңғы жылдары интернеттің дамуына байланысты ТСР/IP (Transmission ControlProtocol/InternetProtocol) кең қолданысқа ие болды. TCP/IP протоколдары 1970 жылдары АҚШ-та Қорғаныс Министрлігініњ желілерінде ќолдану үшін құрылды. Ол кезде б±л желі ARPANET деп аталды, қазіргі Интернет. TCP/IP протоколдары алғашқы кезењде UNIX ОЖ-мен байланыста болды.

TCP/IP протоколдарыныњ басты ерекшелігі - олардыњ өздерініњ адрестеу жүйелері бар. IP адрестері әр түрлі операциялыќ жүйемен жұмыс істейтін компьютерлердің арасында ақпарат алмасу мүмкіндігін қамтамасыз етеді. IP адрестерін құру принциптерін ұйымдастыру мен тағайындау - TCP/IP желілерін басқарудыњ мањызы бір бөлігі .

IP адресі дегеніміз - желінің идентификаторлары мен хост идентификаторларынан құралған 32-биттік шама. Адрес 0 мен 255 аралығында нүктемен ажыратылған төрт ондық саннан тұрады. Мысалы, 198.164.10.01. Жазудыњ бұл түрі ондыќ нүктелік жазу деп аталады. Әр сан 8 — биттік екілік санның эквиваленті. IP адрестер желілік адаптерге тағайындалады. Маршрутизаторға кем дегенде екі желі ќосылады.

Сондықтан, әрбір адаптердің өз IP адресі болуы керек. IP адресті ЖЕЖ- нің желі басшысы (администраторы) тағайындайды. Адрестер қайталанбауы керек. Белгілі бір желіге кіретін желілік таќталардыњ желілік идентификаторлары бірдей болады, ал хост идентификаторы әр түрлі болады.

(4 минут)

«Ой қозғау» әдісі:

Топпен жұмыс

1-топ (5 минут)

Көлемі бойынша кішігірім, бір үй, ғимарат, кәсіпорын аумағында жұмыс істейтін желілер жергілікті желі деп аталады. Олар: аймақтық және ауқымды желілер болып 2-ге бөлінеді.

Қала, облыс, ел ішінде орналасқан желілер аймақтық деп аталады. Егер олар қйсы бір ұйымға немесе ұйымдар тобына тиісті болса, онда бұл корпоротивтік деп аталады. Мысалы, Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің желісі –Banknet, негізгі банктің компьютерін оның барлық филиалдарының компьютерлерімен (аудандық бөлімшелерін қоса) біріктіреді.

Одан үлкен көлемдегі, бүкіл елдерге, құрлықтарға тараған желілер ауқымды деп аталады. Олар корпоротивтік те, жалпы да бола алады. Мысалы, Интернет сияқты олардың кез келген пайдаланушыларға қызмет ету мүмкіндіктері бар.

Компьютерлерді жергілікті желіге біріктіру (бірліктен бірнеше жүздерге дейін) түрлі типті кабельдер көмегімен, желілік карта немесе желілік адаптер аталатын арнайы құрылғы арқылы жүзеге асады.Адаптер компьютердің аналық тақшасынгдағы кеңейту слотына қондырылады.

Компьютерлерді қосуға болатын көптеген әдістер бар. Әр қосылу - деректер үшін жаңа маршрут. Желі топологиясы - бұл оның геометриялық пішіні немесе компьютерлердің бір- біріне қатысты физикалық орналасуы. Желі топологиясы түрлі желілерді салыстыру және жіктеу әдісін береді.

2-топ

Топологияның үш негізгі типі бар:

  1. «Жұлдызша»-топологиясы бар желідегі барлық компьютерлер орталық компьютерлермен немесе концентратормен жалгастырылған. Мұндай желідегі екі компьютер арасында тікелей қосылу болмайды.

Мұндай жүйе қарапайым және тиімді, деректер пакеттері әр компьютерден концентраторға бағытталады. Концентратор өз кезегінде пакеттерді тиісті жеріне жеткізеді. Мұндай топологияның негізгі жетістігі мынады: компьютерлер мен концентратор арасындғы жекелеген жалғағыштар істен шыққанмен, бүкіл желі жұмыс істей береді.

«Жұлдызша» топологиясының кемшілігі оның негізгі жетістігінен туындайды: егер концентратор бұзылса, онда ол бүкіл желіні түгел істен шығарады.

  1. «Сақина» топологиясына тән бір нәрсе — жалғағышардың соңғы нүктесі болмайтыны; деректер берілетін біртұтас сақина құрған (міндетті түрде шеңбер емес) желі тұйықталған. Мұндай сақинада бір нүктеден қозғау алған деректер ақыр аяғында желінің басына барады. Осындай ерекшеліктен деректер сақинада барлық уақытта бір бағытта қозғалады.

«Сақинаның» «Жұлдызшадан» бір ерекшелігі — оған барлық желілік компьютерлер арасында үзіліссіз жол қажет, өйткені желінің бір жері істен шықса, бүкіл тоқтап қалады. «Сақинаның» тағы бір осал жері –деректер біреулердің желілік компьютері арқылы өтетіндіктен де, ақпаратты бөгде ұстап қалуына мүмкіндік береді.

  1. «Шина» топологиясы бір жеткізетін каналды, әдетте «шина» деп аталатын коаксиалды кабельді пайдаланады. Барлық желілік коспьютерлер «шина» тікелей қосылады.

«Шина» топологиясы бар желіде деректер екі бағытта бірдей жылжиды. Кабель — шинаның екі шетінде арнайы бұқтырмалар (терминаторлар) орнатылған. «Сақина» жағдайындағыдай, желінің бір жеріндегі қосылудың бұзылуы жұмысты бірден тоқтатады. «Шина» желісіндегі деректердің қауіпсіздігі «Сақина» желісіндегідей, оның осал тұсы — бүкіл желінің деректері әр желілік компьютерден өтеді.

1-топ пен 2-топқа схема таратылады. Талдауға 2 топқа (бірігіп 6 минут ) беріледі. Оқушылар компьютермен жұмыс істеуге отырады.

Zinpopup бағдарламасымен жұмыс істейді (3 минут)

Сергіту сәті: Жаттығу

  1. Орнымыздан тұрып, тік тұрамыз
  2. Көзіңді қатты жұмып, жайымен ашу 2 рет
  3. Жоғары-төмен, оңға-солға қарайық 2 рет
  4. Көзімізді шеңбер бойымен айналдырамыз (оңға, солға) 2 рет
  5. Басымызды шеңбер бойымен айналдырамыз 2 рет
  6. Қолымызды алға ұстап, қолдың басын айналдырамыз 2 рет
  7. Сағаттың тілімен оңға бір, солға бір иілеміз 2 рет

(3 минут)

«Шығармашылық жұмыс»

Карточка №1

  1. Жұмыс үстеліне Өз есіміңді беріп папка құр.
  2. Сол папканың ішіне «7-сынып» атты тағы да бір папка құр.
  3. Paint графикалық редакторда әр түрлі фигуралар салып, оған «фигура» есімін беріп алдында құрған папканың ішіне сақта.
  4. Microsoft Word мәтіндік редакторын салған суретіңді көшір. Оған да «фигура» есімін бер.

Карточкалар арқылы оқушылар жұппен жұмыс жасайды.

Үйге тапсырма: Компьютерлік желі тақырыбына тест құрастыр! (3 минут)

Бағалау: Оқушылардың пікірімен санаса отырып, мұғалім бағалайды.

Скачать урок

Скачать файл: kom-zheli.doc
Посмотреть онлайн файл:


Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности