link1764 link1765 link1766 link1767 link1768 link1769 link1770 link1771 link1772 link1773 link1774 link1775 link1776 link1777 link1778 link1779 link1780 link1781 link1782 link1783 link1784 link1785 link1786 link1787 link1788 link1789 link1790 link1791 link1792 link1793 link1794 link1795 link1796 link1797 link1798 link1799 link1800 link1801 link1802 link1803 link1804 link1805 link1806 link1807 link1808 link1809 link1810 link1811 link1812 link1813 link1814 link1815 link1816 link1817 link1818 link1819 link1820 link1821 link1822 link1823 link1824 link1825 link1826 link1827 link1828 link1829 link1830 link1831 link1832 link1833 link1834 link1835 link1836 link1837 link1838 link1839 link1840 link1841 link1842 link1843 link1844 link1845 link1846 link1847 link1848 link1849 link1850 link1851 link1852 link1853 link1854 link1855 link1856 link1857 link1858 link1859 link1860 link1861 link1862 link1863 link1864 link1865 link1866 link1867 link1868 link1869 link1870 link1871 link1872 link1873 link1874 link1875 link1876 link1877 link1878 link1879 link1880 link1881 link1882 link1883 link1884 link1885 link1886 link1887 link1888 link1889
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
7 саны мен цифры
Қазақстан Распубликасы,Оңтүстік Қазақстан облысы,Мақтарал ауданы,Гілік ауылы
Т.Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Атабаева Сулухан Нуралиевна

Сабақтың мақсаты: а ) Білімділік: Оқушыны 7 саны және цифры мен таныстыру, бір таңбалы сандар, олардың шығарып алыну әдістері жайындағы білімдерін бекіту; ә ) Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. б ) Тәрбиелігі: оқушыларды шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Тез шешім қабылдауға үйрету. Көрнекілігі: 7 лақ, қасқыр, 7 саны мен цифры, дидактикалық материалдар. Түрі: аралас сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру,ойын, жұмбақ жасыру. Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды топқа бөлу. І топ «Көгершін» ІІ топ «Қарлығаш» Қызығушылығын ояту. –Балалар, бүгінгі сабағымыз күндегі сабағымыздан өзгеше. Өйткені, бүгін біздер ертегі еліне саяхатқа шығамыз. Ертегі тыңдауға қалай қарайсыңдар? -Иә, тыңдаймыз. –Бүгінгі сабағымыз бастан аяғына дейін «Жеті лақ» ертегісіне арналады. Ерте-ерте ертеде, ешкі жүні бөртеде, бір ешкі мен оның жеті лағы өмір сүріпті. Ешкі күнде үйінен жем іздеп кетеді екен. Кетер кезде үнемі лақтарына: -Лақтарым, шырақтарым! Шұнақтарым, құлақтарым! Егер қасқыр келіп қалса, ашпаңдар дейді. Сөйтіп, күнде ешкінің жем іздеп кететін уақытын аңдып жүріп, бір күні қасқыр есік қағады. Лақтар есікті ашып, қасқыр лақтарды ұрлап кетеді. –Ешкі лақтарын іздеп жүрген көрінеді. Енді біз ешкіге көмектесейік. Қасқыр болды қауіпті. Лақтарды қамап қойыпты. Қасқыр бізге хат жіберіпті. Ішінде неше лақ болса, сонша тапсырма бар. Егер осыларды орындасақ, бір-бірлеп жемей қоя беремін депті. Ал орындай алмасақ, лақтар қасқырға жем болады. Қасқырдың тапсырмасын орындаймызба? -Иә, орындаймыз. І. Дайындық кезеңі. 1-тапсырма. Ой шақыру. Суреттер бойынша өрнектер құрастыру. Біз 1-ші лақты құтқардық.

ІІ.Өтілген сабақты пысықтау: 6 санының құрамы

«Пошташы» ойыны. Хаттарды оқу. Хаттардың нөміріне сәйкес сан құрамын жазу. 2-ші лақты құтқарамыз.

