Редактор
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Россия
Регион:Москва
14.11.2016
0
53
0

Мектеп тірегі – ұстаз

Жиренбаева Улжалгас Серикбаевна
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
З.Космодемьянская атындағы №23 мектеп-лицей
Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан облысы,Шымкент қаласы

Сабақтың мақсаттары

Ұстаз мамандығын толық таныстыру,ұстаз бен анаға тән қасиеттерді салыстыру.Ұстазға тілек жазу арқылы шығармашылыққа баулу.

 

Күтілетін нәтиже

Топтық жұмысқа дағдыланады,  тыңдайды, жазады,еске түсіреді, есте сақтайды, ойлайды,қорғайды.Ұстаз мамандығымен толық танысып, біледі.

Қолданылатын ресурстар

«Қазақ тілі» оқулық автор-Т.Артыкова, М.Б.Боранбай

Дидактикалық материал: тірек сызба, түрлі-түсті парқтар, маркер, флипчарт,стикер  кеспе қағаз,ашық хат.

 

Бағалау  критерийлері

Дескрипторлар

Синонимдерге сөйлем құру.

 

Өлеңмен жұмыс.

 

 

Сұрақ дайындау.

 

Венн диаграммасын толтыру.

-         Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтады – 1 ұпай.

-         Өлеңді мәнерлеп оқыды – 1 ұпай.

-         Тірек сызбаны керекті сөздермен толықтырды – 1 ұпай.

-         Сөйлемге  сәйкес сұрақ құрастырды – 1 ұпай.

 

-         Ұстаз бен ананы салыстыра білді – 1 ұпай.

 

-         Постердің эстетикасы сын көтереді -1ұпай.

 

Алдыңғы оқу

5 мин

«Мені не қоршайды»  сұрағына жауап ретінде әр топқа үш тұжырым жазылған кеспелер беріледі. Қате тұжырымды тауып, түсініктеме береді.

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқытудың стратегиялары мен әдістері

Сабақтың басы

 

3 мин

Жағымды ахуал туғызу. Түрлі-түсті қағаздардан адамнын бейнесін  жасату. Оның ішіне өз атын және көңіл-күйін  бейнелейтін сөз жазу. Жасаған адам бейнесін тақтадағы «Сурет галереясына»  жабыстырады.  Таңдап алған түстеріне қарай 3  топқа бөлінеді.

Сурет галереясы

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

8 мин

 

 

4 мин

 

 

15 мин

 

 

 

 

Миға шабуыл. «Веер»  әдісі арқылы «Ұстаз» сөзіне анықтама жазады. А4 парағына  топ мүшелері бір сөйлемнен тұратын пікір жазады, бүктеп, келесі  оқушыға береді. Ең соңында  веерді ашып барлық  сөйлемдерді оқып шығады.

Айтылым.1-тапсырма. Берілген синонимдік қатарларды оқып, ауызша сөйлем құрау.

Жазылым.«Оқы, тап,жаз». 2-тапсырмадағы өлеңді мәнерлеп оқып, тірек сызбаны толтырып жазады.

Оқылым.Айтылым.Түрткі болу сұрақтары.

4-тапсырма. Берілген сөйлемдерге  түрткі болу сұрақтарын дайындайды.

Постермен жұмыс. Ұстаз бен ананы салыстыра отырып Венн диаграммасын толтырады, қорғайды.

Миға шабуыл

 

«Веер» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Венн диаграммасы

Сабақтың соңы

3 мин

Жазылым.Оқушыларға  таза ашық хаттарды тарату. Олар ашық хатты ұстаздарына деген тілекпен толтырады.

 

 

 

Кері байланыс

 

2 мин

«Кубизм» әдісі арқылы   кері байланыс жасау.

Мен  бүгін кімге көмектестім?

Маған сабақта не қиын болды?

Сабақта  не ұнады?

Бүгінгі сабақтан нені білдім?

Бүгінгі сабақтан есімде қалған тірек  сөздер

Келесі сабаққа менің айтар ұсынысым

Кубизм

Бағалау

Оқушыларды бағалау парақшасымен бағалаймын.

Бағалау шәкілі:

«5» - 6 ұпай

«4» 4-5 ұпай

«3»- 3 ұпай

 

 

Үйге тапсырма

«Үйреттіңіз мұғалім...»  өлеңін жаттау.

 

 

 
