link1476 link1477 link1478 link1479 link1480 link1481 link1482 link1483 link1484 link1485 link1486 link1487 link1488 link1489 link1490 link1491 link1492 link1493 link1494 link1495 link1496 link1497 link1498 link1499 link1500 link1501 link1502 link1503 link1504 link1505 link1506 link1507 link1508 link1509 link1510 link1511 link1512 link1513 link1514 link1515 link1516 link1517 link1518 link1519 link1520 link1521 link1522 link1523 link1524 link1525 link1526 link1527 link1528 link1529 link1530 link1531 link1532 link1533 link1534 link1535 link1536 link1537 link1538 link1539 link1540 link1541 link1542 link1543 link1544 link1545 link1546 link1547 link1548 link1549 link1550 link1551 link1552 link1553 link1554 link1555 link1556 link1557 link1558 link1559 link1560 link1561 link1562 link1563 link1564 link1565 link1566 link1567 link1568 link1569 link1570 link1571 link1572 link1573 link1574 link1575 link1576 link1577 link1578 link1579 link1580 link1581 link1582 link1583 link1584 link1585 link1586 link1587 link1588 link1589 link1590 link1591 link1592 link1593 link1594 link1595 link1596 link1597 link1598
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Майдодыр

Қазақстан,ОҚО,Шымкент

№104 Е.Юсупов атындағы ЖОМ

Бастауыш сынып мұғалімі

Абдурасилова Д.О.

Мақсаты: 1.Оқушыларға К.И.Чуковскийдың «Майдодыр »ертегі

туралы түсініктеме беру.

2. Оқушылардың сөздік қорын шолайту,тіл байлығын

арттыру.

3.Ұқыптылыққа,тазалыққа,мйірімділікке тәрбиелеу.

Сабақтың типі:аралас,жаңа білім беру.

Сабақтың әдісі:түсіндіру,ойын,көрнекілілік

Сабақтың көрнекілігі:К.И.Чуковскийдың портреті,шығармалары,

«Майдодыр»ертегі,мультфильмі,Қ.Мухаммадийдың сүреті,тазалық құралдары,жылқы мүшеліне арналған видеоролик.

Сабақтың барысы.

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу;

Психологиялық дайындау.

–Сізге керемет көңіл-күй сыйлаймын.

–Бүгін «5»баға алың.

–Денеңіз сау болсын.

–Әрқашанда аман болыңыз.

–Аспанымыз ашық болсын.

–Еліміз көркейе берсін.

–мектебіміздің даңқы арта берсін.

–Бұл жыл нешінші жыл?

–Қайсы мүшел жылы?

–назар аударыңыздар!

Бұл ненің дыбысы?

–Сізге жылқы кіснеген дыбысы ұнады ма?

Демек,жылқы да бүгінгі сабағымыз қонағы.Ол сізге мынадай тілек білдіріп тұр:

«5» баға

Үздік баға–ол бестік

Баға алсаң соны ал

Ол үшін әр сабақта

Құнт менен құлақ сал.

Видеокөрініс ( жылқы үйірі)

«Кім жылдам ойыны»

–Жылқы қандай жануар?

–Оның қанша аяғы бар?

–Жылқының бізге пайдасы бар ма?

–Орыс тілінде не деп атаймыз

–Қазақ тіліндеші?

–Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасында бейнеленген пырақ аттардың мүйізі неше буыннан турады?

–Не үшін ?

–Жақсы атқа бір қамшы,…

Бүгінгі күнді айтың.Аптаның қайсы күні?

–Орыс тілінде қалай айтамыз?

–Қазақша қалай аталады?

–Ақпан айында қайсы атақты бабаларымыз туылған?

-А.Науаи қашан және қай жерде туылған?

–Биыл неше жылдығын тойладық?

–Оның қандай қара сөздерін білесіз?

–З.М.Бобур кім?

–Ол қашан және қай жерде туылған?

–Биыл неше жылдығын тойладық?

–Оның өлеңдерінен үзін айтып бере аласыз ба?

2.Үй тапсырмасын тексеру:

–«Шопан қарбыз»әңгімесін кім жазған?

–Қ.Мухамадий кім?

–Оның тағы қандай өлеңдерін білесіз?

–Өлең неге»Шопан қарбыз»деп аталған?

–Ол туралы қандай аңыз-әңгіме естігенсіз?

–«Шопан қарбыз »не екен?

–Өлеңді кім жаттан айтып береді?

Өлеңді төрт қатардан оқыту

–Сізге қарбыз жеу ұнайдыма?

Топтау стратегиясы:

–Қайсы балалар жазушысын білесіз?

–Қазақ жазушыларын таныйсыз ба?

«Қимыл бен заттарды көрсету» ойыны

3.Жаңа тақырып. «Майдодыр»

Дәптерге жаздыру.

Бүгін біз К.И.Чуковскийдың «Майдодыр»ертегін оқып үйренеміз.

Сөздік жұмыс жүргізу.

Қасмоқ–денеге ,басқа жиналған қалың кір.

Чолвор –заманауи тілде шалбар

Жом–міс табақ,шара

Грамматика –(грек тілінде) сөз бен сөйлем құрамын үйренетін бөлім.Бұл жерде :ана тілі мағынасында берілген.Автор туралы мәлімет беру.Ол балалар үшін өте көп шығармалар жазған.Олардың бір «Майдодыр »ертегі.

Ол бұл ертегіні 1921 жылы «Радуга» баспасында жарық көрген.

–Қазыр қай жылы?

–Шығарма қай жылы жазылған екен?

–Есептеңізші,қанша жыл болыпты?

–91 жыл.

Көрдіңізбе 91 жыл өтсе де ,ертегі сондай қызықты және мазмұнды етіп жазылғаны үшін оны осы күнге дейін балалар жақсы көріп оқиды.

Орыс тілінде «Майдодыр»,–тесілгенше жу,яғни «тазалап жу»,–дегенді білдіреді. Бұл ертегіні балалар жазушысы Тұрсынбай Адашбоев өзбек тіліне аударған.Осы ертегінің мультфильміде бар.

–Көргенсіз бе

–Казір осы мультфильмнен үзінді тамашалайсыз.

–Мультфильм сізге ұнады ма

Сабақтан соң соңына дейін тамашалайсыз.Ертегіні балаларға оқыту.Мағынасын сұрау.Тәрбиелік мәнін көрсету.

4.Сергіту сәті:

Щетка,мыло,порошок

Полотенце гребешок

Для ботинок мазь

И долой вся грязь

5.Қорытындылау:

–Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма?

–Сіздің пікіріңіз кандай?

–«Майдодыр »сөзінің мағынасы не екен?

–Ертегінің өзбек тіліне кім аударған екен?

Топтарға бөлу

1-топ.1)Ертегінің басында бала қандай хәлде болады?

2)Қандай кір жуатын құралдар бар ?

2-топ.1)Қолтырауынмен кездескенде не болды?

2)Жуыну құралдарына нелер жатады?

3-топ.1)Тазалықтың пайдасы бар ма?

2)Сіз қандай тіс пастасынан пайдаланасыз?

Оқушыларды бағалау ,сабақты бекіту.

6.Үйге тапсырма. «Майдодыр»ертегін оқу,көз алдына елестетіп сүретін салу.

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности