Нургалиева Надежда Михайловна
Должность:Преподаватель казахского языка и литературы
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Восточно-Казахстанская область
16.11.2014
0
532
0

Сабақтан соң сабақ «Адамның жеке қасиеті»

v  Сабақтың мақсаты:

1Қазақ тілі сабағында топ жұмыс түрлерін ұйымдастыру жүйесімен тындаушыларды таныстыру.

 2.Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдермен таныстыру

3.Тыңдаушыларды берілген әдіс-тәсілдерді қолдануға үйрету.

 Сабақтын түрі: Сабақтан соң сабақ.

Сабақтын әдісі:  ой қозғау,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ізденіс,топпен жұмыс,жеке жұмыс.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, интерактивтік тақта  ,постер,стикерлер.кестелер, презентация ,дайын мәтіндер ,интерактивті әдіс –тәсілдерді қолдану үшін арналған  нұскаулар.            

Сабақ    құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

-Амандасу

Қайырлы күн әріптестер!Бүгін бізде сіздермен кезекті өтілетін қазақ тілі сабағы.

2.Психологиялық көніл-күй тұғызу және бір- біріне мадақтау сөздерін айту.

Сабақты бастау үшін менсіздерді шеңбер құрап тұруларыңызды сұраймын.     

Сағат тілі бойынша  бір - біріңізге мадақтау сөздерін айтуларыңыз керек.      Менен бастайық.

-сіз бүгін көнілдісіз!( тыңдаушылар бір-біріне мадақтау сөздерін айтып тұрады.)

-Бір-бірлеріңізге мадақтау айтқаннан кейін көніл-күйлеріңіз көтеріліп қолған шығар деп ойлаймын .

Ал енді орындарымызға отырайық.Кімде сары фишка –сол он жақта тұрған үстелге отырады, кімді қызыл фишка сол сол жаққа отырыңыздар.Түсінген шығарсыздар ,бүгін біз топпен жұмыс істейміз.(тыңдаушылар екі топқа бөлініп отырады)

2.Топпен жұмыс.

-Қазір сендердің үстелдің үстінде ақ беттер жатыр, сендер оны алып ,өз тегінижазып ,өз алақандарыңыздың суретін салып,оны көршілеріңізге беріңіздер. Осы алақандарға сіз осы көршілеріңіздің бойынан байқаған жеке сапасын жазуларыңыз керек.

( тыңдаушылар өз алакандыңыздың суретін салып,көршілерге береді,кейін олар жазып болғанда сол суретті қайтарады)

-Осы жазылғандардың ішінде өзіңіз аңғармаған қасиет бар ма?  (тыңдаушылар менің қойған сұрақтарға жауап береді)                                                                                                                                                                     -Көрдіңіздер ме, біз әліде өзіміз туралы  көп нәрсені біле бермейміз!

3.Жаңа сабаққа зейін аударту.

Қазір    мен 3 «а»   сыныбының   орындауындағы    мысалды    тамашалауды   ұсынамын.Соны көре отырып ,бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтауларыңыз қажет!

(тыңдаушылар  не туралы ертегі болғанын айтып ,сабақтын тақырыбын анықтайды)

4.Постермен жұмыс.

-Осы постерге екі жлдастық қасиеттерін бейнелеңіздер. Алдымен бұл жұмыстарды қай керекті бағалайтынымызды анықтап алайық.

*Қалай көрсетесіз

*Мазмұны қазақ тілінде айту керек

*Мағынасы толық болсын

(Тыңдаушылар топпен   жұмыс   істеп   постерге сурет салады.Әр топқа   қорғауына 5 минут уақыт беріледі)

5.Топтың жұмысын бағалау. « Көрші» әдісі.

(Бір тыңдаушы топқа қалады, ал қалғаны көрші топқа қонаққа барады. Қалған өз тобында тыңдаушы қонақтарға  өз топтың  постерді қорғайды. Келген   қонақтар   өзара бағалап,тілектерін айтады.(Бағалау 2 жұлдызша және 1 тілек.)

6.Қорытындылау.-Біз сіздермен ойлер –Вен диаграммасы бойынша жұмыс істейік.Кері байланыс ,тақтаға стикерді жапсырамыз.( тыңдаушылар сабаққа баға береді)  Сабақтың мақсаты:

1Қазақ тілі сабағында топ жұмыс түрлерін ұйымдастыру жүйесімен тындаушыларды таныстыру.

 2.Жұмыс барысында қолданылатын әдіс-тәсілдермен таныстыру

3.Тыңдаушыларды берілген әдіс-тәсілдерді қолдануға үйрету.

 Сабақтын түрі: Сабақтан соң сабақ.

Сабақтын әдісі:  ой қозғау,сұрақ-жауап,әңгімелеу,ізденіс,топпен жұмыс,жеке жұмыс.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, интерактивтік тақта  ,постер,стикерлер.кестелер, презентация ,дайын мәтіндер ,интерактивті әдіс –тәсілдерді қолдану үшін арналған  нұскаулар.            

Сабақ    құрылымы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

-Амандасу

Қайырлы күн әріптестер!Бүгін бізде сіздермен кезекті өтілетін қазақ тілі сабағы.

2.Психологиялық көніл-күй тұғызу және бір- біріне мадақтау сөздерін айту.

Сабақты бастау үшін менсіздерді шеңбер құрап тұруларыңызды сұраймын.     

Сағат тілі бойынша  бір - біріңізге мадақтау сөздерін айтуларыңыз керек.      Менен бастайық.

-сіз бүгін көнілдісіз!( тыңдаушылар бір-біріне мадақтау сөздерін айтып тұрады.)

-Бір-бірлеріңізге мадақтау айтқаннан кейін көніл-күйлеріңіз көтеріліп қолған шығар деп ойлаймын .

Ал енді орындарымызға отырайық.Кімде сары фишка –сол он жақта тұрған үстелге отырады, кімді қызыл фишка сол сол жаққа отырыңыздар.Түсінген шығарсыздар ,бүгін біз топпен жұмыс істейміз.(тыңдаушылар екі топқа бөлініп отырады)

2.Топпен жұмыс.

-Қазір сендердің үстелдің үстінде ақ беттер жатыр, сендер оны алып ,өз тегінижазып ,өз алақандарыңыздың суретін салып,оны көршілеріңізге беріңіздер. Осы алақандарға сіз осы көршілеріңіздің бойынан байқаған жеке сапасын жазуларыңыз керек.

( тыңдаушылар өз алакандыңыздың суретін салып,көршілерге береді,кейін олар жазып болғанда сол суретті қайтарады)

-Осы жазылғандардың ішінде өзіңіз аңғармаған қасиет бар ма?  (тыңдаушылар менің қойған сұрақтарға жауап береді)                                                                                                                                                                     -Көрдіңіздер ме, біз әліде өзіміз туралы  көп нәрсені біле бермейміз!

3.Жаңа сабаққа зейін аударту.

Қазір    мен 3 «а»   сыныбының   орындауындағы    мысалды    тамашалауды   ұсынамын.Соны көре отырып ,бүгінгі сабақтын тақырыбын анықтауларыңыз қажет!

(тыңдаушылар  не туралы ертегі болғанын айтып ,сабақтын тақырыбын анықтайды)

4.Постермен жұмыс.

-Осы постерге екі жлдастық қасиеттерін бейнелеңіздер. Алдымен бұл жұмыстарды қай керекті бағалайтынымызды анықтап алайық.

*Қалай көрсетесіз

*Мазмұны қазақ тілінде айту керек

*Мағынасы толық болсын

(Тыңдаушылар топпен   жұмыс   істеп   постерге сурет салады.Әр топқа   қорғауына 5 минут уақыт беріледі)

5.Топтың жұмысын бағалау. « Көрші» әдісі.

(Бір тыңдаушы топқа қалады, ал қалғаны көрші топқа қонаққа барады. Қалған өз тобында тыңдаушы қонақтарға  өз топтың  постерді қорғайды. Келген   қонақтар   өзара бағалап,тілектерін айтады.(Бағалау 2 жұлдызша және 1 тілек.)

6.Қорытындылау.-Біз сіздермен ойлер –Вен диаграммасы бойынша жұмыс істейік.Кері байланыс ,тақтаға стикерді жапсырамыз.( тыңдаушылар сабаққа баға береді)

Сабақтан соң сабақ  «Адамның жеке қасиеті» Сабақтан соң сабақ  «Адамның жеке қасиеті» Сабақтан соң сабақ  «Адамның жеке қасиеті»