Алибекова Айжан Ахановна
Должность:не указана
Группа:Посетители
Страна:Казахстан
Регион:Северо Казахстанская область
11.11.2016
0
47
0

Разработка урока 9 классе по теме Ахмет Байтурынов

Лексикалық тақырыбы:  Ұстаз.Ыбырай Алтынсарин - ағартушы педагог.

Грамматикалық тақырыбы: Құрмалас сөйлемді, фонетикадан өткенді  қайталау.

Сабақтың мақсаты: Ыбырай Алтынсариннің  шығармашылығымен таныстыра  отырып, ауызекі сөйлеу, сыни тұрғыдан  ойлай білуге  үйрету.

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: топқа бөлу, «Ментальды карта» әдісі, талдау – жинақтау әдісі, диалогтық әдіс.

Түйінді идеялары: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалану арқылы оқушылардың топпен жұмыс істеу, сыни тұрғыдан ойлау, өз бетімен жұмыс істей білу, іздене білу дағдылары артады. Әр түрлі деңгейдегі оқушылардың бірлескен жұмысы қосымша мүмкіндітктер туғызады (жоғары деңгейлі оқушылар төмен деңгейлі оқушыларды үйрету арқылы, төмен деңгейлі оқушылар жоғары деңгейлі оқушыдан үйрену арқылы дамиды). Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту, оқыту үшін бағалауды пайдалану оқушылардың оқуға деген қызығушылықтарын оятады, ынтасын арттырады. Өзін-өзі реттеу талантты оқушыларға жол ашады.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, «СИНКВЕЙН» әдісі, «Білемін, білгім келеді, білдім» әдісі, өзіндік жұмыс

Көрнекілігі:  үнтаспа, ноубук, стикерлер, А-4 парақтары, тақта, бор.

Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті

 

 

Сабақтың барысы:

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурстар

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу. Шағын топқа бөлу үшін өлеңдерінің тармақтары  ұсынылады.

 Топ ережесін құрастыру.

Құрастырған өлең бойынша

5 оқушыдан 2 шағын  топқа бөлінеді. І топ –«Ұстаз»

ІІ топ – «Шәкірт»

 

Кеспе

қағаздары, Ы.Алтынсариннің  өлеңдер жинағы.

 

Үнтаспа

 

 

 

 

 

фотосурет

 Ой қозғау:

Қазір мен үнтаспадан өлең қосамын, мұқият тыңдап, сол өлеңнің мағынасын түсінуге тырысыңдар. Өлең мен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы бірдей. (өлеңмен қоса интерактивті тақтада слайд көрсетіледі, онда Ы.Алтынсарин, А.Байтұрсынов, М.Дулатұлы туралы ұлы ұстаздар туралы мағлұматтар және ұстаздар туралы өлең жолдары беріледі).

— Ал, қанеки, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?

— Дұрыс, ұстаз, мұғалім туралы.

Биыл еліміз Ы.Алтынсариннің туғанына 4 қарашада 175 жыл тойлады.

 

10 мин

Ментальды картаны пайдалану  арқылы ақын-жазушының шығармашылығынан таныстырылым жасайды.

Неге Ыбырайды  ақын-жазушы деп атаймыз?

Қазақ  балаларына неліктен мектеп ашты?

Неге Ыбырайды  алғашқы  педагог деп атаймыз? «Қазақ хрестоматиясы» оқулығын кімдерге арнады?

Оқушылар жұпта , топта ойларын ортаға салып пікірлеседі. Әр шағын топтан бір оқушы қорытынды жауапты айтады

 

Ыбырай портреті, ментальды карта.

5  мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

Грамматикалық тапсырма ұсынады.

1-      тапсырма.            Оқушы деңгей

«Ұстаз » тобына: Берілген сөйлем  Ыбырайдың  қай әңгімесіне қатысты? сөйлемдер құрамына қарай қандай сөйлем? Ережесін айту  

А) Әкесі тағаны үш тиынға сатып, кейін оған шие сатып алады.

Ә) Атасы он жасар баласымен далада келе жатып, баласынан сұрайды.          

 «Шәкірт» тобы                           

Таулардан өзен ағар сарқыраған,

             Айнадай сәуле беріп жарқыраған,

             Жел соқса, ыстық соқса бір қалыпта,

Аралап тау мен тасты арқыраған.

Дауыстап оқып, тақырыбын анықтаңыз, асты сызылған сөздерге фонт.талдау.

 

2-тапсырма. Алгоритмдік деңгей.  Кестемен жұмыс. 

Ы.Алтынсариннің шығармашылығы бойынша талдау жүргізу.

 

өлеңдері

әңгімелері

аударма

лары

оқу құралдары

 

 

 

 

 

 

 

Әрқайсысы жеке оқиды, топта  талқылайды, бір оқушы араларынан шығып сөйлемді талдайды.

 

Талантты оқушы әр топқа барып көмектеседі, тексереді.

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар берілген кестені өздері орындау.

оқушылар берілген кестені  жеке, топта  пікір алысып, толтырады.

 

 

 

 

Оқулық,

 үлестірмелі парақтар,

дәптер,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

кестелер, қосымша  әдебиет

 

 

8мин

3-      тапсырма. Эвристикалық  деңгей. «Бақша ағаштары» мәтін мазмұны бойынша сурет салу ұсынылады.  «Бақша ағаштары» әңгімесін  топта оқытып, талдату. Екі түрлі ағаш суретін  мәтін  мазмұны бойынша көрсету.

Әр шағын топ  мүшелері өз ойларын топ ішінде талқылап,  екі  топ, екі ағаштың  өсуін салыстырып, ойларын  ватманға түсіріп, қорғайды

Мәтіннен үзінді,  ватман, маркерлер

 

Оқушылар 2,3 тапсырманы орындағанда талантты оқушыға Тапсырма: А. Байтұрсыновтің «Өзен» өлеңді оқып аударады, оқушыларға әңгімелейді.

Қосымша материал:

2. 1. Қытайдан «Қара Ертіс» деп бастау алады.

2. Қазақстанда Зайсан көліне келіп құяды.

3. Жалпы ұзындығы- 4284 км

4. Қазақстан бойындағы ұзындығы – 1700 км

5. Ресейдің Обь өзеніне қосылады.

6. Солтүстік Мұзды Мұхитқа барып құяды.

7. Аңдары – 15 түрлі

8. Құстары - 174 түрлі

9. Балықтары – 16 түрлі

10.Өзен бойындағы ҚР қалалары: Өскемен, Семей, Павлодар

 

Оқушылар 2,3 тапсырманы орындағанда талантты оқушы  өлеңді аударады, қосымша материалын түсініп , басқаларға таныстырады.

 

 

 

 

 

 

 

-берілген мәліметімен танысып, қалғандарына айталды

«Өзен» өлеңі,

 

 

 

 

 

 

 

қосымша мәліметі.

 

7 мин

 

 

4- тапсырма: Шығармашылық деңгей.  1)Берілген  орысша эссені қазақ тіліне аударту. 

«Письмо великому учителю»(эссе)

Дедушка Ыбырай, вы встав первым учителем казахской степи, открыли для казахских детей школу. Впервые  написали учебник  «Казахскую хрестоматию». Сочинили  для детей стихи и рассказы. Как вы достигли всего? Я прочитав их, взяла для себя многое. В жизни самые главные качества, это- трудолюбие, человечность и честность. Я думаю благодаря таким качеством вы достигли всего. Я тоже буду много трудится и  хочу стать великим человеком как вы.

2) Берілген сөзтіркестері аудар.

Дедушка Ыбырай, первым учитель,открыл школу,казахские дети, написал учебник,  детские стихи и рассказы, я прочитал, человеческиекачества, много трудиться, великии человек.

Дарынды оқушыларының тапсырмасы

 

 

 

 

берілген орысша эссені қазақшаға аудару

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орта деңгей оқушыларына  тапсырма.

 

 

 

 

 

 
