Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Команда портала
Страна:
Регион:не указан
Архимед

Шалбаева Д. С.

физика пәнінің мұғалімі

К.Ушинский атындағы

№7 орта мектеп

Талдықорған қаласы

Қайталау сабақ: Архимед

Мақсаты:

Білімділік: Сабақ барысында оқушылардың белсенділігін арттырып, алған білімдерін тиянақтау ,есептерді шығара білуге,өз өзіне баға беруге үйрету.

Дамытушылық: Оқушыларды білімділікке, ой-өрісін кеңейтіп, ойлау қабілетін дамыту, алған білімдерін есете сақтау дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, тез есептеуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,деңгейлік есептер шығару, тәжірибелер.

Сабақтың түрі: қорытындылау, білімді жинақтау сабағы.

Көрнекіліктер: суреттер, қажетті құрал-жабдықтар, интерактивті тақта, презентация.

Пәнаралық байланыс: математика, әдебиет.

Қолданылатын технология: Ж.Қараевтың деңгейлеп оқыту технологиясы.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Сыныпты 2 топқа бөлу, топ басшысын анықтау.

(Паскаль тобы, Архимед тобы)

Сабақтың барысы

Кіріспе сөз:

Шабыт тасып, шалқысын,

Есептен ән салысып.

Көңілді сабақ жасайық.

Жұмбақ шерді шашайық.

Ат салысып, аянбай,

Бар өнерге басайық.

Бүгінгі сабағымыз төмендегі бөлімдерден тұрады:

1. Жұмбақ шешу

2. Білімділер сайысы

3. Формулалар сайысы

4. Тәжірибелер жасау

5. Шапшаңдық сайысы

6. Сергіту сәті

7.Қорытынды

1 бөлім Сабағымызды жұмбақ шешуден бастаймыз. Ойланыңдар, өткенді еске алыңдар.

Паскаль тобына жұмбақ:

Бұл құбылыс, айналадан табылар.

Сұйықтар мен газдардағы қысымды

Кім айтады, түсіндірген ғалымды? (Паскаль)

Архимед тобына жұмбақ:

Адам алып таңғажайып ойымен

Суда жатып, ой қорытқан ісімен

Суға салсаң, небір ауыр денелер

Жеңілдейді, айтшы кімнің күшімен? (Архимед)

2 бөлім

Білімділер сайысы (әр топқа 5 сұрақтан)

  1. Қысым дегеніміз не?
  2. Атмосфера деген сөздің мағынасы
  3. Атмосфералық қысымның өлшем бірлігі
  4. Шаңғымен жүрген адам неліктен қалың қарға омбыламайды?
  5. Паскаль заңы қалай айтылады?
  6. Паскаль заңын қатты денелерге қолдануға бола ма?
  7. Денелердің жүзу шарттарын айт
  8. Архимед күші дегеніміз не?
  9. Атмосфералық қысымды өлшейтін аспап
  10. Архимед күшінің формуласы

3 бөлім Формулалар сайысы

Тақтадағы қиып алынған физикалық шамалардан формулалар құрастыру

4 бөлім тәжірибелер жасау

Паскаль тобы

Бірінші тарелканы суға қырымен сал, содан кейін түп жағымен сал .

Не байқадың? Неліктен?

Архимед тобы

Сызғыш көмегімен білеушенің массасын анықтаңдар.

5 бөлім Шапшаңдық сайысы

  1. Судың 0,6 м тереңдіктегі қысымын тап.
  2. Суға 0,01 м3 болатын дене батырылған осы денеге әрекет ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар.

6 бөлім Сергіту сәті

Оқушылар алдын ала берілген тапсырманы қорғайды. (презентация)

7 Қорытынды Сөзжұмбақ шешу

Сөзжұмбақ «Архимед»

1.Атмосфералық қысымның бағыты бойынша биіктікті өлшейтін аспап

2.Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал

3. «.......- негізі физика» сөйлемді аяқта

4.Атмосфералық қысымға ең алғаш тәжірибе жасаған кім?

5.Ұзындық өлшем бірлігі

6.Астрономияның ең негізгі құралы

7. Сұйықсыз деген сөз грекше нені білдіреді

А

л

ь

т

и

м

е

т

р

б

а

р

о

м

е

т

р

т

е

х

н

и

к

а

т

о

р

р

и

ч

е

л

л

и

м

е

т

р

т

е

л

е

с

к

о

п

а

н

е

р

о

и

д

Үйге тапсырма: қайталау

Бағалау

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности