Ольга Николаевна
Должность:Редактор
Группа:Мир учителя
Страна:Украина
Регион:Харьков
07.11.2016
0
526
0

Застосування метафоричних карток у вирішенні конфліктних ситуацій

Гуслик Г.Б.
Соціальний педагог
Зеленодольська ЗШ І-ІІІ ступенів №1
м. Зеленодольськ, Дніпропетровська область, Україна

Мати і син, учень початкового  класу. Проблема: хлопці без кінця зачіпають один одного. Потім жаліються батькам, звинувачуючи один одного. До конфлікту залучаються мами, триває протистояння  з першого класу. У постійній напрузі знаходяться сім′ї та класний керівник.

Працюю одночасно с обома. Син отримує картки «Роботи». Завдання: зібрати роботів схожих на нього та суперника. Пояснити, чому обрані саме такі частини. Працює самостійно.

Мати квапливо продовжує пояснювати ситуацію. Звинувачує, виправдовує, пояснює, знаходить нові і нові аргументи. Пропоную їй попрацювати з метафоричними картами «Она». Треба в закриту вибрати 5 карт, відкрити і розповісти: що зображено і як це відноситься до її життя.

Жінка здивовано розглядає картинку, пояснює:

-        Це я захищаю слабкого. Я завжди, ще зі школи намагалася відстоювати справедливість. Навіть коли боялася, що мені помстяться. Головне – справедливість.

-        Це ми з сином. Гуляємо на природі, граємось. Але я з ним не граюся. Він не вміє гратися. Завжди ненавмисно робить боляче. Не відчуває своєї сили.

-        На цій картинці подружки спілкуються, а столі лежить плетиво, кіт грається клубочком.

В мене є одна подруга, інколи ми з нею розмовляємо. А ще я люблю плести.

-        На цій картинці бачу дитину, її образили. Я завжди вчу сина давати здачі. Навіть, якщо це дівчинка. Вони повинні зрозуміти, що отримають відсіч і більше не полізуть.

-        Цей малюнок трохи нагадує наші вечори. Вона читає книжку, він слухає. Ми часто читаємо вголос, особливо перед  сном. Сину подобається.

-         

Ось такі картинки були випадково обрані клієнткою:

Прошу повторити про відсіч. Запитую хлопчика, що він робить, якщо його ображають. Відповідає, що б′є у відповідь. Запитую матір, чи допомагає це припинити конфлікти. Вона підтверджує, що ні.  Які ж  кроки повинен зробити син у такому випадку?  Спільно доходимо до такого висновку. Спочатку попередити супротивника, потім повідомити вчителя, а вже далі  застосовувати фізичну силу, якщо нічого не допомогло. Хлопчик повторює.

Розглядаємо ситуацію з неконтрольованою силою. Мати погоджується, що син так само робить боляче однокласникам, які молодші за нього і менш фізично розвинуті. Погоджуємо спільну думку, що хлопчику необхідно займатися у спортивній секції, найкраще з боротьби. Це задовольнить бажання помірятися силою, але навчить дотримуватись правил. 

Захист справедливості. Запитую, скільки років її сину і скільки він важить. З′ясовуємо, що хлопчик старший і сильніший за однокласників. Мати погоджується, що у більшості випадків він здатен сам себе захистити. А їй можна,нарешті, зайнятися своїми справами, улюбленим хобі та власним життям. 

Хлопчик демонструє роботів, яких склав з різних частин. Пояснює, що  його робот показує всім язика, тому що любить дражнитися. Робот суперника усміхається, тому що він веселий і смішний. А ніг у нього багато, тому що він швидко бігає. І, взагалі, їм подобається ганятися один за одним.

Погоджується, що краще не турбувати маму в ситуаціях, коли може сам розібратися і помиритися з друзями. 

Мати з сином попрощалися у доброму настрої, пообіцяли звертатися за допомогою при потребі.

Комментарии пользователей /0/
Комментариев нет...
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наши услугиМы в соц. сетях

    Персональные сообщения