link13920 link13921 link13922 link13923 link13924 link13925 link13926 link13927 link13928 link13929 link13930 link13931 link13932 link13933 link13934 link13935 link13936 link13937 link13938 link13939 link13940 link13941 link13942 link13943 link13944 link13945 link13946 link13947 link13948 link13949 link13950 link13951 link13952 link13953 link13954 link13955 link13956 link13957 link13958 link13959 link13960 link13961 link13962 link13963 link13964 link13965 link13966 link13967 link13968 link13969 link13970 link13971 link13972 link13973 link13974 link13975 link13976 link13977 link13978 link13979 link13980 link13981 link13982 link13983 link13984 link13985 link13986 link13987 link13988 link13989 link13990 link13991 link13992 link13993 link13994 link13995 link13996 link13997 link13998 link13999 link14000 link14001 link14002 link14003 link14004 link14005 link14006 link14007 link14008 link14009 link14010 link14011 link14012 link14013 link14014 link14015 link14016 link14017 link14018 link14019 link14020 link14021 link14022 link14023 link14024 link14025 link14026 link14027 link14028 link14029 link14030 link14031 link14032 link14033 link14034 link14035 link14036 link14037 link14038 link14039
Кожабекова Айгуль Абдукадыровна
Должность:учитель математики и физики
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:кызылорда
Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы.

Сабақтың тақырыбы: Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы білімдерін бекіту және өз беттерімен ізденуге, қорытындылай білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушыларды ойлауға, пайымдауға, шешім қабылдауға үйретіп, пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Адамгершілік жалпы адамзаттыққұндылығын құрметтеп, мейірімділлікке, сөйлесудегі ізеттілікке тәрбиелеу.

Көрнекілік: интерактивтік тақта, физ. Приборлар, тест.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақ барысы.

1. Үйымдастыру кезеңі. Класс 4- топқа бөлінеді.

2. Уй жұмысын тексеру. «блиц- сұрау»

Сұрақтар

1. Жылу берілудің қандай түрлерімен таныстыңдар? Оларды қысқаша сипаттап беріңдер.

2. Самал дегеніміз не? Күндізгі және түнгі самал кезінде ауаның қандай аусуы болады?

3. Термостың атқаратың қызметі қандай? Термостың негізгі бөліктерін ата.

4. Жылу мөлшері дегеніміз не? Жылу мөлшері неге тәуелді? Мысалмен тұжырымда.

5. Заттың меншікті жылусыймдылығы нені көрсетьеді? Өлшем бірлігі.

6. Заттың меншікті жылусыймдылығын есептейтін формуланы тақтада көрсет.

7. Масассы 5 л суды 1000С дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері қажет?

8. Мыстың меншікті жылусыймдылығы 400 Джкг0с . бұл нені білдіреді?

9. Отын жанғанда энергияның бөлінуін қалай түсіндіруге болады?

С+О2 СО2 + W

10. Отынның меншікті жану жылуы нені көрсетеді? Оны қандай әріппен белгілейді? Қандай бірлікпен өлшейді?

11. Отын толық жанғанда бөлінетін жылу мөлшерін қандай формуламен өрнектейді? Формуласын жазып қалай шыққанын түсіндіру.

12. Спирттің меншікті жану жылуы 2,7 .107 Джкг Ол нені білдіреді?

3. Жаңа сабақ.

Кез келген дене бір мезгілде қанша энергияға ие болады?
механикалық құбылыстарда осы энергиялар өзара аусуы мүмкін бе?

Түйықталаған немесе оқшауланған деп қандай ортаны айтамыз?

Жұмыс дегеніміз не?

Оқшауланған ортада толық механикалық энергия өзгере ме?

Механикалық энергияның ішкі энергияға аусуын біз жай тәжірибиемен көрсеттік қорғасын шар қорғасын тақтаға соғылған кезде мех. Энергия ішкі энергияға аусады. Өмірден мысал келтір.

Мына суретке назар аударайық. Бұл кезде ішкі энергия механикалық энергияға аусады. Қайнаған судың ішкі энергиясы қалақшалары бар доңғалақтың механикалық энергиясын аайналып кете алады. Осыған ұқсас тәжірибені сіздер уйдеде жасай аласыздар. Бірақ өте абай болу керек. Егер жылу алмасу процесінде жұмыс атқарылмаса онда жылу мөлшері ішкі энергияның өзгеруіне тең. Сондықтан атқарылған жұмыс пен берілген жылу мөлшері іішкі энергиясының өзгерісінің өлшемі болып табылады. Түйықталаған жүйеде берілген жылу мөлшері өзгерусіз қалады.неге Ыстық суды мұздай суға аралыстырғанда . Ыстық судың бергене жылу мөлшері мұздай судың алған жылу мөлшеріне тең. Егер уйде су өлшейтін термометр болса оны бақылап көруге болады.

Егер цилиндірдегі газды қыздырсақ, онда қыздырғыштан газға берілетін жылу мөлшері, оның ішкі энергиясының артуына әкеледі, сол мезетте поршеньді биіктікке В жағдайынан С жағдайына көтеру үшін жұмыс атқарылады. Неліктен қалай ойлайсыңдар. МКТ негізінен түсіндіріп көріңдер. Бұл газдың ішкі энергиясының артуы және ұлғаюы кезінде поршенді көтеріп жұмыс істеуі, оған біршама жылу берілгендіктен болатындығын білдіреді.

Энергия жоғалмайды және жоқтан пайда болмайды. Ол тек бір денеден екінші денеге беріледі немесе бірдей мөлшерде бір түрден екінші түрге айналады.

Механикалық энергия W мен ішкі энергиясының U қосындысын денелер жүйесінің толық энергиясы E деп атайды

E= W+U = Ek+Ep+U Толық энергияның сақталу заңы тек түйқталаған орталарда орындалады.

Қорытынды: Түйқталған және жылулық оқшауланған денелер жүйесінің толық энергиясы осы жүйеде болатын кез келген өзгерістер кезінде сақталады.

Бұл энергияның сақталу және айналу заңы

4. Сабақты бекіту қызықты сұрақтармен.

· Қар қай жерде тез ериді биік жерде ме әлде аласа?

· Неге талдың айналасында қар тез ериді?

· Егер қардың бетіне ақ және қара түсті тауар төсесеңдер Қай тауардың астында қар тез ериді. Неліктен?

· Диханшылар көктемде жерді тез қыздыру үшін полителиен қолданады. Неліктен?

· Алақаныңа мұздың кесегін алып бақылап көр. Мұздың тез еруі неге байланысты?

· Неге қар ери бастағанда түйіршіктеленеді?

· Қар темірдің ба әлде тақтайдың астында тез ериді? Неліктен?

· Егер көлеңке болып тұрған жерге күннің сәулесін айнамен түсірсек, сол жердегі ауаның температурасы арта бастайды. Неліктен?

Үйге § 12

Қорытындылау . бағалау.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности