Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Москва
22.06.2016
0
121
0

Методическая разработка учебного занятия по дисциплине Английский язык по теме:«Интернет в нашей жизни: положительные и отрицательные стороны»

Логинова Татьяна Викторовна,

преподаватель  общеобразовательных дисциплин

ГАПОУ Тюменской области "Тюменский техникум строительной индустрии и городского хозяйства" г.Тюмень,

Тюменская область,Россия

Цель: совершенствовать речевые навыки обучающихся

Задачи:

Обучающие:  способствовать совершенствованию навыков в МР, письма, восприятия

                        речи на слух по теме «интернет».

Развивающие: - создать условия для развития навыков поискового чтения,

                         - создать условия для развития умения выражать своё мнение          

                         аргументированно

                         - создать условия для развития способности к сравнению.

 

Воспитательные: способствовать воспитанию умения партнёрского общения в группе.

 

Тип учебного занятия: обобщения и систематизации знаний

 

Формы работы: индивидуальная, групповая, парная.

 

Оборудование: компьютер, проектор, печатный раздаточный материал, словари.

 

 План учебного занятия:

I. Оргмомент.

II. Целеполагание и мотивация учебной деятельности.

III. Основная часть

1)      Словарная работа.

2)      Работа с текстом

3)      Развитие навыков в МР

4)      Работа с видеоматериалом.

IV. Рефлексия

V. Итог урока

VI. Домашнее задание

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ход учебного занятия

 

этап

Ход работы

Режим учебной деятельности

время

 

 Оргмомент

Приветствие. Проверка готовности к уроку.

Good morning, students. Sit down, please.

Look at the blackboard and tell me, what date is today? What day of the week is today? What can you tell about the weather?

 

Фронтальная беседа (учитель - ученик)

 

1-2

2.

Целеполагание

Today we have an unusual lesson.

 Name the topic, learning some last lessons.

Everybody have a computer and the Internet at home. Do you use a computer every day?

For what aims? (play games, study, listen to music, communicate with friends, watch the news)

Can you imagine your life without the Internet?

The Internet is the part of my life.

The Internet and computer are always good for people?

(There are different sides: good and bad)

And today we try to answer the question: is the Internet Good or Evil? And you set your own goals for this lesson. What are they?

During the lesson we will remember the words concerning our topic, discuss some questions, read and analyze the text, watch and make out the video, do some interesting exercises.

Start working.

 

Фронтальная беседа (учитель - ученик)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Постановка общей цели и нескольких индивидуальных

 

2-3

 

Основная часть

  1. Словарная работа

 

- Опрос слов по изучаемой теме по цепочке. Обучающийся зачитывает слово на русском языке, остальные в порядке очерёдности переводят на английский язык. Translate the words from Russian into English.

- Now you must divide yourselves into three groups. Each group has its own exercise. You have 5 minutes.

 

 

 

 

 

- Some Internet vocabulary

Open your exercise books and write the new words:

1. слова the web и the net - краткая форма слова Internet,

2. Что такое sign up и sign in?

  1. Синонимом sign in является log in

4. Download и upload

  1. Что такое Stream?
  2. Google it!

7. Facebook me! e-mail me

 

  1. Работа с текстом

 

Lookatthetext. What is the title of the text?  Read it to yourself and answer the question For what needs the Internet has been created?

 

- Haveyougotanydifficulties? One minute for you for second reading.

 

- Find in the text the sentences:

*занять прочное место в нашей жизни и нашем сознании.

* не без причины

* быстрое развитие технологий

* глобальная информация в мире

* путешествовать, не выходя из дома

* купить все, что вы хотите без каких-либо усилий

* является ли Интернет добром или злом

* сделать жизнь более простой

* смотреть новые фильмы

* читать новые книги

* играть в интересные игры

* люди имеют все больше и больше трудностей в общении

* мы становимся одиноки

* забывать о реальном мире

* давайте быть реальными

 

- Now, answer my questions:

* Is the Internet widespread?

* What is the other name of the Internet?

* For how many years the internet has spread?

* What are the possibilities of the Internet?

* Is it possible to travel without lеaving the house?  * Why?

* What Internet-jobs can you name?

* What can you buy with the help of the Internet?

* What are the drawbacks of the Internet?

* Can you find in the text other title?

 

- And now I want you to work in groups for discussion the different sides of the Internet on the text base. The first group will write down from the text the advantages of the Internet. The second group will find and write down the disadvantages of Net from the text. Than you must add your list by your own examples.

- Each group makes up a summary.

 

- Are we able to answer the question: is the Internet Good or Evil? You can read the answer from the text.

 

  1. Работа с видеоматериалом.

 

- One of disadvantages of using the Internet is an addiction. I want you to watch one cartoon devoted to this problem. After viewing it tell me, How many parts can you find in this cartoon?

- You will work in pairs. Each pair read the titles of the cartoon's episodes and try to make the sentences in right order.

- Read and watch.

- Do you like this cartoon?

- Such end is possible?

 

Фронтально (ученик - ученики)

 

 

 

 

 

Работа в микрогруппах

Упражнение «на соответствие»

Упражнение «на заполнение пропусков»

Упражнение «на описание»

 

 

Усольцева Т.

Введение нового ЛМ. Работа у доски

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Медведева М.

Индивидуально, фронтально

 

Первичное чтение с проверкой общего понимания текста

Повторное чтение текста. Анализ текста, его обсуждение

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Работа в группах. Чтение текста. Выбор нужной информации. Аргументация. Формулировка выводов.

 

 

 

 

Фронтальная работа. Высказывание аргументов

 

 

 

 

Каримова А.

Фронтально.

Просмотр видеоролика. Проверка первичного понимания.

 

Обсуждение.

 

2

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

7

4

Рефлексия

- Yesterday there was your first “open” lesson Mathematics. Were you afraid? And today before our English lesson were you afraid?

- Are you enjoying the lesson?

- Do you enjoy your own work during the lesson?

 

 

- E-mail is one of the most widespread Internet-services. People often use short variants of word combinations to save their time. Look at the board. Do you know any of them?

 

-sul8er

- OMG

- W8 4 me 2nite

- FYI – Ruok?

-gr8

- LOL

-WTH!?

- ru THE 1 4 me

- Sry im L8

- imo

- it woz ez

- ASAP

- btw

- rofl

- ily

- brb

 

- Using these combinations create an e-mail for me:

What was new, interesting for you? What could be improved.

Фронтальная работа

 

 

 

 

 

 

 

Доп.упражнние

 

Самостоятельная работа

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

5

 

Подведение итогов урока

What have we spoken about?

Can we answer the question:

The Internet and computer are always good for people?

Andwhataboutyouraims?

Thank you for your work.. (индивидуальный «посыл» каждому обучающемуся)

 

Фронтальная работа

 

2-3

6

Домашнее задание

Continue creating the list of the Internet vocabulary

.

1

 

 

  1.       Лексическое упражнение на поиск соответствия (группа ниже среднего уровня подготовки)

Find the correct definition

 

computer

 

is a device for processing information

software

are programs that tell the hardware how to perform a task

memory

is the component of the computer in which information is stored

Windows XP

is an operational system

 

WWW

 

is the World Wide Web

 

2. ЛексическоеупражнениеназаполнениепропусковЛЕ (среднийуровень).

Now, complete the sentences below with the best answer:  

 

E-mail, an operating system, building a Website, A browser, a device, data

1. ___________is the abbreviation for electronic mail, the transmission of messages over communications networks.

2. Every computer must have ____________ to run other progammes.

3. More and more companies are ___________ about their products and services as a way to promote more business online.

4.  ___________is a program used to view the Internet.

5.  Computer is __________ for processing information.

6. Computer is used to convert __________ into information.

 

3.Лексическое упражнение на описание понятия (уровень выше среднего).

Give the definition for the words

Data, software, Google, mouse

 4. Текст

Internet

 

Nowadays you hardly find a person who hasn’t heard about the Internet. It has taken a strong place in our life and our minds. First Internet has been created for the needs of military. Within 20 years Internet has spread all over the world. Internet has been called the Great Web for a reason.

With the rapid development of technologies now almost every ordinary family has the access to the world’s global information. With the help of only one mouse click you can find yourself in the middle of global events. And due to the big quantity of web cameras around the world you also have an opportunity to travel without leaving your house. More and more persons now work in the Internet. A lot of people replace long queues in shops with online shopping where you can easily buy everything what you want with no efforts.

Here the question arises. Is Internet a Good or Evil? On the one hand in our life the convenience has gained an extremely importance. Our life is too fast and for the purpose to get accommodated to such huge speed people try to make life as easier as possible. You do not have to wait the end of the week to go shopping for example as you can easily buy all the things you need from the office or house. You can watch new films, read new books, play interesting games creating your own worlds there and communicate with friends. And all these things are possible to do without leaving house.

On the other hand such way of life brings us to rather sad statistics which shows that people have more and more difficulties while communicating with others with each coming day. We become alone. We dive into the virtual reality where to our thought we can do everything and thus we forget about the real world with people surrounding us. Let’sbereal, aliveandfriendlyagain!

Перевод

 

В настоящее время вы вряд ли найдете человека, который не слышал об Интернете. Он занял прочное место в нашей жизни и нашем сознании. Впервые Интернет был создан для нужд военных. В течение 20 лет Интернет распространился по всему миру. Интернет был назван Великой Сетью не без причины.

В связи с быстрым развитием технологий в настоящее время почти каждая обычная семья имеет доступ к глобальной информации в мире. С помощью только одного щелчка мыши вы можете оказаться в середине глобальных событий. А в связи с большим количеством веб-камер по всему миру у вас также есть возможность путешествовать, не выходя из дома. Все больше и больше человек в настоящее время работают в Интернете. Много людей променяли длинные очереди в магазинах на интернет-магазины, где можно легко купить все, что вы хотите без каких-либо усилий .

Здесь возникает вопрос. Является ли Интернет добром или злом? С одной стороны в нашей жизни удобство приобрело чрезвычайно большое значение. Наша жизнь слишком быстра, и с целью приспособиться к такой огромной скорости люди пытаются сделать жизнь более простой, насколько это возможно. Вы не должны ждать до конца недели, чтобы ходить по магазинам, например, так как вы можете легко купить все , что вам нужно из офиса или дома. Вы можете смотреть новые фильмы, читать новые книги, играть в интересные игры, создавая свои собственные миры и общаться с друзьями. И все эти вещи можно делать, не выходя из дома.

С другой стороны такой образ жизни приводит нас к весьма печальной статистике, которая показывает, что люди имеют все больше и больше трудностей в общении с другими людьми с каждым новым днем. Мы становимся одиноки. Мы погружаемся в виртуальную реальность, где по нашему мнению мы можем делать все, и, таким образом, мы забываем о реальном мире с людьми, окружающими нас. Давайте быть реальными, живыми и доброжелательными снова!

 

      5. Видео

Film! Film! Film!

 

“The Internet addiction”

 

 

  1. The taken off dress.

      Cat's death in the café.

 

  1. The lost child

A horrible crash the man and the worker

   

  1. A fatal injection in the hospital.

Selfi-mania at hospital.

 

  1. Selfi-girl and a horrible crash-accident

The same selfi-girl and big fire.

 

  1. Firemen with Smartphones save many people.

The meeting with chemical equipment.

 

  1. A chemical catastrophe.

A horrible explosion. 