5 3 6 4

6+1=7 7–1=6

Кесіндінің ұзындығын өлше.

7 см

Ендібіз 3-шілақты құтқарып алдық. 7 см см

№2 мысал 7 санының баспа түрі - 7 7 санының жазба түрі - 7 6— үйрек, 7- қаз Салыстыр: 7 > 6 Біз 4-ші лақтыда құтқарып үлгердік.

№3 мысал

> 6 6< 6 = 6

3 + 3 = 6 6 — 3= 3

Балалар 5-ші лақты құтқара алдық па?

№4 мысал « Допты лақтыру» ойыны арқылы өрнектіңмәнінтауыпаламыз. 2 + 4 = 6 3 + 3 = 6 5 + 1 = 6 4 + 2 = 6 3 + 3 = 6 1 + 5 = 6 6 — 2 = 4 6 — 3 = 3 6 — 5 = 1 ІІІ. Жаңа сабақ: 7 саны мен цифры Бүгін біз сабақ тақырыбына байланысты 7 санына тоқталамыз. 7 саны қазақта киелі сан болып есептеледі. 7 саны келсе жақсылыққа балаған. 7 саны тақ сан. 7 санының көршілері 6 және 8 сандары

7 ата

7 қазына 7 қарақшы

7

7 керемет 7 шелпек

7 күн

Оқулықпен жұмыс: Сандар қатарын 0-ден 10-ға дейін оңға, солға санап шығу.

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0

№1 мысал

Үшбұрыштың айырмашылығы неде?

Міне 6- шы лақты да құтқарып алдық. 6 — 4 = 2 6 — 3 = 3 6 — 1 = 5

Сергіту сәті:

Көлбең-көлбең көлеңке, Көлбең-көлбең көлеңке, Қоян қалай секіреді. Балық қалай жүзеді. Көлбең-көлбең көлеңке, Көлбең-көлбең көлеңке, Көбелек қалай ұшады. Аю қалай жүреді. Көлбең-көлбең көлеңке, Көлбең-көлбең көлеңке, Гүл қалай ашылады. Оқушы қалай отырады.

Дәптермен жұмыс: Көркем жазу. 7 7 7 7 7

№ 1 6 + 1 = 7 — 1 = 4 * 7 7 * 3 2 * 7 7 * 1

7 7 7 7
7 7 7 7 7

6 + 1 = 7 7 — 1 = 6 7 — 6 = 1

№2 Жауаптары бірдей мысалдарды сызықпен қос.

4 — 2 5 - 2 3 + 3

3 - 2 5 + 1 6 - 2

6 - 5 6 - 3 4 + 2

№3 Сандардың құрамын қайтала.

5 4 6 3

3 2 2 2 4 2 1 2

Балалар 7- ші лақты да құтқарып алдық. Міне лақтарды аман– есен анасына тапсырдық. Қорытынды: Балалар қасқыр сендерге жасыратын жұмбақ есебім бар, сол жұмбақты қай топ дұрыс шешсе сол топқа сыйлығым бар дейді.

І топқа: Пісіп тұрған 7 алмұрт Қызығатын көрген жұрт. 4 алмұртты бұтақтан Алып жеді Мұратқан Бұтақта қалды неше алмұрт?

ІІ топқа: Балапанын көгалда, Санай алмай тауық жүр 3-еуі жүр жүгіріп, Төртеуі жүр жем тауып Қанша болды балапан, Санап берші балақан.

Бағалау: Олай болса, сендер лақты қалай құтқарғандарыңды лақтың енесі ешкі көріп тұр. Ешкі сендердің еңбектерің үшін сыйлық беріп жіберіпті. Өте жақсы еңбектерің үшін қызыл жалауша, жақсы еңбек жасағандарың үшін көк жалауша, орташа еңбектерің үшін сары жалауша беріп жіберіпті.
Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности