Қызылорда облысы
Қазалы ауданы
№103 Қ.Пірімов атындағы орта мектептің
Бастауыш сынып мұғалімі
Утаралиева Айгерім Сайфуллақызы
Ашық сабақ
Мерзімі:
Тақырыбы:
Кім жомарт? Не жомарт?
Мақсаты: Оқушыларға жомарттық жайында түсінік беру.
Оқушылардың анна тілі сабағына деген қызығушылықтарын дамыту.
Оқушыларды адамгершілікке, жомарттыққа, имандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: әңгімелесу,сұрақ-жауап
Көрнекілігі: интрактивті тақта, кітап
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Түгендеу.
ІІ. Мақсат қою кезеңі:
Ей,перзентім, егер сен жомарт адам сияқты халқыңа қызмет етуді ұнатсаң, әуелі жомарттықтың не екенін білгін.
Жомарттықтың негізі үш нәрседен тұрады: бірі-айтқан сөзіңді қалытқысыз орындау; екіншісі-туралыққа(әділдікке) нұқсан келтірмеу; үшіншісі-қайырымдылықты естен шығармау.
(«Қабуснамадан»)
Жомарттық
Жомарттық дегенді қалай түсінеміз балалар? Барлығымыз бірге мына сызбаны толтырып көрелік. |
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
Сараңда бар болса да-жоқ,
Жомартта жоқ болса да- тоқ.
-Мына мақалды қалай түсінеміз?
-Қане жауап беріп көрелік.
-Сараң адам бай болып тұрса да дүниесін ешкімге қимайды екен.
-Ал жомарт- өзі кедей болса да үйне келген қонағына барын алдына өойып риза қылып жібереді екен.
Кім жомарт? Не жомарт?
-Кім жомарт?
-Батыр жомарт-
Халық үшін жанын берген!
Кім жомарт?
-Ұстаз жомарт-
Бар балаға тәлім берген.
-Не жомарт?
-Жер жомарт-
Адамзатты асыраған!
Не жомарт?
-Күн жомарт?
- Жерге нұры шашыраған!
Мұзафар Әлімбаев
ІҮ.Жаңа білімді меңгергенін тексеру:
Оқушыларға тізбектеп оқыту.
Кім жомарт? Не жомарт?- дегенді қалай түсінеміз?
-Балалар сендер осы екеуінің қайсысына жатқызар едіңдер өздеріңді?
Ү.Бекіту:
Үзілісте балалардың барлығы асханаға тұра жүгірді. Ақшасы жоқ Асан ғана сыныпта қалып қойды. Бірге оқитын Мұрат оған өзіне алған бәліштің жартысын әкеліп берді. Мұраттың іс-әрекетіне баға беріп көр.
ҮІ. Үйге тапсырма беру:
Кім жомарт? Не жомарт? өлеңін жаттау.
Өз бетіңше осы сұрақтарға жауап беріп, өлеңді жалғастырып көр.
Бағалау:Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау.