Дідух Ольга Костянтинівна
Должность:вчитель-логопед
Группа:Посетители
Страна:Україна
Регион:Запорізька
21.10.2014
0
1589
1

Нестандартні прийоми розвитку зв'язного мовлення у школярів.

Нестандартні прийоми розвитку мовлення дітей шкільного віку.

Підготувала: вчитель-логопед Дідух О. К

КЗ “Молочанська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат” ЗОР

Логопед – це професія творча. Кожен практикуючий фахівець намагається використати у своїй роботі усі способи та методи для досягнення позитивних результатів. Іноді сама дитина чи ситуація підказує нестандартні ідеї  та їх застосування  у логопедичній практиці.

Вашій увазі пропонуються ігри та посібники, які за своєю суттю не є логопедичними, однак, фантазія логопеда та бажання найшвидшого коригування мовленнєвого порушення  підказали, як ефективно їх можна застосувати у нашій роботі.

Артикуляційні вправи

Тепер в нашій школі робити артикуляційні вправи досить легко та цікаво за допомогою “Чарівного кубика”. Діти з радістю кидають кубик та чекають, яку ж вправу будемо робити.

Ігри на розвиток пам'яті та розвитку мовлення.

Зовсім недавно мені прийшла цікава ідея як можна автоматизувати  звуки в словах. Для цього не потрібно ніяких додаткових матеріалів, а тільки пальчики, які і допоможуть говорити. Я називаю дитині на кожен пальчик по слову, задача учня запам'ятати ці слова і, коли я доторкнуся до пальчика назвати слово, сказати його значення, а потім і скласти речення з цим словом, ще його намалювати і можна далі ускладнювати.  В результаті учень знає мінімум 10 слів, правильно їх вимовляє, збагачує свій словарний запас та все це в ігровій нестандартній формі.

Шнурівка.

Вже ні для кого не секрет, що розвиток мілкої моторики пальчиків дуже добре впливає на мовленнєвий розвиток.

Самостійно складаємо розповіді за лексичною темою за допомогою фланелографа. А ще дітям подобається заняття-спектакль, де кожен може придумати свою казку лише одягнувши на пальчики ляльку.

Масажні кульки

Відомо, що дивовижні результати дає масаж долонь рук за допомогою кульок Су-Джок. За корекційною дією та оздоровчим впливом аналогами можуть бути гумові кульки з шипами, пружинки, прищепки,  плоди каштанів, грецького горіха, шестигранний олівець тощо. Такий масаж  активізує мозок,  розвиває  міжкульову взаємодію, іннервацію  мовнорухових аналізаторів, сприяє розвитку мовлення,уваги,  пам’яті, образного та абстрактного  мислення, оптико-просторового сприйняття та дрібної  моторики рук, що так необхідно для успішного навчання у школі.

Основна мета застосування цих предметів – самомасаж долонь рук. Усі рухи супроводжуються віршиками. Крім того, іграм із масажними предметами можна додати завдання для розвитку зв'язного мовлення.
 Наприклад:
 1)Прокочуй кульки по пальчиках і називай слово (із вказаним звуком);
2) Прокати кульку стільки разів, скільки у слові (називає педагог) складів.
3) Стискай кульку та придумуй слово-ознаку (слово-дію і т.і.).

Прищепки, скріпки

Досить поширеним у логопедичній практиці є спосіб застосування прищепок для білизни. Під час занять вони перетворюються у різних тварин, птахів, тим самим допомагаючи розвивати дрібну моторику учнів, закріплювати сенсорні навички, просторові уявлення, комунікативну функцію мовлення.

Крім основної функції  - розвиток дрібної моторики пальців рук, прищепки та скріпки можна застосовувати у вихованні навичок звукового аналізу та синтезу (н-д, прищепи стільки прищепок (скріпок), скільки звуків у слові, або: відчепи ті прищепки, які посідають місце голосних звуків); активізації словника, закріпленні граматичних категорій, складоподілі (розташування прищепок, скріпок відповідно до складів у слові) та ін.

Макаронні вироби

Цікавими для дітей є ігри з макаронними виробами, пофарбованими в яскраві кольори. Фантазії для застосування цього “харчового конструктора” немає меж:

Нанизування на мотузку із додаванням розумового завдання (н-д, нанизай стільки кружечків, скільки звуків у слові, на кожне кільце називай слово із заданим звуком і т.д.);

1.     Викладання фігур за зразком.

2.     Сортування виробів за кольором, формою, розміром.

3.     Звуковий аналіз слова (використовуючи кольорову гаму).

4.     Викладання фігур у площині за інструкцією педагога чи схемою.

Кришки-фішки, ґудзики

Як відомо, дітям завжди подобається гратися тими предметами, що зовсім не пристосовані для гри, якими є кришки від пластмасових пляшок і ґудзики. А чому б і не змінити функціональність побутових предметів і не надати їм нового значення  у світі гри. Ми, вчителі-логопеди, значно розширили їх застосування на своїх заняттях: з ґудзиків та кришечок діти викладають звукові моделі слів, самі слова, предметні малюнки, закріплюють вимову звука, граматичні категорії, диференціюють слова за вербальною інструкцією педагога.

Килимки

Поліфункціональними у використанні є килимки. Вони можуть бути спеціально виготовленими або виготовлятися дітьми за конкретною інструкцією логопеда.

Килимки застосовують для автоматизації та диференціації звуків, для збагачення та актуалізації словника, для закріплення букв, навичок читання, складання речень.

Дітям подобаються килимки через групову форму гри, що стимулює їх активність.

А ще одне з улюблених занять для дітей є “Чарівний мішечок ”
Учні по черзі достають з мішечка предмет та відповідають на ряд поставлених запитань:
Що це?
 Де використовується?
А чи в тебе є таке?
В кого ти ще це бачив?
Що з нього можна зробити, на твій погляд?

Отже,як бачимо, для логопедичної корекції немає обмежень у виборі дидактичного матеріалу – ним може бути будь-який побутовий предмет або вже відпрацьована річ, спеціально створена логопедична гра або прикраса інтер'єру. Діти з великою цікавістю очікують від педагога нестандартних ідей із стандартними предметами.

ВИСНОВОК: Логопедичні придумки мають підпорядковуватися єдиній меті – позбавлення у дітей недоліків усного та писемного мовлення та розвитку зв'язного мовлення.

 

 

Комментарии пользователей /0/
Комментариев нет...
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наши услугиМы в соц. сетях

    Персональные сообщения