Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Урок истории в 5 классе. Тема: «Абылай хана…..»

Рамазанова Индира Жасулановна,

учитель старш классов школа-гимназия №36 ,

г. В, Атырау, Казахстан

Мектебі

№36 мектеп-гимназия

Пәні

Қазақстан тарихы

Сыныбы

Тақырыбы:

Абылай хан

Сабақтың мақсаты

А)Қазақ халқының аса көрнекті саяси және мемлекет қайраткері Абылай хан жайлы жүйелі білім беру;

Б) Абылай ханның Қазақ хандығының тәуелсіздігі мен аумақтық тұтастығын сақтай білгендігін нақтылай отырып, оқушылардың тіл байлығын, тарихи танымын, ізденімпаздық қабілеттерін ашу;

В) Оқушылардың тарихи тұлғаларға деген құрмет сезімін қалыптастыру, отансүйгіштікке, елжандылыққа тәрбиелеу;

Күтілетін нәтиже

Оқушылар өз бетімен білім алуға дағдыланады. Абылай хан алдындағы мақсатын түсіне біледі. Абылай ханның қазақ елі үшін жасаған еңбегі туралы қажетті білімді игеріп, оны ой-толғаныс кезінде іске асырады.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Әдісі

Блум таксономиясы, топтық жұмыс, іздену, ой талқы, оқулықпен жұмыс

Көрнекі құралдар

интерактивті тақта, тірек сызбалар, қазақ хандығы картасы, маркер, плакат, нақыл сөздер

Қосымша әдебиеттер

Б.Қ. Әбдіғұлова «Қазақстан тарихына әдістемелік құрал» Алматы 2002ж

Х.К.Ермұханова «Қазақстан тарихы бойынша нақты деректер» Алматы 2007ж

«Қазақстан тарихы» әдістемелік құрал 2009ж

«Қазақстан тарихы» әдістемелік құрал 2011ж №7

«Қазақстан тарихы» әдістемелік құрал 2011ж №8

«Қазақстан тарихы» әдістемелік құрал 2009ж №9

«Қазақстан тарихы» әдістемелік құрал 2012ж №8

Тірек ұғым

«Тарих тек ғылым үшін зерттелмейді. Ол ең алдымен тарихтан тағылым, сабақ алу үшін зерттеледі»

Н.Назарбаев «Тарих толқынында» еңбегінен

Базалық ұғым

«Абылай –қазақ даласына ұлы істер тындыру үшін жіберілген құдіретті билеуші болды»

Ш. Уәлиханов

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, география

Сабақ барысы

Уақыты

Кезең

дері

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушы

ның іс-әрекеті

Ресурстар

2 мин

6 мин

І Ұйымдастыру

кезеңі

Кіріспе сөз

(сәлемдесу, сынып тазалығын және оқушылардың сабаққа қатысын, дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару)

Елбасымыз Н.Назарбаев Ұлтты ұйытар ұлы сөз «Нұрлы жол-болашаққа бастар жол» атты биылғы Жолдауын жолдаған болатын. Өткен тарихымызға тағзым, бүгінгі бақытымызға мақтаныш та, гүлденген келешекке сенім де, «Мәңгілік Ел» деген құдіретті ұғымға сиып тұр. «Мәңгілік Ел» идеясының бастауы тым тереңде жатыр. Осыдан 13 ғ бұрын Тоныкөк абыз «Түркі жұртының мұраты –Мәңгілік Ел» деп өсиет қалдырған. 2015жыл-ұлттық тарихымызды ұлықтау және бүгінгі биіктерімізді бағалау тұрғысынан мерейлі белестер жылы. Қазақ хандығының 550жылдығын, Ұлы Жеңістің 70жылдығын атап өтеміз деген болатын. Ол үшін елдің бірлігі мен татулығы қажет. Өйткені ел бірлігі-біздің барша табыстарымыздың кілті деп атап өтті.

Оқушылар құрал-жабдықтарын шығара

ды.

Амандасады

8мин

Түсіну

Жаңа сабақ тақырыбы:

Мағынаны ашу кезеңі

  1. «Көшпенділер» киносынан үзінді жіберіледі. Осы арқылы оқушылар бүгінгі өтетін тақырыптың Абылай хан екенін шығару керек.
  2. Жоспар
  3. Абылай ханның шыққан тегі
  4. Шайқастағы Абылай бейнесі
  5. Абылай хандығы

1.Абылайдың балалық шағын бейнелейтін видеодан үзінді. (интерактивті тақтамен жұмыс№1)

Оқушыларда жаңа тақырып бойынша түсінік қалыптаса

ды

Видео-ролик, интерактивті тақта

6 мин

Қолдану

1жұмыс. (Абылайдың балалық шағы )

Жасырылған тұлғалармен деректерді тап және бір-бірімен байланыстыр.

Жошы хан, Жәнібек, Төле би,

1711ж, Әбілмансұр, Сабалақ, көркем Уәли.

Тақтада берілген тұлғалар

мен деректерді табады

Интерак

тивті тақтамен жұмыс

7 мин

Талдау

2.Шайқастағы Абылай бейнесі яғни, Шарышпен жекпе-жек (Видео көрсетіледі және интерактивті тақтамен жұмыс№2 )

№2 жұмыс

Тапсырма

Дұрыс жауап тізімі

Қате жауап тізімі

Абылайдың күйі бар

1771ж

«Абылайлап» ұран тастап, жоңғар қалмақтарының атақты батыры Шарышты өлтірді

1711ж

Түркістан қаласында қазақтың бүкіл үш жүзінің ханы болып жарияланды

20-дан астам

Абылайдың кеңесшісі

Бұқар жырау

Түркістан қаласында дүниеге келді

20жасында

№3жұмыс «Ой талқы» тапсырмалар таратылып беріледі. Әр топ қорғап шығады.

  1. Тұтқында түскендегі айтқан үш арманы
  2. Қазыбектің айтқаны
  3. Бұқар жырау айтқаны

Оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойларымен бөліседі.

6 мин

Жинақ

тау

3.Абылай хандығы (Абылайдың хандығы тұсындағы видеодан үзінді)

№3жұмыс

№4жұмыс. Картамен жұмыс

1.Қазақ хандығының алғашқы территориясы қандай?

2.Картадан Абылайдың тәуелсіздік жолында күрес жүргізген елдері мен дипломатиялық қарым-қатынас жасаған аймақтарын көрсет

Оқулықпен жоғарыда айтылған мәліметтерді басшылыққа ала отырып, топтастыра

ды

Интерактивті тақтамен жұмыс

(қалғаны дәптеріне орындайды

4 мин

Қорытындылау


Абылай

1781ж Ташкенттен Түркістан қаласына келе жатқанда дүние салып, Қожа Ахмет Йасауи кесенесіне жерленеді.(Ойым дәлелді болу үшін кесенедегі видео көрсетіледі)

Абылай хан қазақ халқының тарихында ерекше маңызды орын алады.

1.Оның күш-жігері ең алдымен күшті тәуелсіз Қазақ мемлекетін құруға жұмсалды.

2. Бір орталыққа бағынған мемлекет құруға зор ықпал етті.

3. Жоңғар және Еділ қалмақтарын тас-талқан етіп, жеңіп шығуда аса маңызды рөл атқарды

4.Қытай әскерінің,Алатау қырғыздарының қазақтарға шабуылын тоқтатты.

5. Қазақтардың Тарбағатайдағы және Іле өзені өңіріндегі байырғы дәстүрлі мал жайылымдарын қайтарып алуына қол жеткізді

Интерактивті тақтамен жұмыс

3мин

Рефлек

сия

Рефлексия парағын тарату

Бүгінгі сабақта не есіңде қалды

Бүгінгі сабақта не түйдің?

Бүгінгі сабақтағы қиындығың?

Қиындығыңды қандай жолмен шештің?

Оқушылар мұғалім

мен кері байланыс

қа шығады

2мин

Бағалау

Әр жауапқа түрлі түсті фигуралар таратылады және жинаған саны бойынша бағаланады

0-3 «3»

4-7 «4»

8-12 «5»

Оқушылар бағалана

ды

1мин

Үйге тапсыр

ма

  1. №33 оқу
  2. Абылайханға байланысты қосымша мәлімет әкелу

Үй тапсыр

масын күнделік

теріне жазып алады

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности