Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Украина
Регион:Харьков
10.05.2013
0
1056
0

«Батьківська любов і виховання»

«Батьківська любов і виховання»

Цілі:

розширення уявлень батьків про значущість емоційної складової дитячо-батьківських відносин;

підвищення батьківської компетентності і усвідомленості емоційних впливів з боку дорослих;

профілактика порушень дитячо-батьківських взаємин.

 Необхідні матеріали:

 Відеозапис дитячих інтерв'ю;

Слайди з результатами анкетування дітей;

Дитячі малюнки «Щасливий день моєї родини»;

Папір;

Фломастери;

Музичний супровід. Інструментальна музика.

 План:

 Привітання. Повідомлення теми і цілей зустрічі.

Емоційна індукція.

Групова дискусія «У яких проявах любові особливо потребують наші діти».

Перегляд відеосюжетів.

Інформація ведучого «Можливості прояви батьківської любові».

Афішування.

Обмін враженнями.

 Хід зустрічі

 1. Привітання. Повідомлення теми і цілей зустрічі

 Учасникам та батькам пропонується вільно зайняти місця в групах.

 - Тема сьогоднішньої зустрічі «Батьківська любов і виховання». Мабуть, вибір подібної тематики не пов'язаний безпосередньо з гостротою проблеми у вашому класі, більше того, ми щиро переконані в тому, що кожен з нас щиро любить своїх дітей і володіє достатньою компетентністю в питаннях виховання. Швидше за все, вибір теми обумовлений бажанням обговорити разом з вами ті форми прояву батьківської любові та уваги, які здаються найбільш значущими для наших дітей, тим більше, що в нашій стрімкої матеріалізованої житті є дуже мало моментів для того, щоб зупинитися і трохи розмишляйте про свою батьківської позиції.

 - За поведінковими проблемами, особливостями дитячих взаємин, навіть шкільними труднощами можна побачити проблеми сім'ї. Дітей, яких люблять щиро і безумовно можна дуже легко побачити в дитячому колективі ...

 - Адже сім'я є першоджерелом і зразком формування міжособистісних відносин дитини, а мама і тато - зразки для наслідування. Не існує іншого такого інституту, крім інституту сім'ї, так точно предопределяющего закономірності формування майбутньої людини. Істотно, що проблеми дитини неможливо вирішувати і розглядати тільки як шкільні або поведінкові, маленька людина залежимо від ситуації та оточення, в яких знаходиться щира зацікавленість дорослих - батьків, педагогів в кожен момент його життя.

2. Емоційна індукція

 - Ми пропонуємо вам звернутися до своїх дитячих спогадів. Вам 7, 8 або більше років, ви зовсім юні, безтурботні, нескінченно щасливі. Поруч з вами дорослі, які дбають про вас. Згадайте, які прояви батьківської любові робили вас особливо щасливими. Може бути, це будуть короткі епізоди або найдрібніші деталі, але саме в такі моменти ви розуміли, що вас люблять, про вас піклуються. Намалюйте, напишіть ваші думки.

 Грає музика. Батьки малюють або записують.

3. Групова дискусія, «У яких проявах любові особливо потребують наші діти»

 - Можливість долучитися до власного дитячого досвіду допомагає інакше поглянути на взаємини з нашими власними дітьми.

 - Цілком очевидно, що як раніше наші батьки, тепер уже ми, задаємо своїм дітям модель емоційних відносин між дорослими і дітьми, яка з якимись змінами в майбутньому буде реалізована в сім'ях наших дітей. Одночасно, вже сьогодні ми навчаємо наших дітей виявляти свої почуття по відношенню до нас.

 - Діти розмірковували на тему, і ось які варіанти відповідей вони висловлювали (батькам пропонується познайомитися з варіантами дитячих відповідей (опитування проводилося заздалегідь), як ми проявляємо свою любов до батьків .... і як батьки виявляють свою любов до нас - дітям ...) Завершенням груповий дискусії є знайомство з реальними дитячими міркуваннями з приводу прояву батьківської любові. На даному етапі батьки можуть порівняти свої роздуми і реальні уявлення та очікування дітей.

4. Перегляд відеосюжету

 Далі батькам пропонується подивитися дитячі інтерв'ю на тему: «Батьківська любов. У яких проявах батьківської любові ми особливо потребуємо і коли ... ». Батьки мають можливість почути міркування своїх дітей по темі.

 - Хотілося б вам розповісти про роль кожного з батьків у вихованні дитини. Чи замислюємося ми, ким для дитини виступають батьки. (Слайд) Кажуть, мати вчить дитину жити в будинку, батько допомагає йому вийти у світ, іншими словами, мати відповідальна за емоційні прихильності, а батько за емоційну незалежність. Батьки привчають дітей до статевих ролям, підкріплюючи розвиток жіночності у своїх дочок і мужності - у синів. Величезний вплив на розвиток у дитини соціального відчуття надають відносини між матір'ю і батьком, тому що родина являє собою первинну групу, в якій здійснюється інтимний контакт не тільки дітей і батьків, а й дітей різних віків між собою.

 У сім'ї діти поступово долучаються до складного світу дорослих. Наприклад, вихованці дитячих будинків відстають в деяких аспектах від дітей того ж віку, які виховуються в сім'ї. На думку психолога і філософа І.С. Кона, причина криється в тому, що вони практично ізольовані від відвертих розмов з дорослими і це ускладнює їх ознайомлення з деякими сторонами життя: відносини між дорослими на роботі, ціна грошей і т.д. Батьківські почуття і турбота про дітей - природні людські почуття, які збагачують людину як особистість.

5. Інформація ведучого про можливості прояву батьківської любові

 Що ж важливо для повноцінних дитячо-батьківських взаємин

 Безумовна любов, любов беззастережна, здатна виявлятися у всіх щирих взаєминах. Безумовна любов - це любов, яка не залежить ні від чого:

 зовнішності (наприклад, немовля з корсетом);

здібностей, недоліків (порівняння кількості дітей з пониженими здібностями і нормативних дітей залежно від емоційного клімату сімей);

наших очікувань у майбутньому;

від його сьогоднішнього поведінки.

 Здатність любити і потреба бути коханим є у кожної людини і дуже важливо не дати згаснути цієї здатності, а навпаки дозволити їй вирости і розвиватися. У кожного з нас є емоційний резервуар, який поповнюється емоціями і почуттями, одержуваними від наших близьких. Цей резервуар поповнюється в міру того, як ми отримуємо підтвердження любові і турботи. Цей резервуар забезпечує нам емоційний комфорт, стабільність, почуття захищеності і впевненості. Перше враження про світ дитина отримує через емоції. Саме це є платформою для майбутнього розвитку.

 Далі дитина постійно ставить запитання: «Ви любите мене?» ». Якщо ми любимо дитину умовно, він відчуває, що відповідь на це питання позитивний, якщо ми любимо його умовно, то він втрачає впевненість у собі, стає тривожним і напруженим. Саме через нашу поведінку дитина відчуває нашу любов до себе, він не тільки чує, що ми говоримо, а й відчуває, як ми говоримо, а головне, що ми робимо. Які ж способи вираження батьківської любові найбільш необхідні моїй дитині?

 Контакт очей

 У яких ситуаціях ми найчастіше дивимося в очі своїй дитині? Наприклад, ми дивимося з любов'ю і ніжністю на свого дитини тоді, коли він особливо гарний і дисциплінований. У таких ситуаціях дитина обгрунтовано сприймає нашу любов як обумовлену. Уважніше всього слухає нас дитина, коли ми дивимося йому в очі. Але, на жаль, ми виразно дивимося лише в ті моменти, коли критикуємо, повчаємо, дорікає, лаємо («ну-ка подивися мені в очі, що ти ще накоїв»). У такі моменти ми навряд чи можемо переконати дитину в нашій безумовної любові.

 Ще жахливіше звичка в покарання не дивитися на свою дитину («бачити тебе не хочу»). Це теж приклад обумовленої любові. Контакт очей - це можливість проявити теплі почуття один до одного. Немовлята, позбавлені люблячого погляду матері частіше хворіють, гірше розвиваються.

 Тривожні, невпевнені діти найбільше потребують того, щоб з ними налагоджували контакт на будь-якому рівні, у тому числі і контакт очей. Ласкавий погляд. Дотик здатні зменшити рівень тривожності. Передана поглядом інформація може відбитися в свідомості дитини, ніж сказані слова. Навіть якщо ви вдаєтеся до якого-небудь покаранню, у ваших очах має бути любов, а не злоба. Якщо потреби в контакті очей задоволені, то дитина привабливий, він не відвертає голову убік при контакті з людьми, з такими дітьми хочеться спілкуватися.

 Фізичний контакт

 - Коли між нами і нашими дітьми відбувається фізичний контакт? Фізичний контакт - це ще один спосіб наповнити емоційний резервуар дитини (насправді ми не можемо дозволити собі тривалий контакт очей, дотику по відношенню до всіх людей, але якщо ми це робимо, то це є підтвердження наших особливих почуттів, нашої любові і прихильності) .

 - У якому віці потреба у фізичному контакті особливо велика? Дитина будь-якого віку потребує фізичному контакті зі своїми батьками. Особливо важливо, що в періоди, коли ваша дитина буде зважувати своє прагнення відмовитися від дорослих авторитетів і прихильність до батьків, його спогади чітко намалює йому картинку батьківської ласки і любові, пережиту ним раніше. Чим більше зворушлива емоційна пам'ять про дитинство у підлітка, тим більш впевнено він буде протистояти натиску підліткового періоду.

 - Зверніть увагу на малюнки ваших дітей. Червоним олівцем діти зафарбували ті ділянки тіла, до яких ви найчастіше торкаєтеся, синім - ті, до яких рідко торкаєтеся.

 Пильна увага

 Пильна увага вимагає часу і проявляється в тому, що ви готові вислухати дитину наодинці, стільки часу, скільки необхідно вашій дитині. Досить часто виникають ситуації, коли дитині необхідно пильну увагу, але саме в цю хвилину ви найменше розташовані його слухати. Пильна увага припускає можливість повністю зосередитися на дитині, не відволікаючись ні на які дрібниці, так, щоб наша дитина не сумнівався у нашій повної беззастережної любові до нього. У такі моменти дитина повинна відчути, що він єдиний у своєму роді, що він особливий.

 Типова трудність сучасних батьків - брак часу, в тому числі для прояву пильної уваги. Важливо усвідомити, що є першорядним у вашому житті. Якщо ми проявляємо пильну увагу вже до маленької дитини, то він набуває здатність і потреба ділиться з дорослим своїми переживаннями, робить це природно навіть переживаючи кризові періоди у своєму житті. До речі про матеріальні цінності та їх значимості в прояві нашого кохання.

 Безсумнівно, дитина в тій чи іншій мірі потребує у всьому тому, що він намагається у нас попросити. Але, чим більше дефіцит дитини в батьківській любові, тим більше його прагнення отримувати матеріальні «замінники любові», - ваші подарунки та покупки, це насамперед відкуп від любові. Для дитини це буквально: я буду впевнений, що батьки люблять мене, якщо вони мені куплять ... З часом дитина втрачає потребу в інших цінностях і, навіть ставши дорослим, будуючи відносини з іншими людьми вибирає як провідні помилкові цінності (гроші, матеріальні цінності та т . п.)

6. Афішування

 - Напевно, дуже точним підтвердженням сімейного благополуччя та любові є здатність дитини легко згадати найщасливіші моменти сімейного життя. У нас на дошці цілий альбом щасливих сімейних днів. Підійдіть і знайдіть «фотографії» вашої родини.

 Учасники розглядають дитячі малюнки на дошці. Ведучий просить їх спробувати знайти малюнок своєї дитини, який зобразив щасливе сімейне «фотографію». Після того як кожен батько вибрав малюнок, ведучий називає відповідно номери тих «фотографій», які дійсно необхідно було вибрати. При розбіжності батьки обмінюються малюнками.

7. Обмін враженнями

 - Отже, мета нашого заняття з вами показати, що благополуччя вашої дитини залежить від емоційних відносин у вашій родині. Ваша дитина буде почувати себе впевнено, твердо, без проблем контактувати з оточуючими, буде успішним у навчанні лише тоді, коли він буде почувати себе в сім'ї потрібним і улюбленим, коли ви його будете розуміти і приділяти йому належну увагу дотримуючи всі канони сім'ї.

 Учасникам пропонується вільно висловлюватися з приводу виниклих вражень разом досвіду, який вони придбали в процесі спілкування.

 Для підготовки до даної психологічної майстерні була використана наступна література:

 А. Джон «Ландшафт дитячої душі»

К. Росс «Як насправді любити дітей»

А. Співаковська «Психотерапія: гра, сім'я, дитинство»

Г. Хоментаускас «Сім'я очима дитини»

А. Баркан «Практична психологія для батьків або як навчитися розуміти свою дитину».

Комментарии пользователей /0/
Комментариев нет...
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наши услугиМы в соц. сетях

    Персональные сообщения