Колышбекова Гульбаршын Сагындыковна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:не указан
01.02.2016
0
252
1

Открытый урок по казахскому языку на тему : "Домбыра"

 

Сабақтың тақырыбы: Домбыра.Көмекші есімдер.

 

Сабақтың мақсаты:

 

Білімділік:Қазақ халқының арасында кең тараған аспабы  туралы мәлімет беру және көмекші есімдерді қайталау.

 

Дамытушылық:Ой-өрістерін,ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

 

Тәрбиелік: Домбыра қазақ үшін көне асыл зат болғанын оқушыларға жеткізу және оны қадір тұтуға баулу.

 

 

 

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгеру аралас сабақ.

 

Сабақтың формасы: жеке-жеке,топпен.

 

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру және интерактивті тақтаны қолдану.

 

Сабақтың көрнекілігі: Жаңа сөздер, ақпаратты технология

 

                                                                                                           

 

Сабақтың барысы:

 

 

 

1.Ұйымдастыру кезеңі: амандасу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

 

-Шоканның шын аты ? Мухаммедханафия

 

Кабанбайдың шын аты?              Ерасыл 

 

-Абаидың шын  аты? Ибрахим

 

-Тунғыш Казакстанның  гарышкері?   Т Аубакиров 

 

-Казакстаннын тунғыш әншісі? Ә.Қаушаубаев

 

-Қазақ кино студиясы кімнің атында? Ш.Айманов

 

-Турксиб суретінің авторы?   Ә.Қастеев

 

-Тұнғыш суретші?  Ә.Қастеев

 

-Тұнғыш журналистер?  Е.Абылайханов

 

                                              Д.Сұлтнғазин

 

-«Азия кітібанің» авторы? О.Сулейменов

 

-«Ұлы кітабінің» автор?  Әл-Фараби

 

-Құрманғазының шәкірті? Д.Нурпейсова

 

-Ғылыми академияның тұнғыш президенті? Қ.Сәтбаев

 

-Ұлы жүздін биі?  Төле би

 

-Абылай кім?   Хан

 

Жазушы батыр? Б.Момышұлы

 

-Ұлы Отан соғысының батыр қыздары? Әлия,Мәншүк

 

-Ұлы Отан соғысының ұшқышы? Т.Бегельдинов

 

-Екінші Аристотель?  Әл-Фараби

 

Қазақ,қырғыз халықтарын зерттеген ғалым? Ш.Уалиханов

 

-Күнпарақ неше күннен тұрады?  365 күн

 

-Наурыз мейрамының ең басты тағамы? Наурыз көже

 

Сидней олимпиадасының чемпионы? Б.Сатарханов

 

Ж.Жабаев өмір сүрген жыл? 1846-1945

 

Бейнелеу өнерінің негізгі салушысы кім?  Ә.Кастеев

 

2.Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырмасын тексеру.

 

Үйге берілген тапсырма

 

1. Бата.Батаны кімдер береді.

 

2.Батаның түрлері.

 

 

 

3.Жаңа сабақ:Дәптерлерімізді ашып ,бүгінгі күнді жазып алайық.

 

Ал оқушылар сабағымызды бастамас бұрын сіздерге жақсы көңіл күй тілеймін.

 

Жаңа сабағымыздың тақырыбын сөзжұмбақ арқылы ашайық.

 

                                 1

                                2

Д

и

н

а

 

 

3

О

т

а

н

р

ә

М

і

з

 

 

 

Б

о

к

с

ш

ы

4

ұ

л

Ы

5

             6

п

Р

е

з

и

д

е

н

т

                               7

А

с

т

а

н

а

 

 

 

 

Сөзжұмбақ сұрақтары:

 

1.Құрманғазы домбырасын кімге сыйлады? (Дина)

 

2.Атамекен сөзінің синонимі-  (Отан)

 

3.4 маусымда қандай мереке тойланады? (Рәміздер)

 

4.Жақсылық Үшкемпіров кім? (Боксшы)

 

5.Абай Құнанбаев қандай ақын? (Ұлы)

 

6. 1 желтоқсанда қандай мереке аталып өтті? (президент)

 

7.Жас қала? (Астана)

 

 

 

Міне оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болды? Иә, Домбыра.

 

 

 

Сабақтың мақсаттары:слайд

 

 

 

4.Дәптермен жұмыс: Дәптерлерімізге сабақтың тақырыбы «Домбыра» және грамматикалық тақырыбымыз көмекші есімдер.

 

 

 

5.Грамматиканы қайталау:Алдымен көмекші есімдерді қайталап алайық.

 

Слайд.

 

Көмекші есімдер тіркескен сөз ілік септігінде тұрады.

 

Көмекші есімдер: іші,сырты,үсті,асты,алды,арты,жаны,қасы,маңайы.

 

Көмекші есімдер: ілік септіктегі сөзбен тіркесіп,орын жайды білдіреді.

 

Мысалы:Үйдің іші жарық еді.Үйдің сырты көк түске боялды.Үйдің асты кең қойма еді.Үйдің алды түрлі ағаштар өскен бау болатын. 

 

Енді жаңа сабағымыздың тақырыбына көшейік.

 

 

 

6.Мұғалімнің кіріспесі:Домбыра –қазақ халқының арасында кең тараған аспап түрі. Домбыраның түрлері көп.Домбыра ата-бабамыздан қалған мұра.Оны қазақ әрқашан құрметтеп, қымбат зат ретінде сақтаған.

 

 

 

7.Жаңа сөздермен танысып шығайық.Дәптерлерімізге жаңа сөздерді жазып аламыз.

 

Қос ішекті- двухструнный

 

Тиек-деревянная подставка под струны

 

Қарағай- сосна

 

Аймақ-територия

 

Самырсын-кедр

 

Пернелер-струны

 

Сезім-чувства

 

А. Аударамыз

 

Б.тән дыбыстарын табу.

 

В.сөйлем құрастырамыз. Жақсы сөйлемді тақтаға жазамыз.

 

 

 

8.Осы жаңа сөздерді қолдана отыра мәтінді аударамыз.

 

Мәтінмен жұмыс.Мәтінді оқушылар тізбектеп оқиды,аударады.

 

 

 

Мәтін-«Қасиет
