link6048 link6049 link6050 link6051 link6052 link6053 link6054 link6055 link6056 link6057 link6058 link6059 link6060 link6061 link6062 link6063 link6064 link6065 link6066 link6067 link6068 link6069 link6070 link6071 link6072 link6073 link6074 link6075 link6076 link6077 link6078 link6079 link6080 link6081 link6082 link6083 link6084 link6085 link6086 link6087 link6088 link6089 link6090 link6091 link6092 link6093 link6094 link6095 link6096 link6097 link6098 link6099 link6100 link6101 link6102 link6103 link6104 link6105 link6106 link6107 link6108 link6109 link6110 link6111 link6112 link6113 link6114 link6115 link6116 link6117 link6118 link6119 link6120 link6121 link6122 link6123 link6124 link6125 link6126 link6127 link6128 link6129 link6130 link6131 link6132 link6133 link6134 link6135 link6136 link6137 link6138 link6139 link6140 link6141 link6142 link6143 link6144 link6145 link6146 link6147 link6148 link6149 link6150 link6151 link6152 link6153 link6154 link6155 link6156 link6157 link6158 link6159 link6160 link6161 link6162 link6163 link6164 link6165 link6166 link6167 link6168 link6169 link6170 link6171 link6172 link6173
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Рухани мәдениет

Казахстан, Алматинская область, Карасайский район

КГУ "Средняя школа Алтын Ауыл с дошкольным мини-центром"

Учитель истории

Кенжебаева И.К.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Оқушыларға Қазақстанның XIV  — XV ғасырлардағы рухани мәдениеті жайлы жан-жақты баяндау; қазіргі қазақ халқының мәдениетімен байланыстыра толық түсінік беріп, білімін қалыптастыру
2.Дамытушылық: Оқушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін арттыру, тарихи жағдайларды талдауға және салыстыруға қорытынды жасауға дағдыландыру
3.Тәрбиелік: Оқушыларды өз халқының мәдениетінеқұрметпен қарауға,олардың өз елінің мәдениетін толықтыруға үлес қоса алатын азамат етіп тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ
Сабақтың түрі: Дәстүрлі
Сабақтың әдісі: Баяндау, түсіндірмелі,

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, интерактивті тақта слайдтар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Оқушылармен амандасу

2. Оқушыларды түгендеу

3. Оқушылардың сабаққа назарын аудару

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

  1. Материалдық мәдениет
  2. Материалдық мәдениетке сурет салу
  3. Конспект

ІІІ. Білімді тексеру.

Хронологиялық диктант

Ақпараттық ұғымдар

хронологиясы

1.Қазақ халқы қай ғасырларда қалыптасты?

15-16 ғғ

2.Әбілхайыр ханның билік еткен жылдары?

1428-1468 жж

3.Моңғол империясының құрылған жылы?

1206 ж

4.Шыңғыс ханның билік еткен жылдары?

1206-1227 жж

5.Отырар опаты?

1219 ж

6.Батый ханның билік еткен жылдары?

1227-1255 жж

7.Құндызша шайқасы

1391 ж

8.Батыс Сібір қай жылы Әбілхайыр ханның қарамағына өтті?

1428 ж

9.Қай ғасырда жылжымалы киіз үйдің түрі болды?

13 ғ соңы

10.Моңғол шапқыншылығы қай ғасырдың басында болды?

13 ғ басында

ІҮ. Жаңа сабақтың мақсатын қою

Рухани мәдениет ұғымына, оның 14 — 15 ғасырларыдағы көрінісіне тоқталу. Фольклор, музыка, наным-сенімдері туралы мағлұматтар.


Ү. Жаңа сабақты түсіндіру

  1. Фольклор
  2. Жазба әдебиет
  3. Музыка
  4. Діни-наным сенімдері

Рухани мәдениет — белгілі бір кезеңде өмір сүрген халықтың жан дүниесінің көрінісі. Рухани мәдениетке халықтың әдет-ғұрпы, салт-санасы, ауыз әдебиеті, аңыз, қиял-ғажайып әңгімелері, діни наным-сенімдері жатады.

Рухани мәдениет — ғасырлар тереңінен бастау алған рухани қазына. Мәселен, қазақ халқындағы жаңа түскен келіннің отқа май тамызуы бір кездегі отқа табынушылықтың белгісі. Яғни, б.з.б. қола дәуірінен жалғасып келе жатқан салт-дәстүр.

14 — 15 ғғ Қазақстанда мекендеген ру-тайпалардың әдеби туындылары ауызша таралды, ғылыми тілмен айтқанда, фольклор түрінде дамыды.

Фольклор — халық ауыз әдебиеті

Аңыз — болған оқиға ізімен

Ертегі - ойдан құрастырылады (қиял-ғажайып, шыншыл, хайуанаттар)

Эпостық жырлар — батырлар жыры

Жыр дастандар — жыраулар толғаулары

Жазба әдебиеті — 14 — 15 ғғ дамиды. Олардың көпшілігі қыпшақ тілінде жазылған.

Туғанда дүние есігін ашады өлең,
Өлеңмен жер қойнына кірер денең.
(Абай)




Ауыз әдебиеті

Жазба әдебиеті

Музыка өнері

Діни наным-сенімі

Аңыздар: «Күннің баяны», «темірқазық пен Жетіқарақшы»

Ертегілер: «Құла мерген», «Жоямерген», «Жерден шыққан Желім батыр», «Ер төстік», «Ер Төстік», «Керқұла атты Кендебай»

Эпостық жырлар: «Ер тарғын», Орақ-Мамай», «Ер Қосай»

Жыр-дастандар: Кетбұға, Қотан, Сыпыра жырау, Асанқайғы жырлары

«Кодекс Куманикус», Оғызнама», өзбек ақыны Хорезмидің «Мухаббат-намасы», Кутбтың «Хұсрау мен Шырыны», Дурбектің «Жүсіп-Зылиха» шығармалары

1. Күнделікті еңбек етудің барысында туса;

2. Қуаныш, қайғы кезінде дүниеге келіп отырды

Күйлер: «Ескендір», «Қамбар батыр», «Шора батыр», «Жошы ханның жортуы», «Ақсақ құлан», «Ел айырылған», «Сағыныш»

Ислам дінінің суффизм тармағының таралуы ислам дінінің тез дамуына әсер етті. Ислам мен шаманизмнің діни наным сенімдері қатар өмір сүрді

«Тасаттық» - қуаңшылық жылдары тәңірге сиынып

VІ. Жаңа материалдың алынғанын тексеру. Сұраққа жауап.

  1. Материалдық мәдениет дегеніміз не? «Қ»
  2. Ауыз әдебиетінің қандай жанрларын білесің? «О»
  3. Тасаттық дегеніміз не? «Р»
  4. Суффизм дегеніміз не? «Ж»
  5. Киіз үйдің құрылысы? «Ы»
  6. Фольклор дегеніміз не? «Н»
  7. Ауыз әдебиетінің қандай ертегілерін білесің? «Т»
  8. Қыпшақ тідіндегі сөздік қалай аталады? «О»
  9. Қазақстанның байырғы тұрғындары аспан әлемін қалай атаған? «Й»

Жасырын сөз - «Қоржын той»

VІІ.Жаңа материалды бекіту.

1. Мәдениет дегеніміз не?(Қазақ сөзінің мағынасы?)

2. Материалдық мәдениет дегеніміз не?

3. Материалдық игіліктер қандай шикізат көзіне негізделді?

4. Киіз үйдің құрылысын ата?

5. Тұрақты үй-жайларда қандай шаруашылықпен айналысатын тұрғындар өмір сүрген?

6. Киім-кешектер неден жасалған?

Қорытынды

Қорытындылай келгенде, халқымыздың мәдениеті ғасырлар бойы жалғасып, қоғамның дамуына байланысты біртіндеп дамып, жетіліп отырған. Әрине бүгінгі таңдағы өскелең өмірімізге сай келмейтін кейбір ескілікті салт-дәстүрлер қоғамның дамуына ілісе алмауы мүмкін. Бірақ біз оларды білуіміз керек. Олар тарихымыздың рухани ескерткіштері ретінде сақталуы тиіс.

VІІІ. Үй тапсырмасы

§ 33 оқу мазмұндау

Тест сұрақтары

Конспект

Бағалау

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности