link1680 link1681 link1682 link1683 link1684 link1685 link1686 link1687 link1688 link1689 link1690 link1691 link1692 link1693 link1694 link1695 link1696 link1697 link1698 link1699 link1700 link1701 link1702 link1703 link1704 link1705 link1706 link1707 link1708 link1709 link1710 link1711 link1712 link1713 link1714 link1715 link1716 link1717 link1718 link1719 link1720 link1721 link1722 link1723 link1724 link1725 link1726 link1727 link1728 link1729 link1730 link1731 link1732 link1733 link1734 link1735 link1736 link1737 link1738 link1739 link1740 link1741 link1742 link1743 link1744 link1745 link1746 link1747 link1748 link1749 link1750 link1751 link1752 link1753 link1754 link1755 link1756 link1757 link1758 link1759 link1760 link1761 link1762 link1763 link1764 link1765 link1766 link1767 link1768 link1769 link1770 link1771 link1772 link1773 link1774 link1775 link1776 link1777 link1778 link1779 link1780 link1781 link1782 link1783 link1784 link1785 link1786 link1787 link1788 link1789 link1790 link1791 link1792 link1793 link1794 link1795 link1796 link1797 link1798 link1799
Князева Юлия Николаевна
Должность:учитель английского языка
Группа:Посетители
Страна:Россия
Регион:Томская область
Открытый урок по английскому языку “Chaos and Order in The Animal’s World”

Открытый урок “Chaos and Order in The Animal’s World”

1. Ф.И.О. учителя: Князева Ю.Н.

2. Класс: 5. Дата: 27.01.2014 г.

3. Предмет: английский язык.

4. Тема урока: Хаос и порядок в мире животных.

5. Цель урока - создать условия для формирования у обучающихся произносительных навыков, навыков чтения по транскрипции.

Задачи:

  1. Обучающая – тренировать учащихся в употреблении лексики по теме «Комната».
  2. Развивающая — продолжить развитие памяти, внимания.
  3. Воспитывающая — продолжить формирование у детей знания правил вежливого поведения, умение пользоваться «волшебными» словами.

Ход урока

Орг.

1мин

Фонет. Зарядка

3 мин

Постановка темы и цели

1 (2) мин

Основной этап

Актуализация знаний и изучение нового

Подведение итогов

-Good morning! I’m glad to see you! Sit down, please. Let’s begin our lesson.

My name is Yuliya Nickolaevna. Today I will be your teacher of English.

Ok, let’s start with the phonetic exercise. Предлагаю начать с фонетической зарядки.

The first row (ряд) say the sounds [kei], please. OK, good of you.

The second row say the sound [o], please.

And the third row say, please [s].

Listen the task, please. I show the sound you should name it.

[o], [kei], [s], [sokei], вместе все звуки.

Stop, please. Now answer my question, please. Сейчас вы называли звуки все вместе, скажите вам легко было услышать друг друга и разобрать кто, что произносит. Is it easy? Этолегко? Masha, answer, please. No, it isn’t. Этодействительнонелегко. Why?

Thatsright! Вот эти слова беспорядок, вперемешку называют одним словом «хаос», сейчас мы его произнесем на английском, используя наши звуки.

Now say in order, please. А теперь по порядку, пожалуйста. In order. [keios]. Good job. Какое слово у нас получилось? [keios]

Lookattheblackboard. (показываю на тему на доске). The theme (тема) слайд of our lesson today is “Chaos and order in the animal’s world”. Repeat, please. What do you think what means the word “chaos” and the word “order”? Вспоминайте, когда мы произносили звуки все вместе, вперемешку, вразброс, беспорядочно - это слово [keios], а когда по порядку, последовательно [o:de]. Masha, whatdoyouthink? Thatsright!слайд тема «Хаос и порядок в мире животных» - это тема нашего урока.

Now look at the blackboard (животныевперемежку) and answer my question, please. What is it Chaos or Order? Masha, say, please. Yes, that’s right. It is chaos. Good of you.

Chaos is easy. It is very easy. Хаос — это легко, очень легко. Это как шутка (ajoke): приходил Сережка, поиграли мы немножко! Что полдома разнесли.

слайд Let’s put things in order. Давайте попробуем навести порядок. Nowletsworkinpairs. You have the cards on your desks. You can use various ideas and explain it. Выможетеиспользоватьразличныепризнаки.

Are you ready? OK. Who will be the first? Ктоначнет? Masha, let’s start. Name the way of order.

Masha, explain, please. Why do you put the animals in such order?

You use color. слайд Yes, it is right. Name the colours, please. White, black, green and brown animals. Good of you!

What else ideas? Who will be the next? Olya, explain, please. Why do you put the animals in such order? You use the size. Yes, it is right. Name the size, please. Big and small animals. Good job!

Anybody else? What else ideas? Who will be the next? Sveta, explain, please. Why do you put the animals in such order? You use the place. Yes, it is right. Name the places, please. Domesticandwildanimals. Goodjob!

А я хочу распределить своих животных

on the groups of domestic and wild animals. Where do the domestic animals live? That’s right! They live in the house. Давайте, мыпоселимихвдом. (приклеиваюдом)слайд

Masha, Who is it? (беруживотноекота) Yes, it is a white cat.

A cat is domestic animal. (интонация, переношу животное и проговариваю). Repeat after me, please. A cat is domestic animal. Lena, help me, please. Put the next domestic animal. A dog is domestic animal. All together.

Masha, put the next domestic animal. A horse is domestic animal. All together. Now there is order here!

But there is … Аздесь… chaos. (Хаос. Показать на тему, напомнить). Thatsright! Whyisitchaos? Беспорядок, не системность, хаос в мире диких животных. Chaos in the world of wild animals. Can penguin and kangaroo live together? Конечно же нет. У каждого из них есть сой дом. (Слайдсматериками) Let’s put in order.

Ira, who is it? Yes, it is a penguin. Where does a penguin live? That’s right! Penguin этоединственныйжительматерикаАнтарктида. A penguin lives in Antarctica. All together.

Ok. Stand up, please. Let’s sing a song about penguin and move. Споемиподвигаемсяподпеснюпингвинов. Пингвидэнс. Физминутка.

Good of you, sit down, please.

Let’s remember where does a penguin live? Ira… A penguin lives in Antarctica. Repeat, please.

The next wild animal. Who is it? Masha, answer, please. That’s right. It is a kangaroo. Where does a kangaroo live? Sveta. That’s right! A kangaroo lives in Australia. All together.

The next wild animal. Who is it? Sasha, answer, please. That’s right. It is a crocodile. Where does a crocodile live? Sveta. That’s right! A crocodile lives in South America. All together.

The next wild animal. Who is it? Masha, answer, please. That’s right. It is a monkey. Where does a monkey live? Sveta. That’s right! A monkey lives in Africa. All together.

The next wild animal. Who is it? Sasha, answer, please. That’s right. It is a tiger. Where does a tiger live? Sveta. That’s right! A tiger lives in Eurasia [jʊəˈreɪʒə]. All together. Eurasia is the biggest continent. Евразия — этосамыйбольшойматерикЗемли. It consists of two parts Europe and Asia.

The next wild animal. Who is it? Sasha, answer, please. That’s right. It is a polar bear. Where does a polar bear live? Sveta. That’s right! A polar bear lives in North America. All together.

Is there order? Yes, now there is order here. We put things in order. (фраза на доске). Мы с вами распределили всех животных как заложено в природе. Ведьлюбойхаосстремитьсякпорядку!

Good of you!

Now look at the blackboard. Name the connection between these pictures. Что связывает эти два изображения? Yes, itiscolour. Каждое олимпийское кольцо символизирует свой континент. (В Антарктиде живут одни пингвины, но они в Олимпиаде не участвуютJ. Вот разница между материками и континентами). (являются выдумкой француза Пьера де Кубертена) Европа —синий, Америка — красный, Азия — жёлтый, Африка — чёрный, Австралия — зелёный.

What do you think the blue Olympic ring which continent is?

The blue Olympic ring is Europe.

What do you think the black Olympic ring which continent is?

The black Olympic ring is Africa.

What do you think the red Olympic ring which continent is?

The red Olympic ring is America.

What do you think the yellow Olymp

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности