Айы , күні |
2.09. |
4-сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың атауы: |
Біздің отбасымыз |
||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: |
Отбасы мүшелерін білу, туыстық қарым — қатынас атауларын меңгеру, Көсемшенің –а, -е, -й жұрнақтарын қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу нәтижесі: |
Отбасы мүшелері арасындағы туыстық қарым — қатынас атауларын біледі, Көсемшенің –а, -е, -й жұрнақтарын қолданады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||||||||||||||||||||||||||||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, Көсемше — бірде пысықтауыштың, бірде баяндауыштың қызметін атқаратын етістіктің түрі. Іс-әрекеттің жай күйін білдіріп, пысықтауыштық қызмет атұарады. Жіктеліп немес көмекші етістікпен тіркесіп, қимылды білдіріп, баяндауыштың қызметін атқарады. Көсемшенің жұрнақтары;
Көсемшенің жіктелуі:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Жер сілкінісі» 2.Топтық жұмыс туралы түсінік беру 3.Топқа бөліну 4.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін сөйлемдері беріледі, мәтінді ретімен құрастыру. 5.Слайдты көру, өз жұмысын тексеру. 6.Топпен 1-тапсырманы орындау, топ алдында қорғау. 7.Сабақты бекіту. 8. үйге тапсырма алу. 9. Бағалау.
|
Біздің отбасымызда бес адам бар. Ол менің әкем, шешем, ағам, қарындасым және мен.Менің жасым 13-те. Отбасымыздың басшысы әкем. Ол жүргізуші болып жұмыс істейді. Жасы 45-те. Анам да 45-те. Ағам колледжде оқиды. Қарындасым мектепте. Мен өз отбасымды жақсы көремін, құрметтеймін. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді орысша айт. 2. Мәтінге 3 сұрақ құрастырып, дәптеріне жаз. Тапсырма: 1. Отбасы туралы мақал- мәтелдерді жаттап ал. Ата-бәйтерек, Бала-жапырақ. Ағаны көріп іні өсер, Апаны көріп сіңлі өсер. Ата-ананың қадірін балалы болғанда білерсің. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну |
||||||||||||||||||||||||||||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Септіктерге байланысты карточкамен жұмыс. Аман үйге барады. Ол мектепке келеді. |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, отбасы тақырыбына байланысты сөздерді аудару және буынға бөлу, буын түрін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
Дене мүшелерінің амандасуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
Мақалдарды жаттау. Септіктерді қайталау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Даналық ағашы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау: |
Өзара бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Айы , күні |
3.09. |
4-сынып |
|||
Сабақтың атауы: |
Менің атам мен әжем |
||||
Мақсаты: |
Отбасындағы ата мен әженің орнына ерекше мән беру, отбасы ұйтқысы, ақылшысы екенін ұқтыру. |
||||
Оқу нәтижесі: |
Қазақ отбасындағы сыйластық қатынастары туралы түсінеді, әр отбасы мүшесінің өз рөлі барын біледі. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
||||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
||||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Дене мүшелерінің амандасуы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Слайдты көру. Топпен 1-тапсырманы орындау, топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6. үйге тапсырма алу. 7. Бағалау. |
Менің отбасымда алты адам бар. Ол менің атам, әжем, әкем, шешем, қарындасым және мен. Отбасымыздың басшысы — атам. Ол өте мейірімді, елге сыйлы адам. Атам мен әжем немерелерін еркелетеді, бағады. Олар — зейнеткерлер. Әкем мен анам жұмыс істейді. Қарындасым балабақшаға барады. Ал мен төртінші сыныпта оқимын. Мен өз отбасымды жақсы көремін және құрметтеймін. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. Мәтіннен ата, әже сөздерін тәуелдеңдер. Тапсырма: отбасы мүшелерін жас шамасына қарай тиісті деңгейге жаз.
|
||||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: отбасы мүшелері атаулары бір топ, оқу құралдары екінші топ болады. |
||||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Ата сөзін көпше тәуелдеу-карточк |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, отбасы тақырыбына байланысты сөйлемдер құру. |
|||
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті |
||||
Үйге тапсырма |
Отбасы туралы мақалдар жазып келу. Диалогты толықтыру: -Арай , сенің отбасың үлкен бе? - Жоқ, менің отбасым ....... үлкен емес, шағын. - Сенің ағаң бар ма? - ...... жоқ. - Ал әжең бар ма? - Иә, менің өжем ........ . - Ал анаңның аты кім? - Анамның аты - .............. |
||||
Рефлексия |
Даналық ағашы |
||||
Бағалау: |
Өзара бағалау. |
||||
Айы , күні |
4.09. |
4-сынып |
|
Сабақтың атауы: |
Менің әкем |
||
Мақсаты: |
Отбасындағы әке рөлі туралы әңгімелесу, әке — қамқоршы, үлгі — өнеге аларлық тұлға. Мәтінге байланысты сұрақ қоюға, сөйлем моделін сақтай отыра толық жауап бере білуге баулу. |
||
Оқу нәтижесі: |
Өз әкесі туралы әңгімелей алады. Әке туралы мақалдармен танысады. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Атом молекулалары 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Топта грамматикалық тапсырмаларды орындау топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6 Үйге тапсырма алу. 7. Бағалау. |
Менің отбасымда төрт адам бар. Ол менің әкем, шешем, ағам және мен. Отбасымыздың үлкені — әкем. Әкемнің аты — Ерасыл. Ол 42жаста, мамандығы — жүргізуші. Әкем күнделікті жұмысына тыңғылықты қарайды. Отбасында мейірімді. Бізге әрқашан көмектеседі. Кешке жұмыстан келгенде шаршап келеді. Біз оның көңілін көтеруге тырысамыз. Әкем үйге келгенде шаршағанын ұмытып кетемін дейді. Біз әкемізді жақсы көреміз. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. Мәтіннің сөздерін буынға бөліп оқу, жуан . жіңішке айтылатын 5 сөзден теріп жазу, әке сөзін септеу. |
||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: жаз және күз айлары |
||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Әке сөзін көпше тәуелдеу-карточк |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, мәтінді буынға бөліп көшіру. Бірнеше сұрақ құру. |
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті |
||
Үйге тапсырма |
«Әке — асқар тау, ана — бұлақ, бала — жағадағы құрақ» мақалына сурет салу |
||
Рефлексия |
Кемпірқосақ |
||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша бағалау. |
||
Критерийлер:
Мәнерлеп оқу;
Түсінгенін айта білу;
Сауатты жазу;
Бір-бірін тыңдау;
Белсенді болу;
Уақытты бағалау;
Тәртіп бұзбау.
Айы , күні |
9.09. |
4-сынып |
|
Сабақтың атауы: |
Менің шешем |
||
Мақсаты: |
Отбасындағы шеше рөлі туралы әңгімелесу, шеше –нәзік, бәрінің қамқоршысы, отбасы ұйтқысы. Мәтінге байланысты сұрақ қоюға, сөйлем моделін сақтай отыра толық жауап бере білуге баулу. |
||
Оқу нәтижесі: |
Өз шешесі туралы әңгімелей алады. Шеше туралы мақалдармен танысады. Ауызекі сөйлеу дағдысы дамиды. |
||
Әдіс тәсілдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+ Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+ Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+ Талантты және дарынды балаларды оқыту; Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+ Оқытуды басқару және көшбасшылық |
||
Дереккөздер: |
Ноутбук, слайд, карточкалар, |
||
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Тренинг «Дене мүшелерінің амандасуы» 2.Топқа бөліну 3.Мәтінмен жұмыс. Екі топқа мәтін бөліктері беріледі. Жақсылап оқып, келесі топқа барып түсінгенін әңгімелеуге бір оқушыны дайынлауы керек. 4.Топта грамматикалық тапсырмаларды орындау топ алдында қорғау. 5.Сабақты бекіту. 6. үйге тапсырма алу. 7. Бағалау. |
Менің отбасымда бес адам бар. Ол менің әкем, шешем, әпкем, інім және мен. Отбасымыздың үлкені — әкем. Әкемнің аты — Ерасыл. Ол 42жаста, мамандығы — жүргізуші. Анамның аты — Әсел. Ол 38 жаста. Анам ауруханада дәрігер болып жұмыс істейді.. Анам ешқашан шаршамайды, тамақ та пісіреді, үй шаруасымен де айналысады. Бізге мейірімін аямайды. Біз де ата-анамызға барынша көмектесуге әзірміз. Әпкем екеуміз ыдыс жуамыз, үй жинаймыз, дүкенге барамыз. Інім гүлдерді суарады, үй сыпырады. Біз анамызды сүйеміз. Тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқы, түсінгенінді қазақша, орысша айт. 2. «Дүкенде» тақырыбына диалог құрастыр. 3. «Шеше, шеше, неше кесе сынды кеше?» жаңылтпашын дұрыс айтып жаттық. Қай топ жақсы айтады. Ана туралы мақалдарды «Мақал — мәтелдер» кітабынан теріп жаз. |
||
Топқа бөлу: |
Түсті стиктермен 2 топқа бөліну: көктем және қыс айлары |
||
Тапсырмалар: |
Тапсырма № 1 Шеше сөзін жекеше тәуелдеу-карточк |
Тапсырма № 2 (Инклюзивті оқыту) Үлгерімі төмен оқушыға карточка беру, мәтінді буынға бөліп оқу, бірнеше сұрақ құру. |
|
Сергіту сәті |
Музыкалық сергіту сәті |
||
Үйге тапсырма |
Мақал жаттау |
||
Рефлексия |
Аялы алақан |
||
Бағалау: |
Критерийлер бойынша бағалау. |
||
Критерийлер:
Мәнерлеп оқу;
Түсінгенін айта білу;
10. Сауатты жазу;
11. Бір-бірін тыңдау;
12. Белсенді болу;
13. Уақытты бағалау;
14. Тәртіп бұзбау.
Айы , күні
10.09.
4-сынып
Сабақтың атауы:
Ұстаз
Мақсаты:
Мәнерлеп оқуға үйрету,сөздік қорын байыту, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, оқушыларды өзара қарым-қатынасқа түсіру.
Оқу нәтижесі:
Ұстазды құрметтеуге тәрбиелеу, оның айтқанына үлкен жауапкершілікпен қарайды.
Әдіс тәсілдер:
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;+
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау;+
Оқыту мен оқуды ақпараттық- коммуникативтік технологияларды пайдалану;+
Талантты және дарынды балаларды оқыту;
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу+
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Дереккөздер:
Ноутбук, слайд, карточкалар,