link1134 link1135 link1136 link1137 link1138 link1139 link1140 link1141 link1142 link1143 link1144 link1145 link1146 link1147 link1148 link1149 link1150 link1151 link1152 link1153 link1154 link1155 link1156 link1157 link1158 link1159 link1160 link1161 link1162 link1163 link1164 link1165 link1166 link1167 link1168 link1169 link1170 link1171 link1172 link1173 link1174 link1175 link1176 link1177 link1178 link1179 link1180 link1181 link1182 link1183 link1184 link1185 link1186 link1187 link1188 link1189 link1190 link1191 link1192 link1193 link1194 link1195 link1196 link1197 link1198 link1199 link1200 link1201 link1202 link1203 link1204 link1205 link1206 link1207 link1208 link1209 link1210 link1211 link1212 link1213 link1214 link1215 link1216 link1217 link1218 link1219 link1220 link1221 link1222 link1223 link1224 link1225 link1226 link1227 link1228 link1229 link1230 link1231 link1232 link1233 link1234 link1235 link1236 link1237 link1238 link1239 link1240 link1241 link1242 link1243 link1244 link1245 link1246 link1247 link1248 link1249 link1250 link1251 link1252 link1253 link1254 link1255 link1256 link1257 link1258 link1259
Журавлёва Ирина Сергеевна
Должность:учитель английского языка
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Казахстан, Павлодарская область, город Аксу
Внеклассное мероприятие по английскому языку в 7 классе «Путешествие по стране английского языка».

Учитель английского языка: Журавлёва Ирина Сергеевна

Внеклассное мероприятие по английскому языку в 7 классе

«Путешествие по стране английского языка».

Цели:

- развитие коммуникативных навыков учащихся;

- развитие неподготовленной речи учащихся;

- развитие творческих навыков учащихся;

- воспитание интереса к изучению предмета;

- обобщение знаний учащихся, полученных на уроках английского языка.

Ход мероприятия:

Организационный момент:

Teacher: Hello, my dear pupils. Today we are going to have a trip to the land of English language. Сегодня мы с вами совершим путешествие по стране английского языка.

Во время путешествия мы побываем на 5 станциях, на каждой из них вы должны выполнить определенные задания.

У нас 3 команды. Давайте с ними познакомимся. (Домашнее задание: представление команд.)

Teacher: Let’s sing a song! (Ученики поют песню)

1. Let’s go to the “Spelling” station.

Your task is to make words from the letters.

(Ученики составляют слова из предложенных букв) Card #1.

h, l, i, s, e, g, n

English

u, s, s, r, a, n, i

Russian

v, e, t, r, a, l

travel

Teacher: Well done!

2. Teacher Let’s go to the “Lexical” station.

Я думаю, вы согласитесь, что путешествуя по какой-либо стране важно знать названия её городов.
Ваше следующее задание: составить как можно больше названий городов Великобритании из полученных частей. Card # 2.

Man

Brigh

fast

bridge

Castle

Brad

Strat

chester

Shef

chester

Ro

Bel

ton

tol

Lon

Glas

ford

field

gow

ford

Bris

New

ford

diff

burgh

pool

Cam

don

Liver

Edin

Car

Ox



(Key: Manchester, Brighton, Sheffield, Bradford, Belfast, Rochester, Bristol, Stratford, New Castle, Glasgow, London, Oxford, Edinburgh, Cardiff, Liverpool, Cambridge).

Teacher: Excellent!

3. Teacher: Let’s go to the “Grammar” station.

Your task is to choose right answer. (Grammar test). Card #3.

Test.

Выберите верный вариант ответа:

1.Therea lot of tomatoes in the fridge.

a) is b) am c) are d) been e) be

2. My car is … than yours.

a) not fastest b) very fast c) faster d) most fastest e) fastier

3. Yesterday he … to work by car.

a) go b) goes c) gone d) went e) have gone

4. We saw the film …

a) tomorrow b) this day c) at this moment d) yet e) two days ago

5. What day of the week is Friday?

a) the fiveth b) fiveth c) five d) the five e) the fifth

6. … is a student of the University.

a) he b) we c) you d) they e) I

7. … I speak to Sam, please? — Just a minute.

a) must b) could c) ought d) will e) shall

Key: 1a 2c 3d 4e 5e 6a 7b

Teacher: Right you are!

4. Teacher: Let’s go to the “Proverbs” station.

I’ll give you cards with English proverbs. Read them and give Russian equivalents.

Card # 4.

Live and learn.

Век живи, век учись.

While there is life, there is hope.

Пока живу — надеюсь.

East or West, home is best.

В гостях хорошо, а дома — лучше.

Tastes differ.

О вкусах не спорят.

All is well that ends well.

Всё хорошо, что хорошо кончается.

Teacher: Great!

5. Teacher: Let’s go to the “Reading” station. Card # 5.

Read the text and find English equivalents to the phrases:

London’s Parks.

London is a very big city. More than eight million people live in London.

London is a green city. There are many parks in London. The biggest parks are Hyde Park,

St. James’s Park and Regent’s Park.

London’s famous Zoo is in Regent’s Park. In the Zoo there are animals and birds from different countries and continents. There you can see crocodiles and monkeys, elephants and giraffes, lions and tigers and a lot of other animals. You can give bananas to the monkeys! The English enjoy visiting the Zoo.

In English parks you can do lots of things and have a very good time: you can sit on the grass, you can play football and other games, ride horses, watch ducks, you can walk or have a quiet talk with your friends or read your book. Londoners love their parks!

1. В Лондоне много парков. (There are many parks in London.)

2. Знаменитый Лондонский зоопарк. (LondonsfamousZoo)

3. Животные и птицы из разных стран. (animals and birds from different countries)

4. Много других животных. (a lot of other animals)

5. Давать бананы обезьянам. (give bananas to the monkeys)

6. Нравится ходить в зоопарк. (enjoy visiting the Zoo)

7. Хорошо проводить время. (have a very good time)

8. Можно сидеть на траве. (cansitonthegrass)

9. Кататься на лошадях. (ride horses)

10. Тихо разговаривать. (have a quiet talk)

Teacher: Well done!

Наше путешествие подошло к концу. Давайте подведём итоги урока.

Let’s sing a song! (Ученики поют песню)

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности