link15004 link15005 link15006 link15007 link15008 link15009 link15010 link15011 link15012 link15013 link15014 link15015 link15016 link15017 link15018 link15019 link15020 link15021 link15022 link15023 link15024 link15025 link15026 link15027 link15028 link15029 link15030 link15031 link15032 link15033 link15034 link15035 link15036 link15037 link15038 link15039 link15040 link15041 link15042 link15043 link15044 link15045 link15046 link15047 link15048 link15049 link15050 link15051 link15052 link15053 link15054 link15055 link15056 link15057 link15058 link15059 link15060 link15061 link15062 link15063 link15064 link15065 link15066 link15067 link15068 link15069 link15070 link15071 link15072 link15073 link15074 link15075 link15076 link15077 link15078 link15079 link15080 link15081 link15082 link15083 link15084 link15085 link15086 link15087 link15088 link15089 link15090 link15091 link15092 link15093 link15094 link15095 link15096 link15097 link15098 link15099 link15100 link15101 link15102 link15103 link15104 link15105 link15106 link15107 link15108 link15109 link15110 link15111 link15112 link15113 link15114 link15115 link15116 link15117 link15118 link15119 link15120 link15121 link15122 link15123 link15124
Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Санкт-Петербург
Урок математики в 7 классе на тему «Решение задач с помощью уравнений.»

Тажибаева Марал Шмановна,

учитель математики СШ № 273, г. Байконур,

Кызылординская область, Казахстан

Сабақтың мақсаты: теңдеулерді шешу дағдыларын қалыптастыру

Міндеттері: білімділік: сызықтық теңдеулерді қайталап, мәселе есептерде

теңдеуді құрып, оны шеше білу

дамытушылық:ой өрісін,логикалық ойлауды,есте сақтау қабілетін дамыту

тәрбиелік: оқушылардың іскерлікке,ұқыптылыққа,еңбексүйгіштікке,

талапкерлікке тәрбиелеу,сабаққа белсенділігін,пәнге

қызығушылығын арттыру

Типі: пысықтау

Түрі: саяхат сабағы

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап,жалпыламай және жеке жұмыс.

Пән аралық байланыс: Ресей тарихы,география

Көрнекілік: плакаттар,интерактивті тақта,карточкалар

Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

«Бүгінгі ашық сабақта өзіміздің білімізді көрсетіп,теңдеу шешеміз және мәселе есептерді шығарамыз,білімізді пысықтаймыз,тиянақтаймыз.

Бүгін біздің сабағымыз ерекше сабақ — бір қалаға саяхат жасаймыз.Ал қай қала екендігін біз қазір үй жұмысын тексеру арқылы білеміз.»

ІІ. Үй жұмысын тексеру:

С) 12х А) Н) К)

Т) П) Е) Т) Е) Р)

Б) У) 1 Р) Г)

ІІІ.Ауызша есептер

1) Карта бойынша,масштабты біле отырып,Санкт-Петербург пен Москва аралығын есепте.Картада екі қала аралығы 1,3 см.Масштаб 1:50 000000( ℓ:S=1:50 000 000, Ś=1,3*50 000 000=65 000 000 см =650 км )

2) S=650 км,поезд V=80 км/сағ.Неше сағатта осы поезд Москвадан Санк-Петербургке барады.(t=650:80=8,125≈8 сағ)

3) 16 мамырда 2000 жылы Санкт-Петербург 297 жылдық мерейтойын тойлады.Қай жылы қала құрылған. (1703 жылы)

4) Санкт-Петербург шағын Заячья деген аралда шведтермен Солтүстік соғыс кезінде орналасты,тарихи әдемі жерлері Нева өзенінің бойымен Балтық теңізінің Фин шығанағында орналасқан.

5) Судың беті қаланың ауданынан 1/10 бөлігін құрайды, S қала=1,4 мың км2. Sсу-? (1/10 * 1,4=0,14 мың км2)

6) Санкт-Петербургта 300 көпір бар,бұл 15 есе ашпалы көпірден артық. Неше ашпалы көпір бар?(300:15=20 көпір)

Ал енді тексеріп көрейік:

П

Е

Т

Р

І

650 КМ

8 САҒ

1703жыл

0,14 МЫҢ

20 КӨПІР

ПЕТР І –Санкт-Петербургтің құрылысшысы.

ІV.Қалаға саяхатты бастаймыз,Мәскеу вокзалы бекеттен шығып автобуспен жүреміз.

Бірінші аялдамамыз-артиллерия әскери-тарихи мұражайы.Мұражайдың алдында танкі,зеңбірек,зымыран,бронетранспортерлер және тағы басқа әскери автокөліктер орналасқан.

Есеп:Барлығы әскери техника 40. Зеңбіректің 12-сі бар,бұл барлық техниканың неше проценті.

Шешуі: 40-100%

12-х%

40:12=100:х; х=(100*12)/40=30 (%)

Жауабы: 30%

Екінші аялдама-Исакиевск шіркеуі.Исакиевск шіркеуі-ең үлкен мұражайдың біреуі.Алтын Исакия куполы қаланың жан-жағынан көрініп тұр.Осы шіркеуді архитектор Монферран жобасымен 40 жылға жуық салды.Мына есепті шығарсақ, шіркеудың биіктігін білеміз.

Есеп:Шіркеу тіктөртбұрышты табанынан, бағанадан және куполдан тұрады. Табанының биіктігі барлық биіктігінің 2/5 бөлігін құрайды.Бағанасының биіктігі барлық биіктігінің 28% құрайды, ал куполмен мұнараның биіктігі 32,64 м-ге тең.Исакиевск шіркеуінің биіктігі қанша?

Шешуі:

1) 2/5=40/100=40%

2) 28+40=68%; 100-68=32%=0,32

3) 32,64: Х=0,32

Х=32,64:0,32

Х=102 (м)

Жауабы: 102 м.

Сонымен, Исакиевск шіркеуінің биіктігі 102 м.Оның биіктігін немен салыструға болады? 35 қабатты үймен немесе 5 қабатты үйді жеті рет бір-бірінің үстіне қойғандай өлшеммен есептейміз.

Ауызша есептер:1) Петропавловск шіркеуінің шпилінің биіктігі Исакиевск шіркеуінің биіктігінен 20,5-ке биік. Петропавловск шіркеуінің шпилінің биіктігі қанша?(122,5 м)

2) Тағы бір биік әдемі мұражай-ол Адмиралтейство. Оның да шпилі алтыннан жасалған, оның биіктігі Исакиевск шіркеуінен 30 м-ге кіші. Адмиралтействоның биіктігі қанша? (72 м)

Осы үш мұражайда ХVІІІ-ХІХ ғасырларда салынған.Ол кезде экскаватор, көтергіш-автокөліктер болған жоқ. Енді,балалар,ойланыңдар,қалай салынған?

Үшінші аялдама-ең әдемі дүниежүзіндегі архитектурлық топтың бірі-ол Дворцовтық алаңы және Александровск бағанасы.Бағананың биіктігі 26м, салмағы 600 т.Бағана ешқандай темірмен бекітілмеген, өз салмағымен тұр.

Осы дворцовтық аланыңда әдемі сарайы бар-ол Қысқы сарайы. Қысқы сарай- - Ресейдің ең үлкен және ең әдемі мұражайлардың бірі, Эрмитаждық архитектурлық топтың бірі.Мына есепті шығарсақ, эрмитажда әр қабатта неше зал бар екенін білеміз.

Есеп: Қысқы сарайда 400 зал бар.Үшінші қабатта екінші қабатқа қарағанда 2 есе аз, 120 залға аз бірінші қабатқа қарағанда.Әр қабатта қанша зал бар?

Шешуі:

(Х+120)+2 Х+Х=400

4 Х=400-120

Х=280:4

Х=60 (зал) ІІІ қабатта,60*2=160(зал) ІІқ, 60+120=180 (зал)Іқ

Жауабы:180,160,60 зал

Эрмитажда әр қабатты аралап, әр экспонаттың қасында бір- неше секунд тұрсақ, көп күн кетеді.Эрмитажда 2,7 млн. экспонат бар.

Соның бірі-Колыванск құмырасы-дүниежүзіндегі ең ауыр құмыра,оның салмағы 19 т.

Тағы бір экспонат-ол Карл Брюлловтың суреті «Последний день Помпей», 1833 жыл салынған, ені 4,56 м,ұзындығы 6,51 м.

Везувей жанартау атқылау кезіндегі ғажайып сұмдық оқиға адамның көздерінде көрініп тұр.Суреттің өлшемдері әсер тудырады.

Ауданын тауып,бүтінге дейін дөңгелетіндер:S=4,56*6,51=29,6856≈30 м2.

Төбені қараңдар: сонда осы суреттің өлшемі осындай болған.

1941-1945 жылдағы соғыстың кезінде осы суретті эвакуацияға жіберу мақсатында 20 адамкүші пайдаланып, қабырғадан алды.

Келесі аялдама жасау үшін,біз Невск даңғылымен жүреміз.

Есеп: Троллейбус жылдамдығы 40 км/сағ-пен Мәскеу вокзалынан Адмиралействоға дейін 6 минут жүреді.Ал адамның жылдамдығы 5 км/сағ-пен осы аралықты неше уақыт жүреді?

Шешуі: 40 км/сағ-6 мин

5 км/сағ-? мин

40:5=Х:6

Х=(40*6)/5=48 (мин)

Жауабы: 48 минут

Төртінші аялдама: «Аврора» мұражайы.

Есеп: Бір айда 1995 жыл «Аврораны» 25 мың адам қызықтады. Жөндеу жұмысынан кейін төмен палубаның каюталарында көруге рұқсат берілді.

Мұражайдың көрермені 35 %-ға өсті. 2013 жылы 4 айда қанша «Аврораның» көрермені болды?

Шешуі: 1) 100+35=135%

2) 25 мың адам- 100%

? -135%

25:Х=100:135

Х=33,75 (мың адам)-1 айда 2013ж. көрермені

4) 33,75*4=135 (мың адам)

Жауабы: 135 000 адам.

Глиэра «Гимн великому городу» атты музыкамен келесі слаидтарды көру:

1) Ростральдық бағаналар мейрамдар күндері өте әдемі.Түнде маяк секілді жарқырап жанып тұрады.

2) Казань шіркеу. Оның биіктігі 70 м. ХІХ ғасыр басында осы шіркеуде Кутузов жерленген.

3) «Медный всадник» атты ескерткіш. Ол Петр І-ға арналған ескерткіш, биілікте Екатерина ІІ болғанда ашылды.Аттың астындағы тастың салмағы 400 пуд.Ал,оқушылар, санайық ол неше кг. 1 пуд≈16 кг 380г.

400*16кг300г=6520 000г=6 520 кг

  1. Біздің саяхат аяқталып келе жатыр. Біз тек қаланың қызықты жерлермен танысқан жоқпыз,біз есептерде шығардық.Енді деңгейленген тапсырмаларға көшейік :

Қызыл қағаз-ІІІ деңгей, жасыл-ІІ деңгей, сары-І деңгей.

. Үйге тапсырма:№ 406,408,410,412

VІІ. Бағалау

VІІІ.Рефлексия

Тема урока: «Решение задач с помощью уравнений»

Цель урока: выработать умение решать уравнения в текстовых задачах.

Задачи урока:1) образовательная: научить учащихся решать уравнения; выработать умение составлять условия к текстовым задачам;

2)развивающая: формировать умение и навыки решений уравнений; развивать у учащихся логическое мышление, память, познавательную активность, умение применять ранее полученные знания при усвоений и закреплений темы, повысить интерес к предмету;

3)воспитательная: формирование умения самостоятельно решать задачи, воспитание чувство ответственности,аккуратности .

Вид урока:урок-путешествие

Связь с предметами: география и история России.

Тип урока- закрепление знаний и навыков.

Методы обучения:вопросно-ответная беседа, групповая и индивидуальная работа, применение элементов игровой технологии, разноуровневые задания.

Наглядности: интерактивная доска, раздаточный материал, плакат

Ход урока:

І. Организационный момент. Сообщение темы и цели урока,содержание материала, который будет рассмотрен на уроке.Это задачи на составление уравнений,составление пропорции.

--Сегодня у нас урок особенный, мы будем путешествовать по городу.А какой город- это мы узнаем,проверив домашнюю работу.

ІІ.Проверка домашнего задания(на плакате правильные ответы с буквами)

С) 12х А) Н) К)

Т) П) Е) Т) Е) Р)

Б) У) 1 Р) Г)

Ответ:Санкт-Петербург

ІІІ.Устный счет

1)Зная масштаб,зная измерение линейкой от Санкт-Петербурга до Москвы, найдите растояние.На карте растояние 1,3 см.Масштаб 1:50 000000( ℓ:S=1:50 000 000, Ś=1,3*50 000 000=65 000 000 см =650 км )

2)S=650 км,скорость поезда V=80 км/сағ.Через сколько часов прибудет поезд от Москвы до Санк-Петербурга.(t=650:80=8,125≈8 сағ)

3)16 мая 2000г. Санкт-Пебербургу исполнилось 297 лет.В каком году был основан город?(1703 г.)

4)Санкт-Петербург был заложен на небольшом острове Заячьем в ходе Северной войны.Его исторические кварталы расположены на островах в дельте реки Невы при впадении ее в Финский залив Балтийского моря.

5)Поверхность воды составляет десятую часть территории города. S города=1,4 тыс.км2. Sводы-? (1/10 * 1,4=0,14 тыс.км2)

6)В Санкт-Петербурге 300 мостов,это в 15 раз больше,чем разводных мостов.Сколько разводных мостов?(300/15=20 мостов)

--Проверим ответы устных задач (через интерактивную доску)

П

Е

Т

Р

І

650 км

8 час

1703 год

0,14 тыс.

20 мостов

Петр І-основатель города.

ІV.Путешествие по городу начнем с Московского вокзала на автобусе.

Первая остановка:Военно-исторический музей артиллерии.Перед входом в музей под открытым небом размещены танки,пушки,ракеты,бронетранспортеры и т.д.

Задача:Всего военной техники 40,пушок 12.Сколько процентов пушек ?

Решение: 40-100%

12-х%

40:12=100:х; х=(100*12)/40=30 (%)

Ответ: 30%

Вторая остановка:Исаакиевский собор- здание-музей,поражающее своим величием.Золотой купол Исакия виден практически со всех концов города.Строили его в течение 40 лет по проекту архитектора Монферрана.Решив следующую задачу, мы узнаем высоту собора.

Задача:Высота «прямоугольного» основания Исаакиевского собора составляет 2/5 общей высоты.Высота «колоннады» составляет 28% общей высоты, а высота купола с башней равна 32,64 м. Чему равна высота Исаакиевского собора?

Решение:

1) 2/5=40/100=40%

2) 28+40=68%; 100-68=32%=0,32

3) 32,64: Х=0,32

Х=32,64:0,32

Х=102 (м)

Ответ : 102 м.

Итак, высота Исаакиевского собора равна 102 м.Это приблизительно семь пятиэтажных домов,поставленных друг на друге.

Устная задача:1)Высота шпиля Петропавловского собора больше,чем высота Исаакиевского собора на 20,5 м.Чему равна высота шпиля?

2)Высота центральной башни с золоченым шпилем Адмиралтейства меньше высоты Исаакиевского собора на 30 м.Чему равна высота центральной башни Адмиралтейства?

Все эти сооружения были построены в ХVІІІ-ХІХ в.,в это время не было ни экскаваторов,ни подъемных кранов.

Третья остановка:Дворцовская площадь.Вцентре площади находится Александровская колонна.Высота 26 м,вес-600 т.

Зимний дворец- главное здание на площади,является частью архитектурного ансамбля Эрмитажа- мировой сокровищницы искусств,крупнейшего художественного музея России. Решив следующую задачу, мы узнаем количество залов на каждом этаже в Зимнем дворце.

Задача: В Зимнем дворце 400залов.Залов на третьем этаже в 2 раза меньше,чем на втором, и на 120 залов меньше,чем на первом.Сколько залов на каждом этаже?

Решение:

(Х+120)+2 Х+Х=400

4 Х=400-120

Х=280:4

Х=60 (зал) ІІІ этаж,60*2=160(зал) ІІэ, 60+120=180 (зал)Іэ

Ответ :180,160,60 залов

В настоящее время Эрмитаж насчитывает около 2,7 млн. экспонатов.Среди них Колывановская ваза-самая тяжелая ваза в мире,ее вес 19 т.

В одном из залов находится картина Карла Брюллова «Последний день Помпеи»,1833 года,размер 4,56х 6,51м

Посмотрите на потолок:вот такую огромную по площади картину нужно было снять и упаковать для отправки в эвакуацию во время войны.

Сейчас прйдемся по центральному проспекту-Невскому-и решим задачу:Расстояние от Московского вокзала до Адмиралтейства троллейбус,двигаясь со средней скоростью 40 км/ч,преодолевает за 6 мин.Сколько времени понадобится,чтобы пройти это расстояние пешком,если идти со скоростью 5 км/ч

Решение: 40 км/сағ-6 мин

5 км/сағ-? мин

40:5=Х:6

Х=(40*6)/5=48 (мин)

Ответ : 48 минут

Четвертая остановка: музей «Аврора»

Задача:За один месяц 1995 г. «Аврору» посетили 25 тыс.человек.После реставрации был открыт доступ в каюты нижней палубы,и посещаемость корабля увеличилась на 35%. Сколько человек посетили «Аврору» за четыре месяца 2003г?

Решение: 1) 100+35=135%

2) 25тыс. человек - 100%

? -135%

25:Х=100:135

Х=33,75 (тыс.человек)

1) 33,75*4=135 (тыс.человек)

Ответ : 135 000человек.

Ростральные колонны-особенно красивы в праздничные дни,когда на фоне темного неба горят яркие языки пламени светильников.

Казанский собор.Высота около 70 м.В начале ХІХв. Был погребен великий русский полководец Кутузов.

«Медный всадник».Памятник Петру І был открыт во время царствования Екатерины ІІ. Скала весит 400 пудов.Давайте,посчитаем ,сколько это кг.

1 пуд≈16 кг 380г.

400*16кг300г=6520 000г=6 520 кг

V.Наше путешествие подошло к концу.Мы решили задачи и познакомились с красивым городом.Асейчас быстро перейдем к тестам.

VІ.Домашнее задание:№406,408,410,412,учебник “алгебра-7» автор Дорофеев

VІІ. Комментарии оценок и выставление их в журнал.

VІІІ.Рефлексия

Наши услуги



Мир учителя © 2014–. Политика конфиденциальности