Казахстан, Павлодарская область, г. Аксу с. Алгабас
Средняя школа им. М. Кабылбекова
Воспитатель мини-центра
Жаманова Айгуль Жакеновна
Мақсаты: Балаларды заттардың әртүрлі қасиеттеріне дұрыс міңездеме беруге ынталандыру.
Міңдеттері: 1. Балалардың тірек-суреттермен еркін жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.
2. Балалардың жорамалдау және қорытындылау қабілеттерін баулу.
3. Кішігірім топтарда жұмыс жасау, өзара бақылау қабілеттерін ояту..
Жаңа сөздер: астроном, скафандр, Байқоныр, ғарышкер.
Алдын-ала жүргізілетін жұмыстар: Ғарыш туралы әңгіме, глобус — жер шарымен таныстыру, танымдық кітаптар мен қызықты суреттерді тамашалау.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: әңгімелесу, саяхат, Кішкентай астрономның тапсырмалар әкелуі, сұрақ-жауап, суреттермен жұмысты жұп-жұппен жасау, өзара бақылау, орталықтарда жеке жұмыс, тірек-суреттермен жұмыс, ғарыш жайлы тақпақтар оқу, тәжірибе жасау,«Бес саусақ» әдісімен қорытындылау.
Көрнекілік: бейнетаспа, қосымша суреттер, бөтелке, стақан, су, лимон шырыны, ас содасы, сірке қышқылы, әуе шары, изолента, тірек-схемалар, д/ойын «Зымыран құрастыр».
Сабақтың барысы:
Іс-әрекет кезені |
Тәрбиешінің іс-әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Мотивациялық оқыту (1-2 мин.) |
1 Ал,балалар, шеңбер құрып тұрайық. Балалар, біз тұратын жеріміз «Жер планетасы» деп аталады. Ал үстімізде әдемі көк аспан бар. Ол аспан — ғарыш әлемі. Біз Жер планетасында тату-тәтті тұрамыз. 2. — Балалар, енді көздеріңді жұмып, өздерінді бос сезініңдер.(Үнтаспадан нәзік әуен шығып тұрады).Жақсы, ғажайып нәрселерді ойлаңдар. Сендер өздеріңді жақсы, жеңіл сезініп отырсыңдар, сендер күлімдейсіңдер. Ал енді көздеріңді ашыңдар және бір-біріне жай көз салып қараңдар. Кәне, бір-бірімізге жақсы тілек айтайық. |
Балалар шеңберде тұрады. Балалар көздерін жұмып, қиялдайды. Күлімсіреп, бір-біріне қарайды да бір-біріне жылы лебіз білдіреді: -Мен саған бақыт тілеймін. -Әдемі қыз бол. -Үлкен азамат бол.-Бақытты бол. |
Ізденіс ұйымдастыру (2-3 мин.) (6-7 мин.) (4-5 мин.) (6-7 мин.) |
Есік қағылып, Кішкентай Астроном (бала) кіреді де амандасады: -Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен ғарышқа ұшып, ғарышты зерттегім келеді. Тәрбиеші:-Саған кедергі болып тұрған не нәрсе? Астроном: -Маған ғалымдар үш тапсырма берді,соны орындасам ғана рұқсат етеді.(тәрбиешіге жұлдызшаларды ұсынады.) Тәрбиеші:-Ол қандай тапсырмалар? Балалар, Кішкентай Астрономға көмектесеміз бе? –Қане, тапсырмаларды көрейік.(жұлдызшаларда жазылған тапсырмаларды көріп, түсіндіреді). -Балалар, ал ғарышқа қалай жетуге болады? -Жақсы, балалар, ендеше орталықтарға бөлініп, жұмысқа кірісейік. Жұмыс жасар алдында біз ғарыш жайлы не білетінімізді еске түсірейік.
1.Тіл дамыту орталығы. (Бұл орталықта балалар жұп-жұппен жұмыс жасайды).- өзара бақылау әдісі қолданылады. а)Ғарыш туралы әңгімелесу. -Балалар, кеш түсіп, аспан қараңғыланады.Біз аспаннан нені көреміз? (қосымша сурет№1.Жұлдызды аспанды көрсету). Бұл не? -Тағы нені көріп тұрсыңдар? - Аспанда қанша жұлдыздар бар? -Дұрыс, жұлдыздар сан-алуан көп.Аспанда тағы да Ай мен Күн, планеталар бар. Соның барлығы бір сөзбен — ғарыш деп аталады. Ал кім айтады, ғарышқа немен ұшуға болады? -Ал ол зымыранмен ұшатын кімдер? (Қосымша суреттер №2. Ғарышкерлерді көрсету). -Ендеше, маған ең алғашқы қазақ ғарышкерлерін атаңдаршы. -Кім маған осы ағайдар жайлы тақпақ айтып бере алады? -Жерден басқа планеталарда тіршілік жоқ, ауа жоқ, сондықтан да ғарышкерлер арнайы киім киеді. Оны — скафандр деп атайды.Ғарышкерлерге арналған бұл киім арнайы жабдықталған.Бұл киімнен ыстық та,суық та өтпейді және арнайы сөйлесу үшін радиомен жабдықталған. (Суреттермен жұмыс — қосымша суреттер №3). -Ал ғарышқа қай жерден ұшады зымыранмен? -Өте жақсы,балалар. Ғарышкерлер мекені — Байқоныр.
2. Зерттеу орталығы. а)-Балалар, бізде күрделі мәселе туындап тұр. Бізге ғарышқа ұшып бару үшін әуе шары қажет. б)Гипотеза-жорамалдау: -Ал оны жасау үшін бізге не қажет? в)Мәселені шешу әрекеті: -Қандай көрнекіліктерді біз қолданамыз? ( қосымша суреттер №4). г)Қорытынды: -Балалар, әуе шарына толтыратын ауа бөтелкеге қалай жиналды? Таным орталығы. Дид.ойын «Зымыран құрастыр». а)-Балалар, бізде күрделі мәселе туындап тұр. Бізге ғарыш зымыраны керек болып тұр. Енді қайттық? Оны қайдан аламыз? б) Гипотеза-жорамалдау: -Ал оны қалай жасауға болады деп ойлайсыңдар? в)Мәселені шешу әрекет: -Ендеше, балалар, сендердің алдарында дайын қағаз қиындылары жатыр.Сендер өз еркіндерімен зымыран жасап көріңдер.
г) Қорытынды: -Балалар, біз әуе шарын қалай үрлеп және зымыранды қалай жасайтының үйрендік. Ендеше, тәжірибе жасап, зымыранды көкке ұшырайық.
Тәжірибе: «Зымыранды көкке ұшырамыз». (Қосымша сурет №5 қолданылады). |
Балалар Астрономмен амандасады. Ақпаратты қабылдау. Ия, көмектесеміз. Белсенді ойлау әрекеті. Зымыранмен, әуе шарымен. Топтық және жеке дара жұмыстар.. Балалар 2 топқа бөлініп, орталықтарда жұмыс істейді. -Жұлдыздарды көреміз. -Жұлдыздар,ай, планеталар. -Көп жұлдыздар бар. -Зымыранмен, әуе шарымен ұшады. -Ғарышкерлер ұшады. -Тоқтар Әубәкіров, Талғат Мұсабаев. 1.Батпайтын ол жыр тағы, Жүрегімізді жылытады. Тоқтар батыр кәдімгі Алпамыстың ұрпағы. 2.Тоқтар,Талғат ағалардай, Болу үшін ғарышкер. Жұрт қызыға қарағандай Болу керек намысты ер. Ғарышкерлер мекені – Қазақ жері Байқоныр. Қай жер саған жетеді, Ғажап жерім Байқоныр. Әуе шарына ауа қажет. Ізденіс әрекеті. Топтық және жеке дара жұмыстар.. Балалардың жауабы.
Ізденіс әрекеті.
Балалардың өзіндік іс-әрекеті. Төменгі деңгей:балалар үлгіге қарап әртүрлі геометриялық пішіндерден зымыран құрастырады. Орта деңгей:балалар өз бетінше зымыран құрастырады.(үлгісіз) Жоғары деңгей: Өз еріктерімен қағаздан керек заттарын қиып алады. Балалардың ізденіс әрекеті. Топтық жұмыс. |
Рефлексивті- қорытындылау (2-3 мин.) |
Жалпылау: -Балалар, бүгінгі сабақта біз ғарыш туралы әңгімелесу мен тәжірибе өткізу арқылы білімізді толықтырдық. -Жарайсыңдар, балалар! Барлық тапсырмаларды дұрыс орындадыңдар.Ендеше, «Бес саусақ» ойының ойнап тастайық. 4.Қорытындылау «Бес саусақ» ойынымен: 1.Балалар, сендер бүгін жаңа не үйрендіңдер? 2.Сендерге бүгінгі сабақта не ұнады? 3.Сендерге не қиын болды? 4.Сабақта сендерге кім көмектесті? 5.Келесі сабақта не туралы білгілерін келеді? |
Балалар қабылданған ақпаратты сезінеді. Балалардың жауабы. Іс әрекеттеріне анализ жасайды. Келесі сабаққа жұмыс әрекеттерін жоспарлайды. |
Күтілетін нәтиже:
Білу керек: Жер, ғарыш, ғарышкерлер туралы, тәжірибе жасау ережелерін, геометриялық пішіндерден керекті затты жасауды.
Болу керек: күрделі ойлау қабілеттері, білімге деген құштарлықтары, өз бетінше құрастыру, тірек суреттермен жұмыс істеу қабілеттері.
Қолдану керек: эксперимент өткізген кезде өмірлік тәжірибені қолданады, өз бетімен жорамалдайды және қорытындылайды.