link7749 link7750 link7751 link7752 link7753 link7754 link7755 link7756 link7757 link7758 link7759 link7760 link7761 link7762 link7763 link7764 link7765 link7766 link7767 link7768 link7769 link7770 link7771 link7772 link7773 link7774 link7775 link7776 link7777 link7778 link7779 link7780 link7781 link7782 link7783 link7784 link7785 link7786 link7787 link7788 link7789 link7790 link7791 link7792 link7793 link7794 link7795 link7796 link7797 link7798 link7799 link7800 link7801 link7802 link7803 link7804 link7805 link7806 link7807 link7808 link7809 link7810 link7811 link7812 link7813 link7814 link7815 link7816 link7817 link7818 link7819 link7820 link7821 link7822 link7823 link7824 link7825 link7826 link7827 link7828 link7829 link7830 link7831 link7832 link7833 link7834 link7835 link7836 link7837 link7838 link7839 link7840 link7841 link7842 link7843 link7844 link7845 link7846 link7847 link7848 link7849 link7850 link7851 link7852 link7853 link7854 link7855 link7856 link7857 link7858 link7859 link7860 link7861 link7862 link7863 link7864 link7865 link7866 link7867 link7868 link7869 link7870 link7871
Мир учителя
Должность:Администратор
Группа:Мир учителя
Страна:Страны СНГ
Регион:не указан
Координаталық жазықтық

Жүнісова Қарлығаш Шертайқызы

Талдықорған қаласы №9 орта мектеп

математика пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Координаталық жазықтық

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Координаталық жазықтықта нүктелерді, кесінділерді, фигураларды сала білу; оқушылардың практикалық шеберліктерін қалыптастырып, арттыру.

Тәрбиелік:

Өзін-өзі басқаруға, өз бетінше ізденуге, тез ойлауға, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық: Оқушылардың топпен жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту, іскерлік дағдыларын қалыптастыру, сөздік қорын байыту.

Сабақтың түрі: виртуалды саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, деңгей леп, саралап оқыту; топтық жұмыс, ойын

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, слайдтар, интерактивті тақта

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Мақсат қою

Көш бастап елдің сұлу жас қаласы

Жалғасты ата мирас салт-санасы:

Жан-жақтан Ақмоладан қанат жайды,

Жаңа өмір, жаңа қарқын бастамасы.

Астана - Бар қазақтың Бас қаласы - деп бүгінгі сабағымызды Астана қаласына саяхатқа шақырамыз. Астанаға жеткенше бірнеше аялдамалар: «Сергіту», «Нүктелер», «Кесінділер», «Фигуралар» аялдамалары бар. Әр аялдама сайын әр түрлі тапсырмалар беріледі. Астана қаласына дейінгі уақытты жақсы, көңілді өткізу үшін «Лото» ойыны ұйымдастырылады.

І. Сергіту аялдамасы (барлық топқа жалпы сұрақтар)

Әр оқушы сұрақтарға дұрыс жауап берсе, оларға бір ұпайдан беріледі.

1. Параллель түзулер дегеніміз қандай түзулер?

2. Перпендикуляр түзулер дегеніміз қандай түзу?

3. Нүктеден түзуге дейінгі қашақтық неге тең?

4. Параллель белгісін қалай белгілейміз?

5. Перпендикуляр белгісін қалай белгілейміз?

6. Вертикаль бұрыштар қандай бұрыштар?

7. Тік бұрыш дегеніміз қандай бұрыш?

ІІ. Нүктелер аялдамасы

Білім деңгейлеріне қарай тапсырмалар беріледі

Төменгі деңгей орта деңгей жоғары деңгей

А(1;2) А(1;3) А(0;-3)

В(3;4) В(-3;4) В(-3;-4)

С(-2;-1) С(-6;-1) С(-2;0)

Д(4;5) Д(-4;-5) Д(-4;0)

ІІ. Кесінділер аялдамасы

Төменгі деңгей орта деңгей жоғары деңгей

АВ, СД кесінділерін сал АС, ВД кесінділерін сал АД, ВС кесінділерін

сал

А(1;2) А(1;3) А(0;-3)

В(3;4) В(-3;4) В(-3;-4)

С(-2;-1) С(-6;-1) С(-2;0)

Д(4;5) Д(-4;-5) Д(-4;0)

ІІІ. Фигуралар аялдамасы

Төменгі деңгей орта деңгей жоғары деңгей

АВС үшбұрышын сал АВСД төртбұрышын сал Шаршының

төртінші төбесін

тауып , шаршы сал

А(1;2) А(2;3) А(0;-3)

В(3;4) В(-3;-4) В(-3;-4)

С(-2;-1) С(-6;-1) С(-2;0)

Д(-4;-5)

Сонымен, оқушылар біз Астана қаласына жақындап келеміз.

Енді жолаушылармен «Лото» ойыны ойналады.

Мына торкөздің ішінде 1-ден 8-ге дейінгі цифрлар көрсетілген

1

2

3

4

5

6

7

8

Жолаушылар өздері қалағандары бойынша сандарды таңдайды. Бұл сандардың артында түрліше сұрақтар бар. Қызықты есептер, жұмбақ есептер, қатесін табу, ауызша есептер және ұпайға қосымша есептер.

1. (5√22 )+10√25 нешеге тең?

2. Жұмбақ есеп: Бір топ үйрек ұшып келе жатыр. Біреуі алдында, екеуі артында, біреуі екеуінің ортасында, үшеуі тізбектеліп қатар ұшқан. Қанша үйрек ұшып келеді

3. Қай купе 3 санын таңдаса, сол топқа 5 ұпай қосылады.

4. Ауызша есепте: 252 -152 -202

5. 133 ЖО сандар мен әріптерден қандай музыкалық аспап ойлап табуға болады?

6. Жұмбақ: Айқасқан екі таяқ, тұрады жоқты сұрап. Бұл не?

Жолаушылардың дұрыс жауаптарын жинаған балдары н есептеп, бағаланады.

Үйге берілген шығармашылық жұмысты тексеру.

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма. Оқушыларды бағалау.
